VALİ ELBAN, “ATATÜRK’ÜN FİKİRLERİNİ GELECEK NESİLLERE AKTARACAĞIZ"
Vali Süleyman Elban, “10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ebediyete İrtihalinin 83. Yıl Dönümü” sebebiyle mesaj yayınladı. Vali Elban mesajında şunları dile getirdi.
"Aziz milletimizin üzerine doğmuş en güzel güneş hiç kuşkusuz ki “Cumhuriyet”tir. Cumhuriyet ışığının yurdumuzun üzerine doğmasını sağlayan, milletimizi içinde bulunduğu karanlıktan kurtaran, ecdadımıza kanının son damlasına kadar vatanını savunma cesaretini aşılayan, Cumhuriyet’imizi kurmak için milletimizin göğsünde var olanateşi harlayan eşsiz lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 83. yıl dönümünde saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.
Engin düşünceleriyle bağımsızlığın, bölünmez bütünlüğün ve barış içinde bir dünya düzeninin simgeleşen ismi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hiç kuşkusuz bütün insanlığın saygısını ve takdirini kazanmış bir asker, büyük bir deha ve devlet adamıdır.
O;milletimizin canından değerli bildiği vatan topraklarını parçalamaya yeltenenlere, binlerce yılda oluşturduğumuz kutsal değerleri çiğneme cüreti gösterenlere Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da gereken cevabı vererek ülkemizin yeniden doğuşuna önderlik etmiştir.Vatanımızın dört bir yandan düşman işgali altında bulunduğu en zor zamanlarda milletine umut olan Atatürk;savaş meydanlarının dışında da büyük düşünür ve devlet adamı kimliğiyle modernleşme ve dönüşüm hamlelerini cesaretle gerçekleştirerek günümüz Türkiye’sinin temellerini atmış vesilah arkadaşları ile birlikte bu topraklarda yeni bir gelecek inşa etmiştir.
Bugün geldiğimiz noktada, Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda, sönmeyecek bir meşale ile aydınlattığı uygarlık yolundaki ilerleyişimize emin adımlarla devam ediyoruz. Bu yoldabizlere düşen en büyük görev;atalarımızın bu toprakları bizlere vatan kılmak amacıyla tarih boyunca verdiği mücadeleyi asla unutmamak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerini gelecek nesillerimize aktarmak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni, kuruluş idealine uygun olarak müreffeh, dünyanın saygın ve güçlü bir ülkesi yapmaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle; Türk ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdıran büyük bir liderin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. yıl dönümünde onu bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, Türk milletinin istiklali ve istikbali uğruna yaptıkları için sonsuz şükranlarımızı sunuyorum."

KARALAR; “YAKTIĞIN MEŞALENİN AYDINLIĞINDA İLERLEYECEĞİZ”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 83'üncü yıl dönümünde bir mesaj yayınladı. Başkan Karalar mesajında şunları kaydetti.
“Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyen Mustafa Kemal Atatürk, hayata gözlerini kapamasının ardından 83 yıl geçmesine rağmen milletinin kalbinde var olmaya, büyümeye devam etmektedir.
Mustafa Kemal Atatürk, dünyanın hiç beklemediği bir anda, büyük güçler tarafından işgal edilen ülkesinin bağımsızlığı için, bütün yoksunluklara rağmen mücadele başlatmış, kazanılması imkansız görülen savaşlardan zaferlerle çıkmış ve ardından çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.
Devrimleriyle güçlendirdiği Cumhuriyet, O’nun en büyük eseridir ve milletine emanetidir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşaması, Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretilerinden, ilke ve inkılaplarından ödün verilmeden, bilimin ışığında ilerlenmesiyle mümkün olacaktır.
Mustafa Kemal Atatürk, karanlığın hüküm sürdüğü bir zamanda, milletine yol gösterecek dev bir meşale yakmıştır. Bu meşaleyi insanlık var oldukça beslemek ve yanar halde tutarak Türkiye Cumhuriyeti’ni yaşatmak, milletimizin en önemli vazifesidir.
Bizim yolumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur…
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, sonsuzluğa uğurlanışının 83. yıldönümünde her zamankinden fazla özlüyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

