Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının en önemli nedenlerinden biri de alkollü olarak araç kullanılmasıdır. Alkol; sürücüler üzerindeki uyarıcı ve uyuşturucu etkisi nedeniyle algılama ve tepki verme sürelerini artırdığından trafik kazalarına yol açmaktadır.
Yasalarımızdaki, sürücülerin alkol alarak araç kullanmaları konusunda getirilen sınırlamalar ile sürücünün sarhoşluk düzeyine daha ulaşmadan araç kullanmasını yasaklanmaktır. Sarhoşluk gibi ileri boyuta ulaşmadan başlayan ve uyarıcı-uyuşturucu etkisi olan alkolün, karayolu trafik güvenliğinde yaratacağı riskleri en aza indirme hedeflenmektedir.
Trafikte alkollü araç kullanımından doğabilecek kazaları önlemek amacıyla Adana İl Emniyet Müdürü Selami YILDIZ’ın talimatıyla Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü denetimlerini yoğunlaştırdı. Özellikle Adnan Menderes Kavşağı, Süleyman Demirel Bulvarı, Turgut Özal Bulvarı ve Gar Meydanı gibi ana arterlerde uygulama noktaları oluşturarak vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye atan alkollü sürücülerin trafikte araç kullanmalarına izin verilmiyor.
Trafik güvenliğini sağlamak amacıyla düzenlenen 2918 Sayılı Karayolu Trafik Kanununun ilgili maddesi gereğince, hususi otomobillerini kullanan sürücülerin 0.50 promil, hususi otomobiller dışında kalan diğer araçları kullanan sürücülerin ise 0.20 promilin üzerinde alkol alarak araç kullandıkları tespit edildiğinde yasal işlem uygulanmaktadır. Alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücüye; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununu 48/5 maddesi hükmü gereğince geriye doğru 5 yıl içerisinde birinci kez tespitte 6 ay, ikinci kez tespitte 2 yıl, üçüncü ve daha fazla tespitte 5 yıl süreyle sürücü belgesine el konuluyor.
Ayrıca, yine aynı kanunun 49. Maddesi gereğince alkol ölçümü yapılan cihazların kullanımını kabul etmeyen sürücünün sürücü belgesine de 2 yıl geçici süre ile el konuluyor.
Alkollü araç kullananlar ile diğer trafik kurallarını ihlal eden sürücüler üzerindeki denetimlerin her gün aralıksız sürdürüleceğini belirten yetkililer, vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları ve güvenli araç kullanabilmeleri için trafik kurallarına uymaları, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürecek davranışlardan kaçınmaları gerektiğini söylediler.