Fetö Şüphelisi Eski Savcıya 15 Yıl Hapis İstemi
Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuksuz sanık M.E.K. hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Adana Cumhuriyet Savcılığınca, örgütle bağlantısı olduğu iddia edilen tutuksuz M.E.K. hakkındaki soruşturma tamamlandı.
Cumhuriyet savcısının, M.E.K. hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıl hapis istemiyle hazırladığı iddianame Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
İddianamede "Şüpheli M.E.K'nın FETÖ/PDY terör örgütüne ait evlerde hakimlik sınavlarına çalıştığı, örgüt mensubu olduğu iddia edilen şahıslarla beraber sürekli vakit geçirdiği, örgütün sohbetlerine katıldığı ve bu şekilde örgütle organik bağ kurduğu tespit edildiğinden şüphelinin üzerine atılı "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılması kamu adına iddia ve talep olunur." ifadelerine yer verildi.
Şüpheli M.E.K. ise iddianamedeki savunmasında üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini söyledi.
Sanığın ilerleyen günlerde yargılanmasına başlanacak.

Adana'daki Fetö/pdy Davasında Karar
Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında haklarında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan eski öğretmen ve iş adamı 11'i tutuklu 36 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.
Mahkemede savunma yapan sanıklar, suçlamaları kabul etmeyerek tahliye ya da beraatlerini talep etti.
Cumhuriyet savcısı ise sanıkların cezalandırılması ve tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına karar verilmesi yönünde mütalaasını verdi.
Mahkeme heyeti, verilen aranın ardından, 21 sanığın 5 yıl ile 9 yıl arasında değişen sürelerde hapisle cezalandırılmasını, 15 sanığın ise beraatini kararlaştırdı.
Mahkeme heyeti ayrıca tutuksuz yargılanan sanıklar Akan Çelik ve Maruf Tüdeş'in hükümle birlikte tutuklanmasına karar verdi.

Fetö Sanığı Eski Hakime Hapis Cezası
Yine Adana'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan dava açılan eski hakime 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi.
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Hacer Gençoğlu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
Gençoğlu, savunmasında, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'un kullanıcısı olmadığını iddia etti.
Tahliyesini isteyen Gençoğlu, beraat talebinde bulundu.
Cumhuriyet savcısı ise sanığın cezalandırılması ve hükmen tutukluluk halinin devamı yönünde mütalaasını verdi.
Mahkeme heyeti de sanık Gençoğlu'nu 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı.

Cinayet Davası
Bu arada Adana'da silahla ateş ederek bir kişiyi öldürüp, bir kişiyi de yaraladıkları iddia edilen 2 şüpheli hakkında müebbet ve 15'er yıl hapis cezası ile cezalandırılmaları istemiyle dava açıldı.
Yeşilyurt Mahallesi 36058 Sokak'ta 3 Ağustos 2017'de Mehmet Fahri Küçüksubaşı'nı silahla öldürüp, Serkan Kurtboğan'ı ise öldürmeye teşebbüs ettikleri iddia edilen tutuklu Yusuf Sarı ile olaydan sonra kaçan ve hakkında yakalama kararı çıkartılan Caner Canatan hakkındaki soruşturma tamamlandı.
Cumhuriyet savcısı, Sarı ve Canatan hakkında "Kasten öldürme ve kasten öldürmeye teşebbüs" suçlarından iddianame hazırladı.
Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianame yapılan inceleme sonucunda kabul edildi.
İddianamede, sanıkların Küçüksubaşı'nı öldürmekten müebbet, Kurtboğan'ı ise öldürmeye teşebbüs etmekten ise 15'er yıl hapis cezası ile cezalandırılmaları istendi.
Güvenlik kamerası görüntülerine göre, 2 sanığın olay yerine motosikletle geldikleri, tüfek kullanan şahsın motosiklet sürücüsünün arkasına oturduğu, olaydan sonra da kaçtıkları belirtilen iddianamede, tanık ifadeleri de yer aldı.
Sanık Canatan'ın Serkan Kurtboğan ile husumetli olduğunu öne süren tanık F.K, "Motosikletin arkasında oturan Caner, ateş edip kaçtı." dedi.

FETÖ Sanıklarına 15 yıl isteniyor
Öte yandan Adana'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında haklarında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan eski polis ve öğretmen olan ikisi tutuklu 5 sanığın yargılanmasına devam edildi.
Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Emrah Canyak ve Sadi Çolak ile avukatları katıldı.
Mahkemede savunma yapan sanık Canyak ve Çolak suçlamaları kabul etmeyerek tahliye ve beraatlerini talep etti.
Cumhuriyet savcısı tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına karar verilmesi yönünde görüş bildirdi.
Mahkeme heyeti, oy çokluğuyla sanıkların mevcut hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Sosyal Medyadan Terör Propagandası İddiası
Yine Adana'da sosyal medya üzerinden terör örgütü PKK/KCK'nın propagandasını yaptığı iddiasıyla gözaltına alınarak tutuklanan şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede 5 yıl hapisi istendi.
Adana'da sosyal medya üzerinden PKK/KCK silahlı terör örgütünü destekleyen ve örgüt propagandası içeren paylaşımlar yaptığı iddiasıyla gözaltına alınarak tutuklanan Rifat Z. hakkındaki soruşturma tamamlandı.
Cumhuriyet savcısının Rifat Z. ile ilgili "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla hazırladığı iddianame, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
İddianamede sanığın sosyal medya paylaşımlarıyla Türkiye Cumhuriyeti devletinin bölünmez bütünlüğünü hedef alan ve bu doğrultuda silahlı eylemler gerçekleştiren PKK/KCK silahlı terör örgütünün cebir ve şiddet içeren yöntemlerini meşru göstererek bu yöntemlere başvurmayı teşvik edici propagandada bulunduğu ileri sürülerek, 5 yıl hapisle cezalandırılması talep edildi.
Davanın görülmesine ileriki günlerde başlanacak.