BARUT; "ATATÜRK HALA YOLUMUZA IŞIK TUTUYOR"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Aramızdan ayrılışının 83'üncü yıldönümünde ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü büyük bir özlem ve minnetle anıyoruz. Ölümsüz eserlerinle sonsuza dek yaşayacaksın Atam! Yaktığın ateş hiç sönmeyecek" dedi.
Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 83'üncü yıldönümünde yazılı bir açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, tarihin en büyük kahramanını özlem ve minnetle andıklarını vurguladı. Atatürk ilke ve devrimlerinin sonsuza dek yaşayacağını ifade eden Barut, bu uğurda sonuna dek mücadele edeceklerini, yılmadan ve usanmadan çalışmayı sürdüreceklerini bildirdi. Atatürk'ün hala yürüdükleri yola ışık tuttuğunu aktaran Barut, "Hiç kimsenin gücü, sonsuza kadar yüreğimizde taşıyacağımız Atatürk sevgisini, hala yolumuzu aydınlatan ilke ve devrimlerini yok etmeye yetmeyecek" diye konuştu.
Atatürk başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucularını, aziz şehitleri ve kahraman gazileri minnet ve rahmetle andıklarını dile getiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Atamızın ve kahraman silah arkadaşlarının, sonsuzluğa uğurladığımız aziz şehitlerimizin ve yiğit gazilerimizin emanetlerini koruma, sonsuza kadar yaşatma ve Cumhuriyetimizi çok daha ileri taşıma noktasında var gücümüzle mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz. 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesiyle ömrünü Türkiye Cumhuriyeti'ne adayan Atatürk'ün ilke ve devrimlerinin yılmaz bekçisi olarak kanımızın son damlasına dek kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz. Bize emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza dek yaşatacağız. Fiziken aramızdan ayrılışının 83'üncü yılında başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere, yiğit silah arkadaşlarını, sonsuzluğa uğurladığımız aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi bir kez daha özlem, minnet, sevgi ve şükranla anıyoruz."

BULUT; “ONU FİKİRLERİYLE İDEALLERİYLE ANLAMAK GÜNÜDÜR”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Ulu Önder Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 83. yılı dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı. Bulut, “Atatürk’ü kaybetmenin hüznünü yaşadığımız 10 Kasım; O’nu fikirleriyle, idealleriyle anlamak günüdür” dedi.
CHP’li Bulut’un mesajı…
Kurtuluş Savaşımızın önderi, özgürlük ve bağımsızlığın simgesi,çağdaş, demokratik, laik Türkiye’nin mimarı, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 83. yılında hasretle, özlemle, minnetle anıyoruz.
Atatürk’ü kaybetmenin hüznünü yaşadığımız 10 Kasım, yas tutmak, yas tazelemek günü değil; O’nu fikirleriyle, idealleriyle anlamak günüdür.
Yaşadığı çağı aşarak geleceğe ışık tutan, yok edilmek istenen bir ulusu yeniden ayağa kaldıran Atatürk’ü anlamak, en büyük iki eserimden biri dediği Cumhuriyete, değerlerine, demokrasiye, tam bağımsızlığa sahip çıkmaktır.
Fikir ve düşüncelerini, ilke ve devrimlerini,gelecek nesillere aktarmak, gösterdiği hedeflere kararlılıkla yürümektir.
Yokluk ve yoksulluk içerisinde kurduğu Cumhuriyetimizin kazanımlarını arttırarak, ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmaktır.
Ülkemizin içinde bulunduğu ağır buhrandan tek çıkış yolunun Cumhuriyetin kuruluş değerlerine yeniden dönmek olduğunu biliyoruz.
Hiç kuşku olmasın ki O’nun mirasını devralan bizler, bu aydınlık yolda hiç yılmadan ve büyük bir kararlılıkla, karanlıkları yırtıp atacak bir iradeye sahibiz.
O'ndan aldığımız bu güçle, en büyük eseri olan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatacağız.
Atatürk, bıraktığı ölümsüz eserler ile ulusumuzun kalbinde sonsuz bir sevgiyle yaşayacak, devrimleri ve fikirleri ile yaktığı meşale, yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.
Demokrasiye, tam bağımsızlığa, ilke ve devrimlerine olan sarsılmaz inancımızla, eşsiz bir devlet adamı ve lider olan Ulu Önderimiz Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 83. yılında sevgi, özlem ve minnetle anıyor, azizşehitlerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

ŞEVKİN; “FİKİRLERİNİ YAŞATACAĞIZ”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, ölümünün 83. Yıldönümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı, minnet ve rahmetle andı.
Hayatını vatanın bağımsızlığına adayan, küllerinden yeniden bir ülke oluşturan ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak ilk Cumhurbaşkanlığı’nı yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 83 yıl önce 10 Kasım 1938’de saat dokuzu beş geçe ulusuna veda ettiğini hatırlatan Dr. Şevkin, “Atatürk’ün anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Ulu Önderimizin ilke ve devrimlerinin sonsuza dek yaşaması için her alanda mücadele etmeye devam edeceğiz. Türkiye, vizyoner ve öngörüsüyle dünyaya örnek bir lider, siyasi ve askeri bir deha olan Atatürk’ün fikirleri ışığında birleşmelidir. Günümüzde bu yöndeki birleşmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var” dedi.
Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyal işbirlikçilere karşı dünyaya örnek bir mücadele yürüttüğünü, Anadolu’ya, köylüye, üreticiye, öğretmene, öğrenciye, sporcuya, iş insanlarına, toplumun tüm kesimlerine tam anlamıyla umut aşıladığını, karamsarlığa yer vermediğini dile getiren Dr. Şevkin, “Atatürk’ün fikirlerini yaşatmak, gösterdiği çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefindeki çabamızı sürdürmek, gelecek nesillerimize ‘O’nun örnek ve mücadeleci hayatını aktarmak zorundayız” diye konuştu.
Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” şiarıyla hareket edilmesinin önemine de dikkat çeken CHP’li Dr. Şevkin, “Türkiye Cumhuriyeti’nin ve partimiz CHP’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türk ve dünya tarihinde eşsiz bir liderdir” ifadesini kullandı.
CHP’li Dr. Şevkin, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere yeniden bir ülke oluşturmak için canlarını ortaya koyan tüm vatanseverleri, kahramanları sevgi, saygı ve minnet duygularıyla andı.

