Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tüm Türkiye’de ailenin korunması, güçlendirilmesi ve sosyal refahının artırılması amacıyla "Aile Çalıştayı" düzenlenecek. Adana’da Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilecek çalıştayla ilgili İl Müdürü Nevzat Özer bilgiler verdi.

Birey, aile ve topluma yönelik sosyal politika ve hizmetler alanında önemli çalışmalara imza attıklarını söyleyen Müdür Nevzat Özer; "Aile Çalıştayı, Adana’daki sosyal sorunların tespiti ve çözümüyle ilgili çalışmalarımıza katkı sağlayacaktır. Çalıştaya basın, üniversiteler, akademisyenler sivil toplum kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katılacak" dedi.

Ailelerin ekonomik ve sosyal yönden desteklenmeleri amacıyla alınabilecek ek tedbirlerin, yeni ailelerin kurulmasını teşvik edecek ekonomik ve sosyal desteklerin neler olması gerektiğinin de çalıştayda gündeme geleceğini ifade eden Nevzat Özer açıklamalarını şöyle sürdürdü;

"Çalıştayda ailenin ilişkilerini sağlam temeller üzerine kurmalarını sağlayacak unsurlar ele alınacak. Ayrıca evlilik ve aile hayatına ilişkin toplumun farkındalık düzeyini artırmaya yönelik neler yapılabileceği de istişare edilecek. Bununla birlikte afet ve acil durumlar için ailelerin bilinç ve farkındalık düzeylerini artıracak ve ailelerin iklim değişikliği konusunda tedbirli olmalarını sağlayacak hususlar da tartışılacak gündem maddeleri arasında yer alacak.

Ailenin korunması ve güçlendirilmesinde teknolojinin bilinçli kullanımı ve teknolojik gelişme sürecinin aile lehine kullanımının sağlanmasına yönelik araçların oluşturulması, aile bireylerinin bilinçli medya kullanımına ilişkin kapasitenin artırılması ve aile dostu yapımların teşvik edilmesinin yanı sıra aile içi doğru iletişim kanallarının kullanılması da çalıştayda masaya yatırılacak.

Aile ve toplum alanında hizmet sunan her kesim ile bir araya gelerek vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunmayı amaçlıyoruz. Aile her şeyden önce gelir. Bu çerçevede aileyi merkeze alan vizyonu ülkemizde tanımlayacağız. Türkiye Yüzyılı için ‘Güçlü Birey, Güçlü Aile, Güçlü Türkiye’ anlayışıyla ailenin korunması ve güçlenmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bakanlığımızın 81 ilde düzenleyeceği bu çalıştayın şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş’ın öncülüğünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sayın Valimiz Yavuz Selim Köşger de baştan bu yana bizlere çok büyük destekler veriyor. İnşallah kendisi de çalıştayımızın açılışına katılacak. Bu vesile ile ben bütün Adanalıları da Aile Çalıştayı’na katılarak çalışmalarımıza destek vermeye davet ediyorum."

20 Eylül 2023 Çarşamba günü (yarın) Yüreğir Kültür Merkezi’ndeki düzenlenecek çalıştay saat 9’da başlayacak ve gün boyu devam edecek. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.