“19 MAYIS MİLLETİMİZİN EN BÜYÜK SERMAYESİ”
Adana Valisi Mahmut Demirtaş Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Vali Demirtaş mesajında şunları kaydetti.
“Ya İstiklal, Ya Ölüm” parolasıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100. yıl dönümünü büyük bir sevinç ve kıvançla kutluyoruz. Zulme boyun eğmeyen, esareti kabul etmeyen aziz milletimizin bağımsızlık mücadelesinin ilk adımı 19 Mayıs 1919’da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Samsun’da atılmış ve yakılan bağımsızlık meşalesi kısa zamanda tüm vatana yayılmıştır.
Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs’ın, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması ise geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin 19 Mayıs ruhunu özümsemelerine ve bu ruha sahip çıkmalarına vesile olması bakımından son derece önemlidir. Zira 19 Mayıs ruhu, milletimizin en büyük varlığı, en büyük sermayesidir. Birlikte yürümenin, zorluklara hep beraber karşı durmanın, azimle, inançla, kararlılıkla mücadele etmenin anlamı, bu ruhta gizlidir.
Bu anlamlı günde verdiği bağımsızlık mücadelesiyle birçok millete örnek teşkil eden bir ulusun üyesi olmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyor; birlik ve beraberlik içinde nice 19 Mayıs’lar yaşamayı temenni ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımızı kurtarmak için canını hiçe sayarak mücadele eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; ülkemizin, milletimizin ve değerli Adanalı hemşehrilerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyorum.

KARALAR; “GENÇLİĞE OLAN İNANCIMIZ KATLANIYOR”
Zeydan Karalar, “19 Mayıs’ın 100. yıldönümünde, Mustafa Kemal Atatürk’e minnettarlığımız ve gençliğe olan inancımız katlanarak büyüyor.”
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle mesaj yayınlayan
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 19 Mayıs’ın 100. yılı nedeniyle, hissedilen coşkunun ve Mustafa Kemal Atatürk’e duyulan minnettarlığın katlanarak arttığını, laik, bağımsız, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşayacağını söyledi. Başkan Zeydan Karalar, mesajında şu düşüncelere yer verdi:
“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da doğmuştur’ sözlerinin net şekilde belirttiği üzere; milli mücadele düşüncesine Adana’da, Adanalılardan aldığı güçle ulaşan Mustafa Kemal Atatürk, daha sonra sonra Samsun’a çıkarak, vatan topraklarını işgalden kurtarma kararlılığının ilk adımını atmış, çağdaş, bağımsız, aydınlık yarınların ilk meşalesini yakmıştır.
Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak, Türk Milleti’nin milli mücadele ruhunu canlandıran ilk fakat en önemli adımı atmış, ardından hem savaş meydanlarında, hem siyasi arenada başarılar kazanarak çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin yapı taşlarını inşa etmiştir.
İstanbul’da imparatorluğu yönetenlerin, düşman işgaline boyun eğmesine tahammül edemeyen ve milletin bağımsızlığa olan inancına güvenerek Anadolu’ya, Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da yaktığı meşaleyi Anadolu’nun dört bir yanına ulaştırmış, esir yaşamamaktansa ölmeyi tercih edecek milletine olan sarsılmaz güveniyle, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır.
Geri kalmışlığın, bilimden ve teknolojiden mahrum bırakılmışlığın, çağdaş milletler seviyesinden gittikçe uzaklaşılmasının, vatan topraklarının düşman çizmeleri altında ezilmesinin acısını, Milli Mücadeleye onan inancıyla geride bırakan Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti kurmasının ardından 19 Mayıs’ı gençlere bayram olarak armağan etmiştir. Cumhuriyet tarihinin belki de en önemli gününü, ülkeyi emanet ettiği gençlere armağan ederek, gençlere olan inancını ifade eden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptıkları ve kurduğu Cumhuriyet sonsuza kadar yaşayacaktır.
Bu yıl 19 Mayıs’ın 100. yılını kutluyor olmamız, bayramımızın anlamını çok daha büyütmektedir.
Gençlerimizin, çocuklarımızın ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, önlerinde saygıyla eğiliyorum.”

“19 MAYIS BİR İSTİKLAL MEŞALESİDİR”
AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Doğru açıklamasında şunları söyledi.
19 Mayıs 1919; tam bir asırlık geçmişe sahip, etkisi asırlara sarih bir yolculuğun başlangıç tarihidir.
Tarihe zarafet katan, dünyaya adalet dağıtan Aziz Milletimizin uyanış tarihi 19 Mayıs, tarih sayfalarına altın harflerle yazılmış bir şeref nişanesidir.
19 Mayıs; istiklalimizin sembolü, istikbalimizin ışığı olmakla birlikte yine Aziz milletimizin kudret ve kabiliyet sınırlarının genişliğinin en net ispatı niteliğindedir.
Bizler şanlı ecdadımızın mübarek mirasını yaşatmakla ve korumakla mükellef, geçmişten gelen sancağı ileriye taşımakla görevli varisler olduğumuzu unutmadan ilerlemeye ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşımak gayretiyle durmadan, yılmadan ve yorulmadan çalışmaya devam ediyoruz.
Gazi Mustafa Kemal’in 100 yıl önce bugün Samsun’a çıkışı ile birlikte atılan Millî mücadele temeli, yakılan İstiklâl Meşalesi; Aziz milletimizin yalnızca bayrak aşkı ve iman gücüyle kendisine çizilen soyut sınırları defaatle aşabildiğini tüm dünyaya gösterecek ve muhteşem bir uyanışı tarih sayfalarına kaydedecek bir kilometre taşıdır.
Bizler 2019 yılında da, 1919'da atılan ilk adım gibi kararlı, 15 Temmuz’da darbeye diz çöktüren Türk milleti kadar cesur, teröre göz açtırmayan Mehmetçik gibi görev başında, geleceğin Güçlü Türkiye’si yolunda 19 Mayıs'ın 100. yılını kutluyoruz.
Bu düşüncelerle; 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutluyorum.
19 Mayıs’ın Mimarı Gazi Mustafa Kemal’i, silah ve dava arkadaşlarını minnetle, aziz şehitlerimizi rahmetle gazilerimizi hürmetle yâd ediyorum.”

