Çukurova Lobisi Kalkındırma Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Veli Uçuk, “Adana’ya sahip çıkmalıyız. Adana yıllardır üvey evlat muamelesi görmektedir. İşsizlikte plakası gibi birinci sırada. Kurumlar Bölge Müdürlükleri siyasete kurban edilerek Adanalı yok sayılmaktadır.

* Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü Hatay’a gitti. Karayolları Mersin’e gitti. Devlet Demir Yolları Hangarları Mersin’e taşındı. Şimdi de atölyeler taşınıyor. Dolayısıyla Adananın ekonomisine ve iş gücüne bir darbe daha vurulmuş oluyor.

* Havaalanı 2022 yılında kapatılacağı ve Mersin’de yapılan havaalanının hizmete gireceği belirtiliyor. Şakirpaşa Havaalanının Adana’dan gitmesi demek 3 bin iş gücünün gitmesi demektir. Şehir merkezine 80 m2, 8 dakikada uçağa birebiliyorsunuz. 41.800 havaalanı içerisinde dünyada her yıl birinci olan bir havaalanı Adana ismi tüm havaalarında silinmiş olacak. Turizm ve ekonomiye büyük darbedir. Biz Mersin’e yapılan havaalanına karşı değiliz. Ancak Şakirpaşa havaalanı Adana’da kalmalıdır.

* Metro Adana’nın bir kamburudur. Belediye bütçesinden her ay 25-30 milyon lira metroya borçtan dolayı kesinti yapılmakta. Belediyeden 1. Etap metro maliyeti 1.3 milyar TL, yüzde 97 TL. Yüzde 3 dolar endeksli 526 milyon dolardır. Metro borcu yapılandırılarak 200 milyon TL daha Adana’nın sırtına yüklendi. Borcun bitiş tarihi 2031’dir. Metro Ulaştırma Bakanlığına devredilmelidir. Bu konuda verilen sözler unutuldu.
* Adana’ya milletvekillerinin vefa borcu var. Teşvik dışı bırakıldı. Yeni yatırımlardan yeterli pay alınamadı.

* Sarıçam ilçesinde şehrin ortasında kalan ve 2028 yılına kadar sözleşmesi bulunan Çöp Fabrikası şehir dışına çıkarılmalıdır.

* Adana tarımda, hayvancılıkta, sanayide ve turizmde çok geri kaldı. Çukurova’nın kalkınması için bir taraftan mevcutları korumak diğer taraftan yeni yatırımlar sağlanmasını sağlayarak her alanda gelişmesini ve kent kültürü bilincinin yeniden yaygınlaştırılmasını istiyoruz.

* Odalar ve STK’lar artık sorumluluk almalıdırlar. Adana’yı Çukurova’yı temsil eden ilde ve ilçede bulunan Oda ve STK’lar aktif hale gelmelidir.

* 5 Ocak Fatih Terim Stadyumu’nun arazisinin TOKİ’ye vermeye çalışanlara burdan sesleniyoruz. Stad yerinin Deprem Toplanma Alanı’na dönüştürülerek halkın hizmetine sunulmalıdır. Şehir merkezinde insanlara nefes alacak yeşil alanlar bırakılmalıdır.

* Adana’mızın şirin ilçesi Saimbeyli Adliyesi 2012 yılında kapatılmış olup 140 yıllık Adliye olması ve Ermenilerin tüm Adliye personelini şehit etmesinden dolayı Saimbeyli Adliyesi anıtlaştırılmalı ve yeniden hizmete açılmalıdır.

SON OLARAK; Adana Milletvekillerine, iktidara, muhalefet partilerine ve STK ile Medya mensuplarımıza da sorumluluk düşmektedir. Hep birlikte bölgemize sahip çıkalım ve sorumluluk alalım...