Akıl Sağlığım Yerinde Değil' Fetö Şüphelisine 6 Yıl Hapis

ADANA'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock'u kullandığı iddiasıyla tutuksuz yargılanan F.K., hakim karşısına çıktı. Savunmasında "Akıl sağlığım yerinde değil. Beraatimi istiyorum" diyen; ancak 'cezai ehliyeti tamdır' raporu verilen F.K., 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.
FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturmada, örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock'u kullandığı öne sürülen F.K. hakkında, Adana 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanık F.K., hakim karşısına çıktı. Duruşmada savunma yapan F.K., "Akıl sağlığım yerinde değil. Örgüt üyesi değilim. Beraatimi istiyorum" dedi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, sanığı Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne sevk ederek, akıl sağlığı rapor aldırılmasına karar verdi. Doktorlar, yapılan kontrol sonucu F.K. için rapor hazırlayıp, 'Akıl hastalığı yoktur. Cezai ehliyeti tamdır' görüşüne yer verdi. Mahkeme heyeti, görülmeye devam edilen duruşmada, kendilerine ulaştırılan rapor ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) gelen 'ByLock' tutanaklarını okudu. Programa 28 kez giriş yaptığı belirlenen F.K., yargılama sonucu 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Silahlı Kavga Davası

Öte yandan Adana'da bir kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili aralarında baba ile oğlunun da bulunduğu 2'si tutuklu 7 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.
Adana 5.Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Ayhan B. ve Muhammet T. ile avukatları geldi.
Müşteki Yonca Cabadak'ın da geldiği duruşmada haklarında aynı suçla ilgili dava açılan tutuksuz sanıklar 14 yaşındaki F.T, 16 yaşındaki İ.C. ve 17 yaşındaki Ç.C'nin davaları da bu dava dosyasıyla birleştirildi.
Savunması alınan sanıklardan F.T. hakkındaki suçlamayı kabul etmeyerek, Mert Kaan B. ile babasının kendilerine ateş ettiğini iddia etti.
Bir tanığın dinlenmesinin ardından dava dosyasında araştırılacak başka husus olmaması üzerine mahkeme savcısı mütalaasını verdi.
Savcı, sanıklar Ayhan B. ve oğlu Mert Kaan B'nin "öldürme ve yaralama olaylarının" meşru müdafaa sınırları içinde kaldığını belirtip bu suçlardan cezalandırılmamalarını istedi.
Mahkeme savcısı baba ile oğlun, "ruhsatsız silah bulundurma" suçundan 3'er yıl, Muhammet T'nin ise sanık Mert Kaan B'yi "öldürmeye teşebbüs" suçundan 15 yıl hapis cezasına mahkum edilmesini, diğer sanıkların da beraatını istedi.
Mütalaaya karşı söz hakkı verilen sanıklardan Muhammet T, her iki tarafın da olaydan dolayı pişman olduklarını söyledi.
Sanık Ayhan B. de olaydan sonra kaçmadığını belirterek, karakola gittiğini, silahını da saldırı amacıyla kullanmadığını belirtti.
Mahkeme heyeti, sanıkların mevcut durumlarının devamına karar verip duruşmayı karar için erteledi.
Merkez Yüreğir ilçesinde 25 Mart 2018'de iki grup arasında çıkan silahlı kavgada Tolga Cabadak öldürülmüş, sanıklar hakkında "kasten öldürme, öldürmeye teşebbüs, yaralama, ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma" suçlarından dava açılmıştı.

