Adana Lezzet Festivali olanca güzelliğiyle devam ediyor. Festival alanı kent ve çevresindeki ilçelerden gelen katılımcıların renkli stantlarıyla adeta bir “lezzet müzesine” dönüştü. Konuklar Adana mutfağının doyumsuz lezzetlerinden tadıyor.
Adana dışından da birçok tanınmış kişinin katıldığı festivalde çok ilginç görüntülere tanıklık ediliyor. Valilikçe "Gelenekselin gücü adına" temasıyla düzenlenen festivalde ünlü şefler tarafından mangal ateşinde Adana kebabı yapıldı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: "Festivale bu sene ve bundan sonra Türkiye'nin her yerinden vatandaşlarımızı bekliyoruz. "AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu:"Mutfakta bir numara olduğumuzun aslında damgasını vurduğumuz bir festival" Bu arada  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu Adana usulü kıyma ustalığını gösterdi ve Zırh tabir edilen büyük bıçakla kebaplık kıymayı kıvamına getirdi.

İLHAMINI MUTFAKTAN ALAN SANAT

Festival mangalı yandıktan sonra sahneye açılış şovu için 2 Michelin Yıldızlı Belçikalı Şef Alexandre Dionisio ve Sebastien Ripari çıktı. Michelin yıldızlı şefin Sebastien Ripari’nin sunumyla Adana kebabı yorumladığı gastroshowu çok sayıda lezzet tutkunu izledi. Festival alanında yer alan farklı mekanlarda pek çok etkinliğe sahne olan 2. Adana Lezzet Festivali’nde sadece yemek değil ilhamını mutfaktan alan sanatsal işler de yer alıyor. (Gönül Paksoy “Atıksız Tasarımlar Sergisi” ve Lalehan Uysal “Hayatın Mücevherleri Tohumlar” fotoğraf sergisi.)

Eline Zırhı Aldı, Ve....

FESTİVAL TAKVİMİ

2. Adana Lezzet Festivali’nde ünlü şefler Sahrap Soysal, Eyüp Kemal Sevinç ve Bruno Santa Cruz’un yer alacağı “Gelenek ve Gelecek”, “Yunus Emre Akkor ile Kınalı Eller”, Hazer Amani ile “Adana Sokak Lezzetleri”, Danilo Zanna ila Adana, Ebru Erke ve Adanalı şef Türev Uludağ ile “Adana’nın Saklı Kalmış Vejetaryen Hazinesi” başlıklı gastroşovlar; İlhan Koçulu ile “Peynir Tadımı” ve İtalyan uzman Massimo DeRienzo ile “Zeytinyağı Tadımı” gibi etkinlikler festivalin yıldızı olacak. Birbirinden özgün yerel yemek ustalarının Adana mutfağından en geleneksel lezzetleri sunacağı atölye ve şovların yanı sıra, ünlü Adanalı diyetisyen Dilara Koçak ile “Sağlıklı Adana Mutfağı”, “Adana’nın En Eski Kebap Ustaları ile Duayenler Buluşması”, ünlü şef Somer Sivrioğlu ile “Yurtdışında Türk Mutfağı: Dönerciden Restorana Bir Yolculuk”, Ahmet Örs ile “Geleneksel Mutfak Mı Modern Mutfak Mı?” başlıklı söyleşiler ve alanında uzman isimlerin yer alacağı “Marka Yaratanlar”,”Festivaller Şehri Adana” ve “Yerel Mutfağın Gücü – Adana Bir Gastronomi Markası Oluyor” başlıklı paneller de festival programında yer alacak. Üç gün boyunca gastronomi dünyasının nabzının atacağı 2. Adana Lezzet Festivali’nin programına www.adanalezzetfestivali.com adresinden ulaşabilirsiniz.