ÇETİN; “YAKTIĞI IŞIK YOLUMUZU AYDINLATIYOR”
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Büyük Önder Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin sonsuza dek yaşayacağını, hayata geçirdiği devrimlere bu ulusun her zaman sahip çıkacağını belirterek, “Yaktığı ışık yolumuzu aydınlatıyor” ifadesini kullandı.
Cumhuriyetimiz kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83’üncü yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Soner Çetin, “Atatürk; savaş meydanlarında büyük zaferler kazanmış, kurduğu cumhuriyetle egemenliği gerçek sahibi millete teslim etmiş, dünya tarihine geçecek devrimlere imza atmış büyük bir liderdir. Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş ülkeler düzeyine çıkarmayı hedefleyen ve halkına bu yönde yol gösteren Mustafa Kemal Atatürk’ü bugün daha büyük özlem ve minnetle anarken, O’nun değerini daha iyi anladığımız günlerden geçiyoruz” dedi.
Başkan Soner Çetin, Atatürk’ün müthiş bir askeri deha olmasının yanı sıra olağanüstü özellikleri olan bir devlet adamı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
“O, başardıklarıyla bir milletin kaderini değiştirmiştir. Tam bağımsızlıkçı ve özgürlükçü tavrı bizlere her zaman yol gösterecektir. O’nun yaktığı özgürlük ateşi daima yolumuzu aydınlatacak, gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda sonsuza dek yürümeyi sürdüreceğiz. 10 Kasım bizim için bir matem günü değildir. Büyük Önder, ‘Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır’ demiştir. Bize düşen O’nun en büyük eseri olan cumhuriyeti sonsuza dek yaşatmak ve devrimlerine sahip çıkmaktır.”
Büyük Önder’in işaret ettiği hedeften asla sapmadan, dünya milletleri arasındaki saygın yerimizi korumamız gerektiğini söyleyen Başkan Soner Çetin, “Bu duygularla Büyük Önder Atatürk’ün manevi huzuru önünde saygıyla eğiliyor, aramızdan ayrılışının 83’inci yılında O’nu özlemle ve şükranla anıyoruz” dedi.

AKAY; “BAĞIMSIZ BİR ÜLKEDE YAŞAMAMIZI O’NA BORÇLUYUZ”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda “Askeri ve siyasi dehasını zaferlerle taçlandıran, bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, sonsuzluğa uğurlanışının 83. yıl dönümünde rahmetle, özlemle, minnetle anıyorum” dedi.
Akay, Büyük Önder Atatürk’ün Türk Milleti’ni önce bağımsızlık ve özgürlük, ardından da çağdaş bir medeniyet hedefi etrafında birleştirmeyi başardığını aktardı.
“Büyük komutan ve devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla, bu toprakları bizlere vatan yapmak için mücadele eden tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz hatıraları milletimizin kalbinde sonsuza dek yaşayacaktır” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Akay, “Emaneti olarak Cumhuriyetimizi ilelebet yaşamak, yaşatmak, geliştirmek, güçlendirmek için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Türk Milleti’nin bağımsızlığını ve özgürlüğünü Atatürk’e borçlu olduğunu dile getiren Başkan Akay mesajında şu görüşlere yer verdi;
“Atatürk de, hepimiz gibi, ‘insandı’. Ancak O’nda, dünyaya yüzyılda bir gelen bir liderin azmi, kararlılığı ve dirayeti vardı. Yaşamı boyunca yenilmeyi veya geri çekilmeyi, vazgeçmeyi asla düşünmedi. Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden yeni bir ulus, yeni bir devlet yaratma idealinden asla vazgeçmedi ve başardı. Bugün bizler, çeşitli sorunlarla boğuşuyor olsak da, bağımsız bir ülkenin yurttaşları olarak çağdaş medeniyet hedefine kararlılıkla yürüyorsak Atatürk’ün sayesindedir. Bunu asla unutmamalıyız.”
Atatürk’ün “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir” sözlerini anımsatan Başkan Akay, şunları kaydetti:
“Gençlere hatırlatmak isterim; O’nun fikirlerini, duygularını ve düşüncelerini öğrenin. Çünkü öğrenmek, anlamanın en önemli adımıdır. Atatürk’ün fikirlerini, duygularını ve düşüncelerini anlıyor ve hissediyorsanız eğer, bu güzel ülkenin geleceği emin ellerde demektir. Cumhuriyet’i sizlere emanet etti. Ona sahip çıkacağınıza ve daha da ileriye taşıyacağınıza kuşkum yok. Bu duygu ve düşüncelerle; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, bir kez daha saygıyla ve minnetle anıyorum.”