BARUT; " HER ŞEY ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Ulusal Kurtuluş Mücadelesinin 100. Yıldönümü ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı büyük bir gurur ve onurla kutladıklarını söyledi. Barut, "Cumhuriyetimizin kurucu ilkelerine ve Önderimiz Atatürk'ün emanetlerine sonsuza dek sahip çıkacağız. Güzelim ülkemiz de hak, hukuk, adalet ve demokrasi mücadelemizle her şey çok daha güzel olacak" dedi.
Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde 19 Mayıs 1919'da başlayan ve eşsiz bir zaferle taçlandırılan Ulusal Kurtuluş Mücadelesinin tarihe altın harflerle yazıldığını vurgulayan Ayhan Barut, şöyle konuştu:
"Dünyanın her yerinde sömürülen ve ezilen halklara örnek olan Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin 100. yıldönümünü kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz. Bu büyük onur ve gururu bize yaşatan Ulu Önderimizi, kahraman silah arkadaşlarını, bağımsızlığımız için hiç düşünmeden canıyla, kanıyla bedel ödeyerek bu unutulmaz destanı yazan kadın-erkek tüm yiğitlerimizi, şükranla anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız ile Ulusal Kurtuluş Mücadelemizin 100. yıldönümü kutlu olsun. Cumhuriyetimizin kurucu ilkelerine ve Önderimiz Atatürk'ün emanetlerine sonsuza dek sahip çıkacağız. Güzelim ülkemiz de hak, hukuk, adalet ve demokrasi mücadelemizle her şey çok daha güzel olacak. "

SÜMER: “EN BÜYÜK GÜVENCEMİZ GENÇLERİMİZ VE 19 MAYIS RUHUDUR”
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, “Cumhuriyetimizin kazanımlarının ve demokrasimizin karşı karşıya kaldığı ve kalacağı tehditlere karşı en büyük güvencemiz gençlerimiz ve 19 Mayıs ruhudur” dedi.
Sümer, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında 19 Mayıs’ın 100’üncü yıldönümünü olduğunu anımsatan Sümer “Bundan 100 yıl önce İstanbul’dan Samsun’a doğru yola çıkan Bandırma Vapuru, sadece Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de aralarında olduğu 48 yurtseveri taşımıyordu. O vapurla birlikte bir milletin bağımsızlık, özgürlük özlemleri ve umudu da İstanbul’dan Samsun’a doğru yola çıkmıştı” dedi.
19 Mayıs’ta başlayan Milli Mücadele sonucunda Türk milletinin tarihte eşi az bulunur büyük bir fedakarlık ve kahramanlık göstererek Anadolu’yu emperyalist güçlerin işgalinden kurtardığını ve etkisi bütün dünyada hissedilen büyük bir devrime imza attığına dikkat çeken Sümer, mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Atatürk, bu mücadelenin başlangıç tarihi olan 19 Mayıs’ı gençlerimize armağan etmiştir. Gençlik kavramı sadece biyolojik olarak ‘genç olma’ durumunu kapsamaz. Gençlik, aynı zamanda fikirlerde yeniliği ve dinamizmi de kapsar. Bu bakımdan Türk milletinin önüne yepyeni bir dünya açan Cumhuriyetimiz her zaman genç kalacaktır ve Büyük Önder Atatürk’ün “Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” diye hitap ettiği gençlerin omuzları üzerinde yükselecektir.
Cumhuriyetimizin kazanımlarının ve demokrasimizin karşı karşıya kaldığı ve kalacağı tehditlere karşı en büyük güvencemiz gençlerimiz ve 19 Mayıs ruhudur.
Bu düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, gençlerimize ve tüm milletimize kutlu olsun. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Milli Mücadele’ye emeği geçenleri bir kez daha saygıyla, rahmetle anıyorum.

