Bilim insanları, hamilelik döneminde tüketilen kafeinin ileriki dönemde ciddi beyinsel sorunlara neden olduğunu buldu. Uzmanlar, hamilelik döneminde çocuğun beyinsel işlevlerinin etkilenmemesi için kafein tüketiminden uzak durulması gerektiğini belirtiyor. Bilim insanları, hamilelik döneminde uzak durulması gereken bir alışkanlıkla ilgili daha çalışmasını sonlandırdı. Rochester Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki Del Monte Sinirbilim Enstitüsü’nden bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada hamilelik sırasında tüketilen kafeinin, hayatın sonraki dönemlerinde davranış sorunlarına yol açabilen önemli beyin güzergâhlarını değiştirdiği belirlendi.

Ağızdan giriyor direk beyne sirayet ediyor ile ilgili görsel sonucu

Del Monte Sinirbilim Enstitüsü müdürü ve Rochester Üniversitesi’nde yürütülen Genç Beyin Algısal Gelişim Çalışması’nın baş araştırmacısı John Foxe araştırma hakkında şöyle konuştu:

“Bunlar ufak türden etkiler ve korkunç psikiyatrik durumlara sebep olmuyorlar. Fakat hamilelik sırasında kafein tüketiminin uzun vadeli etkilerini düşündürmesi gereken, asgari düzeyde ancak fark edilebilir miktarda olan davranış sorunlarına sebep oluyorlar. Bu çalışmanın sonucunun, hamilelik sırasında kafein tüketmenin muhtemelen o kadar da iyi bir fikir olmadığına yönelik bir öneri olduğunu düşünüyorum”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.