KOCAİSPİR’İN 10 KASIM MESAJI
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Cumhuriyetimizin kurusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 83. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Kocaispir mesajında şu ifadelere yer verdi;
“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete irtihalinin yıl dönümünde saygıyla yad ediyorum. Milletine duyduğu sonsuz güven ve inançla çıktığı zorlu yolda, aziz milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirmeyi başaran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal Mücadelemizi Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlandırmıştır.
O’nun mücadeleci ve kurucu vasıflarını gençlerimize ve çocuklarımıza iyi anlatmalı, 'En büyük eserim' dediği Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak ve daha ileriye taşımak için üzerimize düşen sorumlulukları hep birlikte yerine getirmeliyiz.
Atatürk, sadece Türk Milletinin değil, dünyanın bütün mazlum milletlerinin sevgi ve takdirine mazhar olmuş, geleceği aydınlatan fikirleri ve dünya görüşü ile yüzyılın yetiştirdiği bir lider olarak tarihe geçmiştir.
Bugün hepimize düşen ortak görev yine yıllar önce Atatürk’ün de ifade ettiği gibi “Ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet’e sahip çıkmak, Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmak” olmalıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 83. yılında rahmet ve saygıyla anıyorum.”

ERDEM; “ATATÜRK’ÜN BIRAKTIĞI MİRASIN BEKÇİSİ OLACAĞIZ”
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 83. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Başkan Erdem mesajında; "Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin yıldönümünde büyük bir özlem, şükran ve minnetle anıyoruz. Kurtuluş Savaşı’nın önderi, Cumhuriyetin banisi, ebedi başkomutan, eşsiz devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere bıraktığı en büyük miras olan Türkiye Cumhuriyeti, birlik, beraberlik ve bütünlük içinde özgürlüklerine sahip çıkan vatandaşlarımızın kararlılığıyla sonsuza kadar yaşayacaktır'' ifadelerini kullandı.
Dünya'da eşi benzeri olmayan en büyük lider Atatürk'ün fikirleri ve bıraktığı mirasın bekçisi olacaklarını belirten Başkan Erdem, " Onun yaktığı ışığın kaynağını elden ele, nesilden nesille taşıyacağız. Bizler; Ulu Önder’in kurduğu ve yine bizlere emanet ettiği ilkeleri, devrimleri ve Cumhuriyetimizi çağdaş medeniyetler zümresine ulaştırmak için kararlıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eserlerinin daima bekçisi olacağız. Atatürk’ün bizlere bıraktığı en büyük miras olan Türkiye Cumhuriyeti, birlik, beraberlik ve bütünlük içinde özgürlüklerine sahip çıkan vatandaşlarımızın kararlılığıyla sonsuza kadar yaşayacak, çağdaş dünyada hak ettiği yere yükselecektir. Bu inançla, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla selamlıyor, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyorum" dedi.

TOPUZ; “RAHMET, MİNNET VE SAYGIYLA ANIYORUM”
Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısı ile bir mesaj yayımladı.
Başkan Topuz; “Türkiye Cumhuriyetimizin mimarı büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aramızdan ayrılışının 83. yıldönümünde rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.
Atatürk’ün emaneti ve en büyük eserim diye tabir ettiği Türkiye Cumhuriyeti, geçmişten geleceğe idealleri ve fikirleri ile varlığını sürdüren neslin geleceği için, Atatürk’ ten aldığı en büyük hediye olmuştur.
Tüm dünyaya örnek olmuş, Yüce Türk milletinin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk,bedenen dünyadan ayrılsa da fikirleri ve idealleri ile toplumumuzun her bireyin zihninde ebediyen yaşayacaktır. Bedenen dünyadan ayrılmasına rağmen bir milletin kalbinde duruşu, fikirleri ve idealleri ile bu kadar yer edinen ruh hiçbir zaman zihinlerden silinemeyecektir.
Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde bir kere daha anıyor, saygı özlem ve minnetlerimizi sunuyorum. “Dedi.