BULUT; “MAZLUM BİR HALKIN YENİDEN AYAĞA KALKIŞIDIR”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı mesajı:
“Milli mücadelenin başladığı 19 Mayıs, bağımsızlık ve özgürlük ateşiyle yanan, işgale-işgalcilere karşı boyun eğmeyen mazlum bir halkın yeniden ayağa kalkışıdır.
Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk,bir asır önce 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak basarak kurtuluş meşalesini yakmış, birulusun makus talihini değiştirmiştir.
Ulusumuz, Kurtuluş Savaşı’nda mazlum milletlere örnek olanbir mücadele vermiştir.
Ancak, son yıllarda ulusumuzun içeride egemenliğimizin, dışarıda bağımsızlığının simgesi olan Cumhuriyet değerleri, milli bayramlarımızla beraber sistematik bir şekilde belleklerden silinmeye, unutturulmaya, içi boşaltılmaya çalışılmaktadır.
Cumhuriyetin, hukuk devletinin ve çoğulcu demokrasinin karşısındaki en büyük tehdit siyasi iktidarın dayattığı, Başkanlık sistemi adı altında tek adam yönetimidir.
Ülkemizde baskıcı bir rejime karşı güçler ayrılığını, çoğulculuğu ve barış içinde bir arada yaşama kültürünü savunacak yeni bir siyaset anlayışına ihtiyaç vardır.
Atatürk’ün açtığı çağdaşlaşma yolundan ilerleyenlerin, geçmişinden güç alan, yüzü her zaman geleceğe dönük olanların partisi CHP olarak söz veriyoruz:
Cumhuriyet meşalesini ilelebet yakacak, “özgürlük, adalet, refah ve barış” içinde, ortak bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz.
Ulu Önder Atatürk, “Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir” demiştir ve 19 Mayıs’ı gençlere armağan etmiştir.
19 Mayıs’ın 100. yılında bize düşen en büyük görev, Atatürk’ün kurduğu laik, demokratik ve çağdaş Türkiye yolunda yorulmadan, usanmadan yürümektir.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor; İlke ve devrimlerine, demokrasiye, tam bağımsızlığa olan sarsılmaz inancımızla Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda etmekten bir an bile çekinmeyen aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

ÇETİN; “KURTULUŞ MEŞALESİ 19 MAYIS’TA YAKILDI”
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Ulusal Kurtuluş Savaşı meşalesinin 19 Mayıs 1919’da yakıldığını belirterek, “Bu anlamlı günde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz” dedi.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 100. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Soner Çetin, “1. Dünya Savaşı sonrası Anadolu, emperyalist ülkelerce paylaşılmış, vatanın her karış toprağı, düşman askerleri tarafından işgal edilmişti. Yıllarca süren savaşlarla, millet, yılgın, umutsuz ve perişandı. İstanbul’daki saltanat sahipleri, tahtını korumak için düşmanın kuklası durumuna düşmüştü. Saltanatın bu teslimiyetine rıza göstermeyen Mustafa Kemal Paşa, halkı içinde bulunduğu bu durumdan kurtarmaya kararlıydı” şeklinde konuştu.
Başkan Soner Çetin, içine düştüğü bu durumdan yine milletin azim ve kararlılığının kurtaracağını bilen bir lider olarak, Mustafa Kemal’in 16 Mayıs 1919’da Samsun’a hareket ettiğini ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığını belirterek, şöyle devam etti:
“Tüm olanaksızlıklara karşın, Büyük Önder Türk Milletine güveniyordu. Bundan tam 100 yıl önce Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Paşa, böylece 9 Eylül 1922’de son bulacak Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini yaktı. O meşale, önce tüm Anadolu’yu aydınlattı, sonra da dünyadaki mazlum milletlere rehber oldu. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti bağımsız ve demokratik bir devlet ve özgür dünyanın onurlu bir üyesiyse, bunu Mustafa Kemal’e borçluyuz. 19 Mayıs 1919’da Büyük Önder tarafından yakılan bu meşale, bugün de yolumuzu aydınlatmaktadır.”
Atatürk’ün gençliğe büyük önem verdiğini ve 19 Mayıs’ı gençlere hediye ettiğini hatırlatan Başkan Soner Çetin, “19 Mayıs’ta başlayan mücadele, büyük fedakarlıklarla kazanılmıştır. Türk Milleti’ne esaret altına almak isteyen emperyalistler, Büyük Önder’in askeri dehası, milletin bağımsızlık sevdası karşısında, yurdumuzdan çekilmek zorunda kalmışlar, yani geldikleri gibi gitmişlerdir. Mustafa Kemal de, ülkemizin geleceği olarak gördüğü gençlere, bu önemli günü hediye etmiştir” dedi.
Başkan Soner Çetin, bağımsızlığın değerini bilmek için Büyük Önder Mustafa Kemal’in, gelecek nesillere iyi anlatılması gerektiğini belirterek, bu konuda herkesin üzerine düşeni yapmasının, vatan sevgisinin bir göstergesi olduğunu kaydetti.
Başkan Çetin, “Bu duygularla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

KOCAİSPİR’İN 19 MAYIS MESAJI
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Türk milletinin 19 Mayıs 1919'da kendi özgür iradesine, istiklal ve istikbaline her koşulda sahip çıkacağını tüm dünyaya ilan ettiğini belirten Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, "O gün yakılan istiklal meşalesi, milletimiz için bağımsızlığın müjdecisi olmuş; cesaret, kararlılık ve inançla verilen o eşsiz mücadele, daha sonra Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlanmıştır." ifadesini kullandı.
Mesajında, "Vatanımıza, bayrağımıza yönelen tehditleri aziz milletimizin canı pahasına bertaraf ettiği istiklal mücadelemiz, bağımsızlıklarını kazanmak için mücadele veren başka milletlere de örnek olmuştur." ifadesine yer veren Başkan Kocaispir, şunları kaydetti: "Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcını simgeleyen 19 Mayıs'ın Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, geleceğimizin teminatı ve umudumuz olan gençlere verilen önemin göstergesidir. Bizler tüm imkânlarımızla kendilerine destek verdiğimiz gençlerimizin, ecdat yadigârı olan bu aziz vatanımızı en iyi biçimde koruyacaklarına, istiklal ve istikbalimize gerektiğinde canları pahasına sahip çıkacaklarına yürekten inanıyoruz.
Bu vesile ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız için mücadele eden tüm kahramanları, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum."