Annesinin Evini Ateşe Verip Bebeğinin Yaraladı

Yine Adana'da, kendisini polise ihbar eden annesinin evini ateşe verip içeride bulunan 11 aylık bebeğini yaraladığı iddiasıyla hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılması istemiyle dava açılan sanık ile imam nikahıyla yaşadığı kişinin yargılanmasına devam edildi.
Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Çağlar Aslan ile avukatı katıldı.
Sanığın imam nikahıyla yaşadığı 16 yaşındaki G.Y. hakkında "yağma" suçundan açılan dava, görülmekte olan bu dava dosyasıyla birleştirildi.
Mahkeme Başkanı, sanık Aslan'ın cezai ehliyetiyle ilgili Adana Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden istenen raporun gelmediğini söyledi.
Tutuksuz sanık G.Y. suçlamayı kabul etmeyerek, şu savunmayı yaptı:
"Kesinlikle yağma suçlamasını kabul etmem. Benim amacım kayınvalideme yatağının ucunu yakmak suretiyle ufak bir zarar vermekti. Çocuğumun zarar görmesini istemedim. Çocuğumu benden alacaklarından korktuğum için doğruları söylemedim."
Çağlar Aslan da "Eşim bir cahillik yaptı. Çocuğuma bakacak kimse yoktur, ceza verilecekse bana verilsin." dedi.
Mahkeme heyeti, sanık Aslan hakkında, tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak, yurt dışına çıkış yasağıyla tahliye kararı verdi.
Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.
Adana'da, 11 Haziran 2018'de cezaevinden firar eden sanık Çağlar Aslan hakkında kendisi ihbar eden annesi Ayşe Alpşar'ın Yeşilyurt Mahallesi'ndeki evini ateşe verip 11 aylık b

Terör Örgütü Davası

Bu arada Adana'da, terör örgütü YPG/ PKK adına istihbarat topladığı iddiasıyla hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan dava açılan Suriye uyruklu tutuklu sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü.
Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Riyad Alu ve avukatı katıldı.
Hakkındaki iddialar hatırlatılarak tercüman aracılığıyla savunması alınan sanık Alu, Suriye'de YPG/PKK saflarında örgüt üyeleri tarafından zorla tutulduğunu ve örgütsel eğitimlere katılmadığını öne sürdü.
YPG/PKK adına istihbarat toplamadığını savunan Alu, tahliyesine ve beraatına karar verilmesini istedi.
Değerlendirmesi alınan Cumhuriyet savcısı ise sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu ve kaçma şüphesi dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönünde görüş bildirdi.
Mahkeme heyeti de sanık Riyad Alu'nun mevcut halinin devamını kararlaştırarak duruşmayı erteledi.ebeğini yaraladığı iddiasıyla dava açılmış, sanığın imam nikahıyla yaşadığı 16 yaşındaki G.Y. hakkında ayrıca bir dava açılmıştı.

2 Otomobilin 4 Lastiğini Çalan Şüpheli Tutuklandı

Pozantı ilçesinde ise 2 otomobilin lastik ve jantlarını çalan M.A., tutuklanarak cezaevine gönderildi.
İşe gitmek için evlerinden çıkan Mehmet Doğan ve Kamil Erbil, otomobillerinin lastik ve jantlarının çalındığını gördüler. Sürücülerin şikayeti üzerine olaylarla ilgili soruşturma başlatan polis, 80 GG 828 ve 01 PL 750 plakalı iki otomobilin de lastiklerini çalan kişinin M.A. olduğunu tespit etti. Kısa sürede yakalanan şüpheli sorgusunun ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Eski Eşini Öldürmeye Teşebbüsten Yargılanan Kadın Sanığa 20 Yıl Hapis

Ayrıca Adana'da eski eşini kızgın yağ döküp satırla yaralayarak öldürme teşebbüsünde bulunduğu gerekçesiyle 20 yıl hapse çarptırılan, Bölge Adliye Mahkemesinin bozma kararı sonrası yeniden yargılanan kadın sanık aynı cezaya mahkum edildi.
Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına tutuklu sanık Emine Sayar ile başka bir suçtan Niğde Açık Cezaevi'nde tutuklu bulunan Ayhan Akdemir, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.
Tarafların avukatlarının da geldiği duruşmada mahkeme başkanı, Akdemir için Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinden istenen doktor raporunun geldiğini söyledi.
Raporda, Akdemir'in vücudundaki ikinci ve üçüncü derece yanıkların kişinin yaşamını tehlikeye sokan duruma yol açtığı, yüzündeki izin göze batacak nitelikte, yaralanmanın duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasına neden olduğu belirtildi.
Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, sanık Sayar'ın "eski eşini öldürmeye teşebbüs" ettiği iddiasıyla 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, Akdemir'in ise "eşini basit yaralamadan" beraatine karar verilmesini istedi.
Söz verilen sanık Sayar ile Akdemir, birbirlerinden şikayetçi oldu.
Mahkeme heyeti, sanık Sayar'ı müebbet hapse çarptırdı ancak eyleminin teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle cezasını 20 yıla indirip tutukluluğunun devamına karar verdi.
Akdemir'in ise eski eşini yaraladığının sabit olmaması nedeniyle beraatine hükmedildi.