FİLİK: "AÇTIĞIN YOLDA, GÖSTERDİĞİN HEDEFE DURMADAN YÜRÜYECEĞİZ"
Yumurtalık belediye başkanı Türkeş Filik; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 83'üncü yılı münasebetiyle yayınladığı mesajda;
Kulağına okunan ezanla başlayan hayatının, sala ile son bulduğu insan, tarih sahnesinde bıraktığı eserler kadar yer kaplar. Normal bir insanın nokta kadar hükmü yokken tarihte bazı insanlar sayfalarca yer bulur. İşte o seçilmiş şahsiyetlerden biri de ulu önderimiz, cumhuriyetimizin kurucusu ve yüce Türk milletinin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk'tür.
Aramızdan ayrılışının 83'üncü yılında hala ilkeleri yüce milletimizin geleceğine ışık tutmakta ve geleceğin güçlü Türkiye'sinin temellerini oluşturmaktadır. Ulu önderin "Beni anlamak demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir" sözünde ifade ettiği gibi o'nu her 10 Kasım'da anmaktan ziyade hayatımızın her anında ve alanında anlamız, ülkemiz üzerinde oynanan oyunları daha iyi analiz etmemizi sağlayacaktır.
Milletimiz,7 yaşında haykırarak "EY BÜYÜK ATATÜRK! AÇTIĞIN YOLDA, GÖSTERDİĞİN HEDEFE DURMADAN YÜRÜYECEĞİME AND İÇERİM" sözlerinde ifade ettiği Andımıza sadık kalarak aziz vatanımızın mimarı yüce Atatürk'ü, geçen zamana inat artan bir özlemle anacak, bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti ile laik ve demokratik devlet düzenine canı pahasına sahip çıkacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin mimarı ATA'MIZI saygı ve rahmetle anıyorum.
Dedi.

AY; “ATATÜRK DAİMA GÖNLÜMÜZDE YAŞAYACAKTIR”
AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 83. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Mesajında "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 83. yıl dönümünde millet olarak rahmet ve saygı ile anıyoruz” diyen Başkan Ay, Atatürk'ün, Türk Milleti’nin Anadolu topraklarından silinmek istenildiği bir dönemde başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı silah arkadaşları ile beraber zaferle sonuçlandırarak millet iradesine dayalı çağdaş ve modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğunu hatırlattı.
Başkan Ay, "Anadolu topraklarından yükselen bağımsızlık ve özgürlük meşalesi ve onun büyük ateşleyicisi olan Atatürk, dünyada pek çok topluma da örnek olacak bir davranış sergilemiştir. Atatürk’ün ve kahraman atalarımızın bizlere bırakmış olduğu değerli mirası geleceğe taşımak, uğruna büyük bedeller ödenen vatanımıza ve bağımsızlığımıza her şartta sahip çıkmak, yaşatmak ve yüceltmek millet olarak hepimizin ortak sorumluluğudur.
Milletimizi ve vatanımızı yok olma tehlikesinden kurtaran, bizlere özgür ve bağımsız bir millet olarak yaşama onurunu kazandıran Mustafa Kemal Atatürk, daima gönlümüzde yaşayacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle vefatının 83. yılında Cumhuriyet'imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyoruz” dedi.

AVCI; “ÖRNEK ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bıraktığı mirası yaşatmaya, ülkemizin, milletimizin bölünmez bütünlüğünü korumaya yeminliyiz.” dedi.
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 83. Yıl dönümü münasebetiyle yayımladığı mesajda, “Milli Mücadelemizin Önderi, Türkiye Cumhuriyeti’mizin Kurucu Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk hürriyet aşkıyla, mücadele azmiyle; asker, devlet ve siyaset adamlığıyla Türk Milleti için örnek olmaya devam etmektedir.” dedi.
Avcı devamla “Atatürk; işgal ve zillet karşısında boyun eğmeyen, karamsarlığa esir olmayan, yılgınlık nedir bilmeyen, mücadele azmi, kararlılık ve sabırda sınır tanımayan, vatan ve millet aşkı zirvede fazilet timsali bir şahsiyettir. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin ifadeleriyle Atatürk, ‘Önce vatan kurtarıp sonra devlet kuran milliyetçi bir mimar, milli bir mihverdir. Bu itibarla Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’dir.” ifadesini kullandı.
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, mesajını şu sözlerle tamamladı:
“Devletimizin Kurucu Lideri Atatürk’ün ifade ettikleri gibi Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır. Bu inançla bıraktığı mirası yaşatmaya, ülkemizin, milletimizin bölünmez bütünlüğünü korumaya yeminliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aziz şehitlerimizi, kurucu kahramanları rahmetle, minnetle anıyorum; ruhları şad olsun.”

KISACIK; “HİÇ DURMADAN YÜRÜYECEĞİZ”
Deva Partisi Adana İl Başkanı Sadullah Kısacık 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Kısacık açıklamasında şöyle dedi.
“Bugün Ulu önder Mustafa kemal Atatürk’ün ebedi âleme göç etmesinin 83. Yıldönümü… Ulu Önder Atatürk : “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir.”demiştir. Bizler onun açtığı yolda, gösterdiği amaçta hiç durmadan yürüyeceğimize söz verdik. Bu özel günde onun izinden yürümek ve bu vatanı en müreffeh seviye getirmek onu görmek ve anlamak demektir…
Atatürk öyle bir devlet kurmuştur ki bütün bu zorluklara rağmen hâlâ ayaktaysa bu Atatürk'ün attığı sağlam temeller sayesindedir. Ve o ilkeler ve değerler üzerine bu ülke hâlâ ayaktadır.
Bizlere böyle güçlü bir devlet bıraktığı için bu anlamlı günde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatan uğruna canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi ve kurtuluş mücadelesinde her anlamda erlerinin yanında olup ta şehit olan kadınlarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyor, tüm halkımıza saygılar sunuyorum.”