ULUDAĞ; "ŞAHA KALKIŞIN BAŞLANGICDIR"
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle açıklamada bulundu. Başkan Uludağ, 19 Mayıs’ın bundan 100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsuna ayak basarak, Cumhuriyetimizin parlak geleceğinin ilk adımı olan kurtuluş meşalesini yaktığı gün olduğunu söyledi.
Belediye Başkanı Bilal Uludağ, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında şu görüşlere yer verdi:
“19 Mayıs, Devletimizin kurucusu ve Cumhuriyetimizin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ’ün yaydığı inanç ve kararlılıkla başlayan Milli Mücadelenin, insanlarımızın el ele vererek kuracağı aydınlık geleceğin başlangıcının tarih sayfalarına yazıldığı gündür. Milletimizin tarih sayfası önünde yeniden şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919’dur.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Samsun’da yakılan meşalenin tüm Anadolu’yu aydınlatmasıyla destansı bir bağımsızlık mücadelesi başlamıştır. Bu tarih tüm dünya milletlerine şunu bir kez daha göstermiştir ki; Türk Milleti bağımlı yaşamaktansa ölmeyi tercih etmektedir. Kurtuluş Savaşı bu şanlı mücadelenin adıdır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve bağımsızlığımızı şüphesiz ki o günlere borçluyuz.
Gençler, milli ve manevi değerlerimize sahip, çalışkan, vatanını, milletini seven bu ülkenin yarınları olarak; daha çok çalışmalı ve ay yıldızlı bayrağımızı ilelebet dalgalandırmalısınız. Bu vesile ile gençlerimizin ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını en samimi duygularımla kutlar, başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anarım.”

AYDAR, “TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SERVETİ GENÇLERİMİZDİR”
Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle bir mesaj yayınladı.
Türkiye Cumhuriyeti'ni her zaman bir adım ileriye götürecek olanların gençler olduğunu belirten Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar, “Kurtuluş Mücadelesi'nin komutanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 'Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz' diyerek, Türkiye Cumhuriyeti'ni gençlerimize emanet etmiştir. Genç nesillerimizin, mazimizden aldıkları ilhamla, Türkiye'yi daha da büyütmek, hedeflerine ulaştırmak için özveriyle çalışacağına yürekten inanıyorum.” ifadelerini kullandı.
Bu günü daha da anlamlı kılan bir diğer unsurun, Ulu Önder Mustafa Kemal’in bugünü gençliğe bayram olarak armağan ederek ölümsüzleştirmesi olduğunu ifade eden Başkan Aydar, “19 Mayıs, yok edilmek istenen bir milletin umudunu yeşerten, karanlıklara güneş gibi doğan bir liderin izinde köklü temeller atmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ben 19 Mayıs ta doğdum.’ sözleri bu günün önemini en güzel şekilde ifade etmektedir. Türk milletinin işgalci güçlere karşı verdiği eşi görülmemiş mücadelenin başlangıcı olan bu tarihi gün, gençlerimizin çok iyi benimsemesi gerekmektedir. Millet olarak, birlik olarak kalabilmenin teminatı; 100 yıl önce işgalci güçlere karşı verilmiş o büyük savaşı anlamaktır. Atatürk, ‘Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu devam ettirecek sizlersiniz ’ diyerek gençlere duyduğu güven ve sevginin ne kadar büyük olduğu göstermiş ve Cumhuriyeti onlara emanet etmiştir. Bu kapsamda gençlerimiz de üzerine düşen görev ve sorumluluklarını yerine getirmeli; şanlı tarihimiz ışığında, Türk Milleti'nin değerlerini kılavuz kılarak araştırmalı, okumalı, bilimin peşinden gitmeli, yeteneklerini geliştirmeli ve sürekli daha iyiyi hedefleyerek, emanet aldıkları bu eşsiz mirası daha da zenginleştirmek için büyük bir özveriyle çalışmalıdır. Bu düşüncelerle, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve aziz silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyor, bu anlamlı günün yüzüncü yıldönümünde hemşehrilerimiz ve büyük Türk Milleti'nin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı tebrik ediyorum.” dedi.

FİLİK; “DEVLET KURMA YOLUNDA ATILAN İLK ADIM”
Türkeş Filik 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı
“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkması, millet iradesine dayanan tam bağımsız devlet kurma yolunda atılan ilk adım olmuştur.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu anlamlı günü gençlere armağan ederek Türkiye Cumhuriyetini Türk gençliğine emanet etmiştir. Bizler, genç nesillerimizin gelecekte çok daha iyi imkanlara kavuşması, dünya gençleriyle rekabet edebilecek donanıma, birikime sahip olabilmeleri için var gücümüzle çalışıyor, her türlü imkan ve kaynaklarımızı gençlerimizin geleceği için seferber ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, kutsal Vatan topraklarımızı düşman işgalinden kurtararak bizlere emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve dualarla yad ederken, aziz milletimizin ve yarınlarımızın teminatı olan gençlerimizin Gençlik ve Spor Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutluyorum.”

