ADANA BAROSU, 6 ŞUBAT DEPREMLERİNDE HAYATINI KAYBEDEN MESLEKTAŞLARI VE YURTTAŞLARIMIZI ANDI

Adana Barosu, 6 Şubat depremlerinin birinci yıl dönümünde hayatını kaybeden meslektaşlar ve yurttaşlar için basın açıklaması ve anma programı düzenlendi.
Adana Barosu Avukatlar Salonu’nda gerçekleştirilen programa Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir, TBB Genel Sekteteri Av. Veli Küçük, Yönetim Kurulu Üyeleri, TBB Avukat Hakları Merkezi Üyesi Av. Sabahattin Gümüş, TBB Delegesi Av. Filiz Feyhan Aksoy Karakoç ile çok sayıda avukat katıldı. Depremde kaybettiğimiz meslektaşları ve yurttaşlarımızın anısına saygı duruşunun ardından hazırlanan video izlendi.

Resim önizlemesi

“ADALET SAĞLANANA VE ŞEHİRLERİMİZ YENİDEN İNŞA EDİLENE KADAR BİZ BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz yaptığı konuşmada ; hayatını kaydeden meslektaşlarını ve yurttaşları saygı, özlem ve rahmetle andı. Deprem nedeniyle ortaya çıkan hukuksal sürecin takipçisi olduklarını ifade eden Av. Gökayaz, “Enkazları, tırnaklarıyla kazımak için koşup gelenleri; dişinden tırnağından artırdığını paylaşanları unutmadık. Meslektaşlarının ve yurttaşların yaralarını sarmaya koşan ve bu uğurda tüm kapasitelerini kullanan Barolarımızı unutmadık. Meslektaşlarımızı, arkadaşlarımızı unutmadık! Deprem felaketinden etkilenen yurttaşların mağduriyetleri daha fazla artırılmadan, tazmini mümkün olan tüm zararlarının giderilmesini istiyoruz. Bir yıldır nasıl inatla, inançla ve birbirimize umut vererek dayanışma gösterdiysek, taleplerimizin de aynı şekilde hep birlikte takipçisi olacağız. Ne kadar uzun sürerse sürsün; adalet sağlanana ve şehirlerimiz yeniden inşa edilene kadar biz bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Resim önizlemesi

Av. GÖKAYAZ, CUMHURBAŞKANI’NA ANAYASA’NIN 104. MADDESİNİ HATIRLATTI

Cumhurbaşkanı’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya atıfta bulunan Av. Gökayaz, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 104/2. Fıkrası “Cumhurbaşkanı, Devlet başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eder; Anayasanın uygulanmasını, Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını temin eder.” Şeklinde düzenlenmiştir. Cumhurbaşkanı, Anayasa’nın kendisine yüklediği görevi yerine getirmek yerine bu beyanıyla deprem acısı karşısında bile ayrımcılık yaptığını itiraf etmiştir. Deprem acısına mı yanalım, milletin birliğini temsil etmesi gereken kişinin ülkenin en zor günlerinde yaptığı ayrımcılığa mı ? Allahtan bu ülkede milletin dayanışması var, milletin vicdanı var, milletin feraseti var…”

Resim önizlemesi

TBB Genel Sekreteri Av. Veli Küçük yaptığı konuşmada, iki meslektaşının depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen halen naaşlarına ulaşılamadığını hatırlatarak, “Acının gözyaşının sele dönüştüğü bir ortamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu sorumluluğu mutlaka yerine getirmelidir. On binlerce sayıyla ifade edilen kayıpların akıbeti hakkında devlet bilgi vermelidir. Deprem gününden başlayan dayanışma anlayışını TBB olarak barolarımız ve avukatlarımızla birlikte yükseltmeye devam edeceğiz. Depremde kaybettiğimiz 122 meslektaşımızı ve yurttaşlarımızı saygıyla, rahmetle ve özlemle anıyorum.” şeklinde konuştu.

Resim önizlemesi