ÇELEBİ; “ATATÜRK’ÜN MİRASINA SAHİP ÇIKACAĞIZ”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünde bir mesaj yayımladı.
Ülkemiz ve partimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 83. Yıldönümü olan 10 Kasım 2021 günü Ata'mızı kaybetmenin vermiş olduğu derin hüznün yanında, onun ilke ve devrimlerine, demokrasiye, tam bağımsızlığa, insan haklarına, barışa ve özgürlüğe olan inancımızla Ata’mızı saygıyla anacağız diyen CHP Adana İl Başkanı Çelebi mesajında şu ifadelere yer verdi “Uğrunda büyük bedeller ödenen yurdumuza ve bağımsızlığımıza her koşulda sahip çıkmalı, laik ve demokratik Cumhuriyetimizi yaşatmanın, hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu unutmamalıyız. Atatürk’ün önderliğinde, 98 yıl önce Kuvayi Milliye ruhuyla ve Müdafaa-i Hukuk hareketiyle kurulan Cumhuriyet; millî mücadeleyle kurulmuş ve bunun için çok ağır bedeller ödenmiştir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletimize teslim edilmiştir. Cumhuriyet Atatürk’ün bizlere bıraktığı en değerli mirastır. Atatürk’e ve mirasına sahip çıkmak; geleceğimize ve ülkemize sahip çıkmak demektir. Bir kez daha onun ilke ve devrimlerine olan bağlılığımızı yineleyerek, ölümünün 83. Yıldönümünde ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı GaziMustafa Kemal Atatürk’ün anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.”

ATAY; “ÖNDERİMİZ KURDU BİZLER YAŞATACAĞIZ YÜCELTECEĞİZ”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çukurova İlçe Başkanı Av. Remzi Ümit Atay, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83. yıldönümünde bir mesaj yayımladı.
Bin bir kahırla ve yokluk içinde kurulan Cumhuriyete sahip çıkacaklarını belirten Çukurova İlçe Başkanı Atay mesajında şu ifadelere yer verdi: “Kurtuluş Savaşı’nda kazandığı zaferlerle ulusumuzu bağımsızlığa kavuşturan, Anadolu halkını örgütleyip halk harekâtını başlatan, millet bilincinin oluşmasına öncülük eden, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak sayısız devrim gerçekleştiren Mustafa Kemal Atatürk, dünya tarihinde hak ettiği yeri almıştır. Yıkılan Osmanlı Devleti’nin küllerinden modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının yolunu açan Atatürk, 20. yüzyılın en büyük değişim projesinin mimarıdır. Onun bizlere emanet ettiği bu vatan ve Cumhuriyetimizin temel yapı taşları olan ilke ve devrimlerini yaşatmak ve daha ileriye taşımak bize düşen en büyük görevdir. 83 yıl önce aramızdan ayrılan Atatürk, ilkeleri, devrimleri ve eserleriyle sonsuza dek yaşayacaktır. Bu önemli ve anlamlı günde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla, şükranla ve özlemle anıyorum.”

ESENDEMİR; “ATA’MIZI 83 YILDIR BİTMEYEN SEVGİ SAYGIYLA ANIYORUZ”
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, 10 Kasım günü saat dokuzu beş geçe dünyaya gözlerini kapatan büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 83 yıldır hiç bitmeyen bir saygıyla andıklarını söyledi.
10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Başkan Esendemir, aradan 83 yıl geçmesine rağmen Atatürk’ün hâlâ özlemle aranan lider olduğunu vurguladı.
Esendemir, “Her 10 Kasım’da saat 09.05’te Türkiye dimdik ayakta. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 83. yılında yine saygıyla anıyoruz. Atatürk, bir kurtuluş destanının en büyük kahramanı olarak sadece tarih sayfalarının derinliklerinde değil yüce Türk milletinin kalbindeki çiçek bahçesindedir. Bilinmelidir ki, Atatürk’e olan sevgi ve saygımız dünya var oldukça devam edecek ve hiçbir zaman bitmeyecektir.” dedi
Atatürk’ün varlığını bu topraklarda yaşayan insanların geleceğine adayarak, kendi kişisel yaşamından fedakârlık yaptığını vurgulayan Başkan Esendemir, şöyle devam etti:
“Atatürk’ün vefatının üzerinden 83 yıl geçmesine rağmen ilk günkü özlemle anılması onun ne kadar büyük lider olduğunu gözler önüne seriyor. İlkokullardan üniversitelere kadar her yerde Atatürk’e olan saygı ve sevgi dile getiriliyor. Özel programlar yapılıyor. Saat dokuzu beş geçe Türkiye’de hayat duruyor ve büyük önderimize olan saygı duruşu yerine getiriliyor. Cumhuriyet kurulduğu günden bu güne kadar ülkemize kazandırdığı değerlerden dolayı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet borçluyuz. Atatürk’ün emanetlerini emanetimiz bilerek sahip çıkıyoruz, çıkmaya da devam ediyoruz.
83 bitmeyen saygımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti yaşadıkça bundan sonra da bitmeyecektir.”