TOPUZ; “BAĞIMSIZLIĞIN İLK ADIMININ ATLDIĞI GÜN”
Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Topuz mesajında ,” bağımsızlığın ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs 1919 bir milletin tarihin akışını değiştirdiği, Samsundan başlayan ve tüm ülkeye yayılan mücadelenin ilk ışığı, bir vatanın yeniden dirilişi, inanç ve kudret ile düşmana başkaldırının sembolü ve Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı gün olmuştur.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk ulusunun uyanışı olan bu günü gençlere armağan ederken “Ey Yükselen Yeni Nesil! İstikbal Sizindir. Cumhuriyeti Biz Kurduk Onu Yükseltecek ve Sürdürecek Sizlersiniz” diyerek genç nesile duyduğu güveni göstermiştir. Vatanın gelecek teminatı başta gençlerimizin olmak üzere tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 100. yıl dönümünü kutluyor, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarını saygı, sevgi ve minnet ile anıyorum.” dedi.

ÇELEBİ; “ÖNDERİMİZ ATATÜRK’Ü ÖZLEMLE ANIYORUZ”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 100 yıl önce, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basarak, işgale karşı bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yaktığını kaydetti. Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla birlikte tarihin akışının değiştiğini ve başlatılan kurtuluş mücadelesinin dünyadaki tüm mazlum halklara örnek olduğunu ifade eden Çelebi, “19 Mayıs’ta belediyelerimizle birlikte Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü anıp, Gençlik ve Spor Bayramını coşku içinde kutlayacağımız etkinliklere tüm halkımızı bekliyoruz” dedi.
CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, emperyalist güçlerin dünyayı kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirmek istediği bir dönemde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan Anadolu’ya geçerek bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yaktığını vurguladı. Çelebi, “Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’nin ilhamını Adana’da alan Mustafa Kemal Atatürk, halkına inanıp güvenerek Samsun’a çıkmış, ulusun özgürlük ve bağımsızlık konusundaki kararlılığını tüm dünyaya ilan etmiştir” diye konuştu.
19 Mayıs tarihinin 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos gibi ulusumuz için büyük bir önem ve anlam taşıdığına işaret eden Çelebi, “19 Mayıs bir anlamda ulusal kurtuluş mücadelesinin başlangıç tarihi, özgürlük ve bağımsızlık yolunda kararlı bir şekilde attığı ilk adımdır. 100 yıl önce bu meşaleyi yakan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi rahmetle, saygıyla ve özlemle anıyor, gençlerimizin bayramını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

AVCI; “UMUDUMUZ TÜRK GENÇLİĞİ”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, başta gençler olmak üzere tüm vatandaşların 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutladı.
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle yayımladığı mesajda, “Aziz vatan toprağının emperyalist güçler tarafından işgal edildiği, milletimizin çaresiz kaldığı bir dönemde büyük devlet adamı, komutan ve aynı zamanda çağının aydını olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi örgütlemek ve idealindeki Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak için Samsun’a çıkışının 100. yıl dönümünü mutlulukla, gururla idrak ediyoruz.” dedi.
Avcı, şöyle devam etti:
“19 Mayıs, asil ve aziz milletimizin hürriyet ve istiklal tutkusunun kutlu bir nişanesi ve membaıdır. 19 Mayıs; zalime boyun eğmeyen, teslimiyeti reddeden bir avuç Türk milliyetçisi aydının, askerin ve devlet adamının azimle, sabırla milli mücadele ruhunu eyleme geçirdiği şanlı bir destanın adıdır. Türk milleti, Mustafa Kemal’in liderliğinde 19 Mayıs ruhuyla ayağa kalkmış, zulmeti kovmuş, işgalci, sömürgeci zilleti def etmiştir. Aynı zamanda bu kutlu tarih, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş, Türk milletinin de kurtuluş müjdesidir.”
Bünyamin Avcı, şunları söyledi:
“En ağır bedelleri ödeyerek, canlarını vererek bizlere bayrağımızla, ezanımızla tertemiz mübarek bir vatan, kutlu bir devlet bırakan ecdadımızla ne kadar övünsek azdır. Bugün istisnasız her vatandaşımızın, hepimizin bu kutlu mirasa sahip çıkmak ve bölücü emellere, ihanete ve husumete set çekmek gibi bir ödevi ve görevi olduğu açıktır. İnanıyoruz ki, 19 Mayıs ruhu ebediyen yaşayacaktır. Bu hususta en büyük güvencemiz, geleceğimiz olan Türk gençliğidir.”
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, mesajını şu ifadelerle bitirdi:
“Bu duygu ve düşüncelerle; başta gençlerimiz olmak üzere bütün değerli hemşehrilerimizin, kıymetli vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum. Devletimizin Kurucu Lideri Merhum Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Milli Mücadelemizin tüm kahramanlarına, aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, hepsini minnet ve şükranla anıyorum.”