Olay

Yüreğir ilçesi PTT Evleri Mahallesi'nde 29 Kasım 2017'de sabah kahvaltısı sırasında tartıştığı eski eşi Ayhan Akdemir'in üzerine sıcak su ve kızgın yağ döküp satırla öldürmeye teşebbüs ettiği iddiasıyla tutuklanan Emine Sayar hakkında 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.
Mahkeme, Emine Sayar'ı 20 yıl hapis cezasına mahkum etmiş, Akdemir'in ise beraatine karar vermişti. Adana Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, Akdemir ile ilgili kesin doktor raporu alınmadığı gerekçesiyle kararı bozmuştu.

Pkk'nın Elebaşılarından Baghestani Adliyede

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Adana'da yakalanıp kente getirilen, terör örgütü PKK/KCK'nın sözde yürütme konseyi üyeleriyle ilişkisi olduğu ve örgütte önemli görevlerde bulunduğu belirtilen Davut Baghestani ile beraberindeki 3 zanlı adliyeye sevk edildi.
Alınan bilgiye göre, Mersin İl Jandarma Komutanlığının terörle mücadele ekiplerinin çalışması sonucu yaklaşık 10 gün önce Adana'nın merkez Seyhan ilçesinde saklandığı evde yakalanan Baghestani ile Mahmenur A, Hakkı A. ile Enes Y'nin jandarmadaki işlemleri tamamlandı.
Şüpheliler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra yoğun güvenlik önlemleri altında Mersin Adliyesine getirildi.

Operasyon

Mersin İl Jandarma Komutanlığının terörle mücadele ekipleri, örgütün sözde yürütme konseyi üyeleriyle ilişkisi olan ve bazı dönemlerde öldüğüne dair haberler de yayımlanan Davut Baghestani'nin Adana ve Mersin'de "Canbulut Turgay" isimli sahte kimlik kullanarak örgüt adına faaliyetler yürüttüğünü belirlemişti.
İsrail-Kürt Enstitüsü'nün başkanlığını da yapan, geçmiş yıllarda terör örgütünün İsrail ve ABD ile görüşmelerine aracılık da eden zanlının, İsrail'de yayımladığı dergilerde örgüt propagandası yaptığı ortaya çıkartılmıştı.
Baghestani'nin ayrıca geçen yıl Suriye'nin Rakka kentinde terör örgütü YPG/PKK'nın uzantısı olarak kurulan "Suriye'nin Geleceği" adlı sözde partinin de oluşumunda yer aldığı tespit edilmişti.
Mersin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, Adana İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de katılımıyla Seyhan ilçesindeki eve düzenlediği operasyonla Baghestani ve beraberindeki Mahmenur A, Hakkı A. ile Enes Y. gözaltına alınıp Mersin'e getirilmişti.

Çeteden 7 kişi tutuklandı

Adana'da suç örgütüne yönelik operasyonun ardından adliyeye sevk edilen 31 şüpheliden 7'si tutuklandı.
İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince 4 gün önce gözaltına alınıp dün adliyeye sevk edilen 31 zanlının işlemleri tamamlandı.
Şüphelilerden 2'si savcılıkça salıverildi, nöbetçi sulh ceza hakimliğine gönderilen zanlılardan 22'si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, suç örgütü elebaşı olduğu iddia edilen H.Ş'nin de arasında olduğu 7'si ise tutuklandı.
Polis ekipleri, adreslerinde bulunamayan 13 zanlıyı yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Operasyon

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında 44 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti.
Bunun üzerine 7 Şubat'ta harekete geçen emniyet güçleri, kent merkezindeki 42 adrese eş zamanlı operasyon düzenlemiş, 31 şüpheliyi yakalamıştı.
Şüpheliler, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek", "suç örgütüne üye olmak", "kasten yaralamak", "ev ve iş yeri kurşunlama", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak", "uyuşturucu madde ticareti yapmak", "6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'a muhalefet" suçlamasıyla adliyeye sevk edilmişti.
Soruşturma kapsamında 2014'ten bu yana kentteki bazı yaralama, tehdit ve uyuşturucu ticareti gibi olayların deşifre edilebileceğinin değerlendirildiği bildirilmişti.