Adana Valiliği'nce düzenlenen "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri'nde büyük coşku yaşandı. Adana Merkez Park'ta , Vali Mahmut Demirtaş'ın önderliğinde, protokol ve vatandaşların da yoğun ilgi ve coşkusuyla gerçekleştirilen etkinliklerde, şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı'mız okundu. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programa Vali Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Milletvekilleri Jülide Sarıeroğlu, Mehmet Şükrü Erdinç, Tamer Dağlı, Ahmet Zenbilci, Abdullah Doğru, Orhan Sümer, Burhanettin Bulut, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Sabri Beytorun, Garnizon Komutan Vekili Albay Atilla Öztürk, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yusuf Yalçın, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Mustafa Kibar, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Tümay, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, siyasi parti yöneticileri, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit aileleri ve yakınları, gaziler ve aileleri ile çok sayıda vatandaş iştirak etti.

Törenlere, ESOB Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Başkan Yardımcısı, Adana Marangoz ve Mobilyacılar Esnaf Odası Başkanı Yalçın Avcı ile esnaf odası başkanları ile katılan Birlik Başkanı Nihat Sözütek de, protokolde yerini alırken, Kanal Av Televizyonu'nun alanda yaptığı canlı yayına da katıldı. Sözütek, canlı yayında yaptığı konuşmada, 15 Temmuz'un asla unutulmaz ve unutturulamayacak bir tarih olduğunu belirtirken, "Hain FETÖ terör örgütünün darbe kalkışmasına engel olduğumuz için bugün çok mutluyuz. Çok sevinçliyiz, gururluyuz. İnşallah bundan sonraki yıllarda benzer hain darbelere maruz kalmayız. Bu ülke bizim, hepimizin. Bundan sonra hiçbir tehlikeli akımlara fırsat verilmeyecek, vermeyiz. Bu vatan bizim. Bu insanlar bizim. Bugün görüldüğü üzere, bu vatana sahip çıkmaya devam ediyoruz . Kahramanlık, şehitlik Türk milletinin, Türk ordusunun mayasında var. Allah ordumuzun, polisimizin yar ve yardımcısı olsun. Afrinde, Irak'ta, Kıbrıs'ta,Kore'de bizim askerimiz vardı. Toplum olarak, halk olarak, esnaf olarak onlardan memnunuz. Onlara güveniyoruz"dedi.

Merkez Park'ı hınca hınç dolduran vatandaşların ellerindeki bayrakları coşkuyla salladıkları etkinlikte, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'daki konuşması, canlı yayında izlendi. AK Parti Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu da 15 Temmuz’da Adanalıların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla meydanlara inerek vatan sevdasının nasıl olacağını gösterdiğini belirtti.

Vali Mahmut Demirtaş ise ellerindeki Türk Bayrakları ile alanı tamamen dolduran coşkulu vatandaşlara teşekkür ettiği konuşmasına, "Allah'ına Gurban Adana" sözleriyle başlayarak, "15 Temmuz gecesini aydınlatan şehitlerimize, Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. O gece şahadeti göze alıp hainlere karşı mücadele veren, kahraman gazilerimize minnet duygularımı ifade ediyorum. Şehitlerimizin ve gazilerimizin dışında ellerine bayraklarını alarak yollara çıkan, meydanları dolduran vatan sevdalısı Adanalı hemşerilerime, şükranlarımı sunuyorum. Sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Allah’a emanet olunuz"diye konuştu.

"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinlikleri, gece boyunca coşku dolu görüntülerle sürerken, alanda kurulan stantları gezen, vatandaşlarla sohbet eden, onlara ikramlarda bulunan ve hatıra fotoğrafı çektiren Vali Mahmut Demirtaş, etkinliğe yoğun katılım gösteren Adanalılar başta olmak üzere, bu tarihi etkinliğe destek veren tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.