KÜÇÜK; “BUGÜN KURTULUŞ VE ÇAĞDAŞLAŞMA YÜRÜYÜŞÜNÜN ADIDIR”
Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, bu yıl 100. yılını kutlayacağımız Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını idrak edeceğimiz 19 Mayıs’ın anlam ve önemi hakkında görüş ve düşüncelerini paylaştı. Açıklamasında ; Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı sayılan 19 Mayıs’ı bayram ilan ederek, bugünü Cumhuriyeti emanet ettiği gençlere armağan ettiğini belirtti.
Av. Veli Küçük, Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı bağımsızlık mücadelesi; yine Atatürk’ün önderliğinde, ulusumuzun azim ve kararlılığı ile zafere ulaştığını ifade ederek, “Emperyalistlerin dayattığı manda ve himayeyi reddedip, ulusal kurtuluş mücadelemizin başlatıldığı günün 100. yıl dönümünü, bu yıl daha büyük heyecan ve coşku ile kutluyoruz.” dedi.
Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği ulusumuzun geleceği olan genç neslin, bugün ciddi tehlikelerle ve tehditlerle karşı karşıya bulunmakta olduğunu vurgulayan Av. Küçük, şunları söyledi;
“Sınava endeksli gerici eğitim programları ile aklın ve bilimin yol göstericiliğinden uzaklaştırılmaya, ulusal belleği yok edilmiş, sorgulamayan, düşünmeyen, itaat eden bir gençlik yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Üniversitelerin özerk yapıları baskı altına alınmaya çalışılmakta, iktidara yakın yandaş kadrolar, kararlı adımlarla gelen gençliğin önüne set çekmektedir. Gençliğin ve ülkenin geleceği karartılmak istenilmektedir.
Gençlerimizin ve halkımızın en büyük arzusu, terör belasının bir an önce üstesinden gelinebilmesi ve artık cinayet haline gelen iş kazalarının sona erdirilebilmesi, işsizliğin, yoksulluğun ve ekonomik sorunların çözülmesidir.
Yetki ve sorumluluk makamında olanların gençlerimize bugün olduğundan çok daha parlak bir gelecek bırakmaları tek dileğimizdir.”
Milli bayramların önemine de değinen Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Milleti oluşturan yurttaşların birlik ve beraberliği, dayanışmayı yaşadıkları, heyecan ve coşku içinde oldukları günlerdir milli bayramlar. Ancak son zamanlarda milli bayramlarımızın içeriğinin boşaltıldığı, bayramların tarihsel öneminden çok şekli kutlamalara dönüştürüldüğü, hatta tatil olarak nitelendirildiği bir dönemi yaşamaktayız. Bunda siyasi iktidarın yaklaşım ve uygulamalarıyla, bazı devlet ricalinin de payı bulunmaktadır” diye konuştu.
Av. Küçük ; “Büyük ozanlarımızdan Fazıl Hüsnü Dağlarca bir şiirinde şöyle der:
"Milletler büyük evlâtlarıyla soluk alırlar." Daha doğrusu, bağırlarından çıkardığı evlâtlarının eylemleriyle varlıklarını sürdürür, yaşamlarını korurlar.
İşte bu gerçeği, en açık bir biçimde, bütün boyutlarıyla, Mustafa Kemâl'in 19 Mayıs 1919 da başlattığı o büyük kutsal eylemle oluşturduğu 19 Mayıs şafağında görebiliriz.
Bu duygu ve düşüncelerle Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ile anıyoruz.
Şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk’e, devrim ve ilkelerine, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne, onun değerlerine ve kazanımlarına sahip çıkacağımızın bilinmesini istiyorum.” ifadelerine yer verdi.

ESENDEMİR; "19 MAYIS BAĞIMSIZLIK SEVDAMIZIN SÖNMEYEN MEŞALESİDİR"
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir bir mesaj yayınladı.
Bağımsızlığa giden sürecin ilk adımı olan 19 Mayıs 1919’un 100.Yıldönümünü kutladığımız bu günlerde her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğunu söyleyen ÇGC Başkanı Cafer Esendemir; “Ordusu dağıtılmış, tersanelerine girilmiş, her yanı yakılıp yıkılan Anadolu’da bir güneş gibi parlayan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda Samsun’da yakılan bağımsızlık meşalesi, aradan yüz yıllar da geçse yanmaya devam edecektir” dedi.
Başkan Esendemir mesajında şu görüşleri paylaştı:
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde; dil, din, etnik köken, cinsiyet ayrımı yapılmaksızın, Türk Milletinin özgür yaşam arzusunun haykırıldığı, büyük bedeller ödenerek bağımsızlık savaşının kazanılmasına giden yolun ilk adımı olan 19 Mayıs 1919’un 100.yıldönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz. İtilaf Devletleri’nin İstanbul’a asker çıkarmasıyla birlikte, Anadolu’ya geçmek zorunda kalan Mustafa Kemal, 19 arkadaşıyla birlikte Bandırma Vapuru’yla Samsun’a çıktı. 19 Mayıs 1919’da 9.Ordu Kıtaatı Müfettişi olarak Samsun’da karaya çıkan Mustafa Kemal, Milli Mücadelenin ilk adımını atmış oldu.
Samsun’dan Anadolu’ya geçen Mustafa Kemal; düşmanın kutsal vatan topraklarından kovulması için örgütlenme çalışmaları doğrultusunda bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. İlk olarak Amasya’da gerçekleştirilen kongre sonrasında yayınlanan Amasya Genelgesi’nin ardından Erzurum, Sivas ve Pozantı Kongrelerinde Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın amaç, yöntem ve hedefleri belirlendi., Her konrede tüm dünyaya Türk’ün bağımsızlık sevdası haykırılırken, Mustafa Kemal de Türk Milletinin önderi olarak tarih sahnesine çıktı.
Anadolu’da birbiri ardına gerçekleşen kongrelerin tamamlanmasının ardından 23 Nisan 1920’de TBMM açıldı. İlk Meclis; Ulusal Kurtuluş Savaşı’na komuta ederken, Mustafa Kemal’i de ordunun başına geçirdi. 9 Eylül 1922’de düşmanın kutsal vatan topraklarından kovulmasının ardından, 29 Ekim 1923’de Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş ve dünya devletleri arasındaki saygın yerini almıştı.
Bu sürecin ilk adımı Samsun’da atılmış, bağımsızlık sevdamızın meşalesi de burada yakılmıştı.
19 Mayıs 1919; Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, Türk Milletinin varoluş mücadelesinin başladığı gündür.
19 Mayıs 1919; Milletimizin iradesinin Samsun’da başlayıp tüm Anadolu’ya yayıldığı ve Kurtuluş Mücadelesine gidilen kutlu bir yürüyüş günüdür.
19 Mayıs 1919; Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, dil, din, etnik köken, cinsiyet ayrımı yapılmaksızın, Türk Milletinin özgür yaşam arzusunun haykırıldığı, büyük bedeller ödenerek bağımsızlık savaşının kazanılmasına giden yolun ilk adımıdır….
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, büyük sıkıntılar ve yokluklar içerisinde, büyük bedeller ödenerek fedakârlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğimizin teminatı gençlerimize emanet etti. Bizler de bu kutsal emaneti koruyacağımıza ve Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza dek yaşayacağına söz veriyoruz.
Böylesine önemli olan 19 Mayıs 1919’un 100.yıldönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize minnet, şükran ve saygılarımızı sunuyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.
Ne mutlu Türk’üm diyene…”

