"SİVAS MADIMAK KATLİAMININ 27. YILINDA YİTİRDİĞİMİZ CANLARI SAYGIYLA ANIYORUZ"

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Sivas Madımak katliamı’nın 27. yılı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada; “Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri kapsamında gelen davetlilerin konakladığı Madımak Oteli'nin ateşe verilmesi sonucu 35 aydın ve 2 otel görevlisikatledildi.Katliamın gerçek sorumluları ne ortaya çıkarıldı, ne de yargılandı. Başlatılan sözde yargılama süreci, olayın arkasındaki gerçek güçlere dokunmadı.” dedi.

"BU OLAY BİR İNSANLIK SUÇUDUR VE DOLAYISIYLA ZAMAN AŞIMINA DA TABİ DEĞİLDİR"

Sivas'ta insanlarımızı yakarak katledenlerin ve sorumluların zaman aşımı ile unutturulamayacağını belirten Baro Başkanı Av. Veli Küçük,“O gün yitirdiğimiz canları unutmadığımız gibi, katliamı tertipleyen karanlık elleri de unutmayacağız.
Onların karanlık siluetleri, bu ülkede demokrasi ve özgürlük mücadelesine ne kadar kararlı bir biçimde sahip çıkmamız gerektiğini her daim hatırlatmaktadır.Yaşanan bu olay bir insanlık suçudur ve dolayısıyla zaman aşımına da tabi değildir.
Halkın vicdanında Sivas davası zamanaşımına uğramamıştır ve uğramayacaktır.
Bizim bilincimizde ve vicdanımızda bu davanın zaman aşımı olmayacaktır.
Toplum vicdanının rahatlaması ve adaletin yerini bulması için Sivas Madımak Davası'nın tekrar açılıp insanlık suçlularının adalet önüne çıkarılarak cezasız kalmaması en önemli talebimizdir.” İfadelerini kullandı.
Bu katliamın asıl amacının ülkemizde kardeş kavgasını başlatmak olarak yapıldığını vurgulayan Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Atatürk önderliğinde kurulan laik, demokratik sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetimizi yıkmaktır.
Cumhuriyet tarihimiz süresince buna benzer bir çok provokasyon yapılmıştır. Hiç biri başarılı olamamıştır. Bu da başarılı olamamıştır.
Aydınlarımızı yakanların ağzından “Cumhuriyet Sivas'ta kuruldu, Sivas'ta Yıkacağız” sloganının çıkması bir tesadüf değildi. Ama bunu başaramayacaklar.
Cumhuriyetimizin kazanımları, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan emperyalist güçler, gerici girişimler ve etnik ayrımcılıklar, halkımızın duyarlılığı sayesinde hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır.
Ülkemiz insanı kendisine bırakılan emanete sonsuza kadar sahip çıkacak, bu güzel coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edecektir.
Laik, demokratik ve çağdaş Atatürk Cumhuriyetinde yeni Madımakların olmaması için, gericiliğe ve bölücülüğe göğüs gerip, Atatürk ilke ve devrimleri etrafında birleşerek yurdumuzun tam bağımsızlığı ve aydınlığı için mücadeleye devam edeceğiz.
Madımak’da yitirdiğimiz canları özlem ve saygıyla anıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.