MİLLİ; "BUGÜN BİZİM YAS GÜNÜMÜZ DEĞİLDİR"
DEVA Partisi Yüreğir ilçe Başkanı Hamza Milli Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümünde yazılı bir açıklama yaptı. Milli açıklamasında şunları kaydetti.
"Bugün bizim yas günümüz değildir… Açtığı yolda gösterdiği hedefte hiç durmadan yürüyeceğimize söz verdiğimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi aleme göç etmesinin 83. Yıldönümüdür.
Ulu önder Atatürk, Dünya’nın en saygın ve en seçkin liderlerin başında geliyordu… Bir konuşmasında: “İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal... İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; O, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ideal için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yasaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!”
O, Şanlı bir zaferin Başkomutanı, Yeni bir ülkenin doğuşunun Baş Mimarı olarak, ülkesinin bağımsızlık mayasını tutan halkından hiçbir zaman uzak durmayarak örnek bir lider olmuştur. Bir çiftçinin yanında halkın ve çiftçiliğin sorunlarını dinlerken, halkın içinden, içten ve sıradan bir insan gibiydi. Gittiği her vilayette, ilk ziyaretini okullara yaparak, öğrencilere, öğretmenlere, bir toplumun gelişimi için yegâne, değişmez unsurlardan birisi olan eğitime verdiği değeri göstermiştir.
Bu yönleri ile; Toroslar da keçisini otlatan bir Yörük, Hindistan'dan Afrika'ya kadar, işgal altında yaşayan, bağımsızlıklarının bahsi bile konu edilemeyen Dünya milletleri için yaşadığı dönemde (1919 sonrasında); bağımsızlık olgusunun sembollerindendi.
Atatürk, bu vatan için yaptıkları ile her zaman bir rol model olmuştur. İnsanları hayata bağlayan şey inançlarıdır. İnandığımız ölçüde var oluruz ve inançlarımızı gerçekleştirme çabamız bizi “BİZ” yapar. Dolayısıyla, geleceği şekillendirmek ve inandığı yolda emin (ve azimli) adımlarla yürüyen evlatlar yetiştirmek de siz yine, “Milletin İstiklâlini Yine Milletin Azmi ve Kararı Kurtaracaktır”, sözünde ifade ettiği gibi, Milletimizin iradesi ve azmiyle olacaktır.
O’nun kurduğu Cumhuriyetimizin erdem ve faziletlerinden sapmadan, sürekli gelişen ve yenilenen bir Türkiye ortaya çıkarabilmek için, Cumhuriyetimizin ilkeleri doğrultusunda hareket eden; vatansever, dürüst, liyakatli, işin ehli, çalışkan ve hedefleri olan nesiller yetiştirerek vatanımızı refah seviyesine ulaştırmanız gerekmektedir.
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: “Bu ülke bütün bu zorluklara rağmen hâlâ ayaktaysa; bu, Atatürk'ün attığı sağlam temeller sayesindedir. Ve o ilkeler ve değerler üzerine bu ülke hâlâ ayaktadır", demektedir.
Bu anlamlı günde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatan uğruna canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi ve bu ülkenin temellerini atarken şehit verdiğimiz kadınlarımızı sevgi, saygı ve rahmetle anıyor, Tüm halkımıza saygılar sunuyorum…"

ADANAGİAD, ATATÜRK’Ü ANDI
Adana Genç İş İnsanları Derneği (ADANAGİAD) Başkanı Halid Milli, aramızdan ayrılışının 83. yıldönümünde Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü özlem, minnet ve şükranla andıklarını söyledi.
Tarih 10 Kasım 1938'i gösterdiğinde hayata veda eden Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 83. yıldönümünde bir mesaj yayınlayan ADANAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Halid Milli, "Bu güzel ülkemizi hain işgalden, bağımsızlığımıza göz diken düşmanlardan kurtaran, herkese örnek olan destansı kurtuluş mücadelesiyle bize özgürlüğümüzü kazandıran Büyük Önderimiz Atatürk, yolumuzu aydınlatıyor" dedi.
Milli Kurtuluş Mücadelesinin ardından Atatürk'ün yaşama geçirdiği kalkınma hamleleriyle Türkiye Cumhuriyeti'nin sonsuza kadar yaşayacağını vurgulayan Halid Milli, "Ülkemizi yok oluşun eşiğinden kurtaran ve bizlere emanet eden Büyük Önderimiz Atatürk, bedenen aramızdan ayrılmış olabilir ancak ölümsüz fikirleri ve bize miras bıraktığı emanetleriyle ilelebet yaşayacaktır. Atamız başta olmak üzere, ülkemizin kurtuluşunda canıyla bedel ödeyen, kanıyla vatan topraklarımızı sulayan kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, ebediyete göç eden gazilerimizi, isimli isimsiz tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz" diye konuştu.