KUTLUCA; “19 MAYIS’TA YAKILAN MEŞALE TÜM ANADOLU’YU AYDINLATTI”
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Adana Şube Başkanı Yakup Kutluca yayınladığı mesajında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. Yıl dönümünü kutladı.
“19 Mayıs 1919 tarihi, Türk Milletinin yediden yetmişe göstermiş olduğu top yekûn bir direnişin adıdır’’ diyen Kutluca, ‘’Aynı zamanda, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna ulaşan uzun ve zorlu bir sürecin ilk adımıdır” açıklamasında bulundu. Başkan Kutluca mesajına şöyle devam etti: "Bir ülke düşünün her şeyine el konulmuş, orduları dağıtılmış ve ölüm fermanı anlamına gelen bir anlaşma imzalanmış. İşte böyle bir ortamda büyük milletimiz, bağrından Gazi Mustafa Kemal'i çıkararak, kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun'a uğurlamıştır. Kahraman ordumuzun gözü pek bir subayı olan Gazi Mustafa Kemal, tüm imkânsızlıklara rağmen Samsun'a ulaşarak, bağımsız ve demokratik bir devletin kurtuluş meşalesini yakmıştır. O meşalenin ışığı kısa zamanda tüm Anadolu'yu aydınlatarak, bağımsız ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna vesile olmuştur.’’
Kutluca mesajında, yaşanılan bu zorlu sürecin gençlerimiz tarafından iyi değerlendirilmesini dileyerek, ‘’Gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, Gazi Mustafa Kemal ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum’’ dedi.

SÖZÜTEK; "GENÇLERİMİZ NUTUK’U MUTLAKA OKUMALI”
Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, 19 Mayıs'ın Türk milleti için tarihi bir gün, önemli bir dönüm noktası olduğunu belirterek anlamı ve öneminin gelecek nesillere aktarılması gerektiğine vurgu yaptı. Gençlerden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümsüz eseri Nutuk'u mutlaka okumalarını isteyen Başkan Sözütek, "Tarihe ve geleceğe ışık tutan Nutuk, sizlerin en büyük yol göstericiniz olacaktır" dedi.
Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100'üncü yıldönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.
19 Mayıs 1919'da milli mücadelenin ilk kıvılcımının yakıldığı, bağımsızlık yolunda milletçe ilk adımın atıldığını belirten Birlik Başkanı Nihat Sözütek, "Ulus olarak, Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak bağımsızlık mücadelemizi resmen ve fiilen başlatışının 100. yıl dönümünü kutlamanın heyecan ve coşkusunu yaşıyoruz" dedi.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs'ta Samsun'da attığı bağımsızlık mücadelesinin ilk adımını, Erzurum ve Sivas kongreleri, ardından ise TBMM'nin açılışının takip ettiğini dile getiren Adana ESOB Başkanı Sözütek, "Milli irade bu kuvvetli adımlarla birbirine kenetlenmiş, birlik ve beraberlikle geleceğine sahip çıkmış ve Milli Mücadele’yi zaferle taçlandırmayı başarmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile tüm dünyaya, milletimizin vatan aşkı, engel tanımayan inancı ve tükenmeyen azmiyle küllerinden yeniden doğduğu ispat edilmiştir. Bağımsızlık mücadelemizin dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919 tarihinin anlamını ve önemini gelecek nesillere aktarmak öncelikli vazifelerimizden bir tanesidir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin parlak geleceği, tarihini iyi okuyan ve ona sahip çıkan, hepimizin umudu olan gençlerimize emanettir" ifadelerini kullandı.
Mesajında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk Milletinin ve ülkenin geleceğini emanet ettiği gençlere de seslenen Başkan Nihat Sözütek şunları söyledi;
"Sevgili gençler; 19 Mayıs 1919 ülkemizin geleceğinin yazıldığı önemli tarihlerin başlangıcıdır. Sizlerin tarihimize sahip çıkmanız, milletimizin tarih boyunca verdiği mücadeleleri ve zaferleri hatırlamanız, ülke geleceğimizin en büyük yatırımlarından biridir. Çünkü yeni nesiller geçmiş tarihlerini doğru okuyarak ve onu sahiplenerek geleceğe başarı ile adım atarlar. Ulu Önder Atatürk’ün en büyük mirası sizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti ve aziz milletimizin dünya tarihine altın harflerle yazdığı bağımsızlık mücadelesidir. Sizler atalarımız gibi her türlü fedakarlığı gösterecek ve tarihimizden aldığınız ilhamla ülkemizin geleceğini başarılarınızla taçlandıracaksınız. Bu yolda yürürken Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümsüz eseri Nutuk'u kendinize rehber edinin. Çünkü her bir satırında ayrı bir ders barındıran bu eser aynı zamanda Türk Milletinin de geleceğini de teminatıdır. Yarın ülkenin yönetim kademelerinde görev aldığınızda, tarihe ve geleceğe ışık tutan Nutuk, sizlerin en büyük yol göstericiniz olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele’de yer alan tüm büyüklerimizi ve şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, geleceğimizin gözbebeği gençlerimizin ve Aziz Milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını yürekten kutluyorum.”

