İYİ BİR ATATÜRKÇÜ'YDÜ 29 EKİM GÜNÜ HAYATA VEDA ETTİ

Adana'nın sevilen sayılan isimlerinden Atatürkçü Diş Hekimi Necah Barutçu 29 Ekim Cumhuriyet bayramı sabahı geçirdiği kalp krizi neticesi yaşamını kaybetti. Adana'nın sevilen yüzü Barutçu, DYP'de siyaset yapmış, her zaman takdir edilen bir isimdi. Elit Haber kendisine Allah'tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Dt. Barutçu, kentin sorunları ile de yakından ilgilendi. Bu noktada, bir yerel medya organında kaleme aldığı son yazısını aktarıyoruz: Adanamız, Adanalı seçmenlerimiz demokratik haklarını saygı, sevgi çerçevesinde daima en iyi şekilde kullanan bir topluluktur.

Sosyal yaşamdaki renklilik, seçimlerde de sandığa yansır. Geçmişte Adana siyasetinde yetişip öne çıkan çok değerli simalar vardır. Bu kişiler, yıllarca Adana ve ülke siyasetine yön vermişlerdir. Kasım Gülek, Ege Bagatur, Selahattin Kılıç, Halit Dağlı ve daha niceleri Adanamızı ‘bakan’ düzeyinde de temsil etmişlerdir.

Necah Barutçu Kalp Krizi Sonucu Yaşamını Kaybetti

Adana son zamanlarda büyük göç almasına ragmen, değişik kültürleri bir arada tutabilen, bayrağına, devletine bağlı ülkesine sahip çıkan, yeri geldiğinde rakı festivali düzenleyen, yeri geldiğinde milli davalarda tek vücud olan, ‘Adanalıyık Allah’ın adamıyık’ derken inancını dile getiren, düşüncesi doğrultusunda özgür yaşayan, karşılıklı saygıyı es geçmeyen kişilerin yaşadığı bir kenttir.

Her seçimde oyunu hak edene veren, gerektiğinde ise başka partiye oy vermekten çekinmeyen bir kitledir. Geçmişte DYP’nin 10 milletvekili çıkarmasını sağlayıp bir sonraki seçimde ise cezalandırarak 2 milletvekiline düşürmüştür. Diğer partiler için de bu geçerlidir. Hele hele yerel seçimler çok daha farklıdır. Tanıdığı,güvendiği, gerektiğinde hesap sorabileceği adayları daha çok tercih eder. Yaklaşan belediye seçimlerinde de durum böyledir.

Geçmişte parti teşkilatları kendilerine verilen yetkileri yanlış kullanmış, adaletsiz aday tespitlerinde teşkilatın ‘güya istediği’ adayları listelerin ön sıralarına yerleştirmiş ama halkın, yani seçmenin istemediği adaylar olduğu için kazanamamışlardır. Özetleyecek olursak parti içi hizip ve gruplaşmalarla, rant gereği sıralamaya giren adaylar kendilerini asıl seçecek olan halkın karşısına gelince sınıfta kalmışlardır.

Görüntünün olası içeriği: Necah Barutçu, köpek

Günümüzde ise siyaset daha farklı bir boyut almıştır. Genel merkez ve parti liderlerinin tercihi ağır basmaktadır. Geçmişteki gibi delegasyon ve yerel teşkilatların yaptırım gücü azalmıştır. Eskiden özellikle iktidar partilerinin delegesi bile kendisini söz sahibi hissediyor, bu şekilde teşkilatların dinamizmi üst seviyede oluyordu. Son seçimlerden sonra konjektür daha da değişmiş, yıllarca birbirine muhalif ve rakip olan partiler ittifak yapmaya başlamış bu da seçmen profilini yeniden düzenlemiştir.

Necah Barutçu kimdir?

24.03.1956 yılında Tarsus'ta doğdu, Babası Mustafa Kemal, annesi Emine Piraye, büyük dedesi Tarsus İdare Reis-i Lütfi beydir. İlk öğremini Sadık Eliyeşil İlkokulu'nda, orta ve lise eğitimini Tarsus Amerikan Kolejinde tamamlamıştır. 1975 yolunda girdiği İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi'nden 1980 yılında mezun oldu. Askerlik görevini bitirdikten sonra 1983 de serbest kliniğini açtı. 1995-2008yılları arası aktif siyasete girdi. DYP Seyhan İlçe Başkanlığı, İl yöneticiliği ve başkanlığı yaptı. Birçok dernekte üyeliği bulunmaktadır. TAC mezunlar cemiyeti ikinci başkanı, Türk Amerikan İşadamları Derneği Üyesi, 5 Ocak Rotary Kulübü 2018-2019 dönem başkanıdır. İngilizce öğretmeni Fatma Nur Barutcu ile 1987 yılından beri evlidir.