Fetö Sanığı Eski Albayın Yargılanmasına Başlandı

Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan dava açılan tutuksuz sanık eski hava pilot kurmay albay H.Y'nin yargılanmasına başlandı.
Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya sanık H.Y. Erzurum Ağır Ceza Mahkemesinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
Kimlik tespitinin ardından hakkındaki iddialar hatırlatılarak savunma yapması istenen sanık H.Y. FETÖ/PDY terör örgütü tarafından mağdur edildiğini ileri sürdü.
Üç defa sabit hatlar üzerinden ardışık arama yöntemine maruz kaldığını belirten H.Y. şöyle devam etti:
"Lise son sınıfta arkadaşlarımın daveti üzerine bu örgütün çalışma evine gittim. Örgüt benimle ısrarla temasa geçmeye çalıştı. Fakat ben bu duruma direndim. İncirlik hava üssünde ve NATO müttefik hava üssünde çalıştım. FETÖ/PDY terör örgütüyle hiçbir organik bağım yoktur. Üç defa ardışık aramaya maruz kaldım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Hakkımda uygulanan ev hapsi tedbirinin kaldırılmasını ve beraatimi talep ediyorum."
Değerlendirmesi sorulan cumhuriyet savcısı ise eksik hususların giderilmesi ve sanık H.Y'nin mevcut halinin devamına karar verilmesi yönünde mütalaa verdi.
Mahkeme heyeti, sanık H.Y. hakkında uygulanan ev hapsi adli kontrol tedbirini kaldırarak duruşmayı erteledi.

Fetö Sanığı Eski Vali Yardımcısının Yargılanmasına Başlandı

Yine Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanan eski Mersin Vali Yardımcısı Mehmet Kurt hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan açılan davanın ilk duruşması görüldü.
Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Kurt, bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
Mahkemede hakkındaki iddialar hatırlatılarak savunma yapması istenen Kurt, FETÖ/PDY ile bir ilgisinin olmadığını iddia ederek, "ByLock programını yüklemedim ve kullanmadım. Uzun süredir tutuklu bulunmaktayım. Hakkımdaki iddiaları kabul etmiyorum. Tahliyeme ve beraatime karar verilmesini talep ediyorum." dedi.
Cumhuriyet savcısı ise değerlendirmesinde eksik hususların giderilmesi ve tutuklu sanığın mevcut halinin devamına karar verilmesi yönünde görüş bildirdi.
Mahkeme heyeti ise sanık Kurt'un tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Fetö Sanığına Hapis Cezası

Ayrıca Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında yargılanan tutuksuz sanık Mustafa B. "örgüte üye olmamakla birlikte yardım etme" suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya sanık Mustafa B. ve avukatı katıldı.
Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Mustafa B, "FETÖ/PDY silahlı terör örgütüyle bir ilgim yoktur. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi talep ederim." dedi.
Cumhuriyet savcısı ise sanığın örgütün finans kuruluşu Bank Asya'da hesap hareketliliğinin bulunduğu tespiti dikkate alınarak "örgüte yardım etme" suçundan cezalandırılması yönünde mütalaasını sundu.
Mahkeme heyeti sanık Mustafa B'yi 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı.

Fetö Sanığı Askere Gitmemek İçin Sahte Kimlik Yaptırmış

Öte yandan Adana'da (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanan iki sanık hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması görüldü.
Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, örgütün "gaybubet evi" olarak adlandırdığı "hücre evi"nde yakalanarak tutuklanan sanıklar Yasin K. ve Turgut K, bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
Mahkeme başkanı ilk olarak sanık Yasin K'den, örgüte ait gaybubet evinde sahte kimlikle yakalandığı ve ikametinde "F. Gülen" ibareli kol saatinin ele geçirildiğini hatırlatarak savunma yapmasını istedi.
Sanık Yasin K, kiralık bir evde yaşadığını ve bulunduğu ikametin örgüt evi olmadığını iddia ederek, "Ele geçirilen kol saatinin ne şekilde evimde bulunduğunu bilemiyorum. Babam astım hastası olduğu için askerlik yapmadım. Bundan dolayı Suriyeli birisine sahte kimlik yaptırdım. ByLock'u yüklemedim ve kullanmadım. Ayrıca bulunduğum evde silah yoktu. Ben 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan yargılanıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum." ifadesini kullandı.
Mahkeme başkanı sanığa, "Silah yok diyorsun. F-16 uçaklarıyla masum insanlar öldürüldü. Ne çabuk unuttunuz." diyerek tepki gösterdi.
Sanık Turgut K. de gaybubet evinde kalmadığını ve FETÖ/PDY terör örgütüyle bir ilgisinin olmadığını ileri sürdü.
Komşularından emniyetin kendisini aradığını duyunca, annesini Ankara'da tedavi ettirmek için sahte kimlik çıkardığını ileri süren Turguk K, "Annemi tedavi ettirmek amacıyla sahte kimlik çıkardım. Kötü bir niyetim yoktu. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum." dedi.
Cumhuriyet savcısı da sanıkların örgüte ait gaybubet evinde sahte kimliklerle yakalanması, Bank Asya'da hesap hareketliliklerinin bulunması, ayrıca sanık Yasin K'nin ikametinde yapılan aramada "F. Gülen" yazılı kol saatinin bulunması ve "örgütte küçük bölge imamı" olarak görev yapması dikkate alınarak cezalandırılmaları yönünde görüş bildirdi.
Mahkeme heyeti de sanıkların mevcut hallerinin devamını kararlaştırarak duruşmayı erteledi.