“ŞÜKRAN VE RAHMETLE ANYORUZ”
Adana Genç İş İnsanları Derneği (ADANAGİAD) Başkanı Halid Milli, Milli Mücadalemizin 100'üncü yıldönümü ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı. 19 Mayıs 1919 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla başlayan Milli Kurtuluş Savaşı'nın 100'üncü yıldönümü ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayınlayan ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, "19 Mayıs 1919'da başlayan Milli Mücadelemizin 100. yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşarken, bu onuru bizlere yaşatan Ebedi Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve tüm isimsiz kahramanlarımızı şükran ve rahmetle anıyoruz" dedi.
19 Mayıs tarihinin dünyanın her yerinde bağımsızlık uğruna mücadele eden herkese örnek olduğunu vurgulayan ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, "Tarihte başka bir örneği bulunmayan bu kahramanlık destanını yazanlara ne kadar şükran duysak azdır. Bizlere emanet ettikleri güzel ülkemizi, milli ve manevi değerlerimizi, kutsal emanetlerimizi sonsuza dek yaşatacağımızın sözünü veriyoruz. Bu duygularla birlikte Milli Mücadalemizin 100'üncü yıldönümü ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı bir kez daha kutluyoruz" diye konuştu.

ERTEKİN; “100 YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN”
Eğitim-İş Adana 1 No’lu Şube Başkanı
Galip Reha Ertekin 19 Mayıs günü sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı. Ertekin açıklamasında şunları söyledi.
“Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkarak, bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yakmasının 100. Yıldönümü, ulusumuza kutlu olsun!
Tam 100 yıl önce 19 Mayıs 1919’da, bir ulus, Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları öncülüğünde kendi kaderine el koyarak, var olma mücadelesini başlattı.
19 Mayıs 1919’da emperyalistlere karşı başlatılan ulusal mücadelemiz, aynı zamanda emperyalizmin sömürüsü ve saldırısı altında ezilen dünyanın tüm mazlum uluslarına da bağımsızlık mücadeleleri için örnek olmuştur.
Atatürk, ülkenin ve ulusun içinde bulunduğu olanaksızlıklara boyun eğmemiş; yenilmiş, çağın gerisinde kalmış bir imparatorluktan çağdaş bir devlet yaratmış, modern Türkiye Cumhuriyeti kurmuştur.
Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği ulusumuzun geleceği olan gençlerimiz, bugün ciddi tehlikelerle ve tehditlerle karşı karşıya bulunmaktadır. Sınava endeksli gerici eğitim programları ile ulusal belleği yok edilmiş, sorgulamayan, düşünmeyen, itaat eden bir gençlik yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Eğitimin ticarileştirilmesi ve giderek daha fazla oranda paralı hale getirilmesi, milyonlarca gencimizin eğitim sisteminin dışına itilmesine neden olmuştur. Eğitim hakkından yararlanamayan yüz binlerce gencimiz, çalışma yaşamında da güvencesizlik ve ağır emek sömürüsü ile karşı karşıya bırakılmıştır.
Üniversitelerin özerk yapıları baskı altına alınmaya çalışılmakta, iktidara yakın yandaş kadrolar, kararlı adımlarla gelen gençliğin önüne set çekmekte, gençliğin ve ülkenin geleceği karartılmaya çalışılmaktadır.
Ancak Türk Gençliği tehlikenin farkındadır, kararlı adımlarla Cumhuriyet'in temel değerlerine, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkarak, aydınlık Türkiye’nin meşalesini taşımaya devam edecektir. Bu yolda Atatürk'ün Gençliğe Seslenişi, gelecek kuşaklara inancının ve güveninin göstergesidir. Her türlü tuzak ve engellemelere rağmen Türk gençliği, Atatürk’ün bu inancını boşa çıkartmayacaktır.
Unutmayalım; Atatürk, geleceğimizi gençlerimize; gençliği ise biz öğretmenlere emanet etmiştir. Aydınlık bir Türkiye’yi tekrar örmek, kuşkusuz bu mirasa sımsıkı sarılmaktan geçmektedir.
Eğitim-İş, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk’e, O’nun devrim ve ilkelerine, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne ve kazanımlarına, çağdaş, bilimsel, laik, demokratik ve kamusal eğitime her şeye rağmen sahip çıkacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle ulusumuzun Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ile anıyoruz.”