AYDAR; “ATATÜRK EŞSİZ BİR KOMUTANDIR”
Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 83'nci yıldönümü dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı.
Atatürk'ün fikirlerinin her zaman yaşayacağına inandığını belirten Başkan Aydar; “83 yıl önce kendisini kaybetmiş olsak da örnek bir komutan ve devlet adamı olan Atatürk'ün fikirleri her daim yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir" dedi.
Başkan Aydar, mesajında şu ifadelere yer verdi, "Bağımsızlık mücadelemizi başlatan ve mücadelemize önderlik eden Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bir 10 Kasım'da daha saygı ve minnetle anıyorum. Atatürk, kısa sürede başardıklarıyla bir milletin yeniden doğuşuna vesile olmuş, o milletin kalkınmasına büyük katkılar sağlamış, tüm dünyada saygı duyulan örnek bir devlet adamıdır. O, toprakları işgal altında, bağımsızlığını kaybetmek üzere olan bir milleti cesaretlendirerek bir araya getiren, o millete bağımsızlığını kazandıran eşsiz bir komutandır.
Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Bıraktığı mirası daha da güçlü kılmak için var gücümüzle çalışacağız" dedi.

KANDEMİR; “10 KASIM BU GAYRETİN ÖNEMLİ BİR ADIMIDIR”
Adana Taksiciler Derneği Başkanı Mehmet Emin Kandemir Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölümünün 83. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Kandemir açıklamasında şunları kaydetti:
“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün üzerinden 83 yıl geçti. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefat edişinin yıldönümünde minnetle, özlemle, saygıyla anıyoruz. Her 10 Kasım’da saat 09.05’te Türkiye dimdik ayakta.Gazi Mustafa Kemal, Türk milletinin Anadolu topraklarından silinmek istendiği bir dönemde, liderlik ettiği Kurtuluş Savaşı'nı zaferle sonuçlandırmış, bizlerin özgür ve bağımsız yaşayabileceği Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuştur.
Cumhuriyet; millî mücadeleyle kurulmuş ve bunun için çok ağır bedeller ödenmiştir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletimize teslim edilmiştir. Cumhuriyet Atatürk’ün bizlere bıraktığı en değerli mirastır. Atatürk’e ve mirasına sahip çıkmak; geleceğimize ve ülkemize sahip çıkmak demektir.
Tüm imkânsızlıklara rağmen, çok ağır bedeller ödeyerek, dünya tarihinin en başarılı mücadelelerinden biri olan Kurtuluş şavaşı ile Türkiye halkları bağımsızlığını kazanmış, kurulan “Türkiye Cumhuriyeti” bizlere emanet edilmiştir. Cumhuriyetimizi yaşatmak ve yüceltmek hepimizin ortak sorumluluğunda olduğunu asla unutmamalıyız. Cumhuriyetimizi, ilke ve hedefleri doğrultusunda daha güçlü kılma ve Türkiye’yi daha ileri seviyelere ulaştırma çabalarımız artarak devam etmelidir.
Kurtuluş Savaşı’nda yan yana, omuz omuza mücadele eden, emperyalistlerin Türkiye’den kovulması için canını veren farklı inanç ve kimliklerden Türkiye halkları olarak 95 yaşında olan bu esere sahip çıkmanın azmi ve gayreti içerisindeyiz. 10 Kasım bu gayretin önemli bir adımıdır.
Bu düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, O'nun şahsında dava ve silah arkadaşlarını, kurtuluş mücadelemizin şehit düşmüş tüm kahramanlarını bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”

AKBIYIK; "ATA’MIZIN İZİNDEYİZ"
Türkiye Özel Okullar Birliği Mali Komisyon Başkanı ve İçel Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Hüseyin Akbıyık, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü 10 Kasım ölümünün 83. Yılında saygı ve minnetle andığını belirtip, “izinde yürümeye devam edeceğiz” dedi.
Abdullah Hüseyin Akbıyık, “Adını Türk tarihine altın harflerle yazdıran büyük şahsiyet ATA’mız Türk milletinin kalbinde ebedi yaşayacaksın. Bu vatan senin gibi bir kahramanı ebediyen bir daha görmeyecek yerinde rahat uyu” ifadelerini kullandı. Bu arada İçel Koleji Anasınıfı 5. Yaş grubu öğrencileri 10 Kasım Atatürk haftası etkinlikleri kapsamında öğretmenleri ile birlikte Atatürk evi müzesini gezip ATA’mızı saygıyla andılar.