Bakan Kaya, Türkiye’de ilk kez kadınların güçlendirilmesine yönelik hazırlanan eylem planını anlattı: Sezaryenle doğum oranı düşürülecek, bilişim sektöründe 200 bin kadın eğitilecek.

İŞTE YENİ EYLEM PLANININ DETAYLARI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 2018-2023 dönemini kapsayan “Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı” kapsamında hayata geçirilecek yeni uygulamaları anlattı. Bakanlıkça Türkiye’de ilk defa, çok kapsamlı hazırlanan eylem planının kadınların güçlendirilmesi amacını taşıdığını vurgulayan Kaya, planın “eğitim, ekonomi, sağlık, karar alma mekanizmalarına katılım ve medya” olmak üzere 5 ana başlıktan oluştuğunu aktardı.

EKONOMİ VE SAĞLIK ALANI ÖNEMLİ

Bakan Kaya, Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nda ‘ekonomi’ başlığı altında yoğunlaşılacak çalışmalara ilişkin, şu bilgileri verdi: Çağın mesleği bilişim. Özellikle bilgi teknolojileri alanında eylem planımızda 200 bin kadının istihdam edilmesini bekliyoruz. Kadınlarımızın her alanda olmasını istiyoruz. Kadınlarımıza eğitim verip onları istihdamın içine katmayı hedefliyoruz. Bir diğer önemli bulduğumuz konu, Türkiye’de sezaryen doğum, çok yüksek oranlara çıktı, yüzde 52’lerde. Bu oranı da düşürmeyi hedefliyoruz çünkü dinamik nüfus yapımız en çok önemsediğimiz, değerli bulduğumuz yapımız. Sezaryen doğum, nesillerin devamı noktasında da ciddi bir tehdit çünkü ilk çocuğunu sezaryenle doğuran bir kadının çocuk sayısı kısıtlanıyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın önemli çalışmaları var. Bakan Kaya, Zeytinburnu’nda yüzme havuzu, bilgi evi, muhtarlık, sağlık ocağı ve otopark açılışına katıldı.

Kaya, “2018’de 4 bin yeni ASDEP personeli alacağız” dedi.

Cinsiyete duyarlı bütçeleme yapmayı hedeflediklerini de ifade eden Bakan Kaya, “Çalışmalarımızı bu yıl başlatıyoruz” dedi. Kaya, bu uygulama kapsamında bütçenin her kaleminin, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ilkeleri doğrultusunda hazırlanacağını bildirdi.

Herkes okuma yazma öğrenecek

Bakan Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirilen eğitim seferberliğiyle ilgili, “Özellikle ilköğretimde okula erişimi olmayan hiçbir kız çocuğumuzun kalmamasını hedefliyoruz. Okuma yazma bilmeyen hiçbir kadınımız kalmasın istiyoruz. Seferberliği biz de destekliyoruz” dedi.