Son yıllarda aile yapısındaki değişiklikler, evlilik oranındaki düşüşler, boşanmaların artışı, ailede rollerin farklılaşması, evlilik dışı nikâhsız beraberlikler artarken gözler aile yapısının parçalanmasına çevrildi. Sivil Toplum Kuruluşları, toplumu ayakta tutan ve temel unsurlar arasında yer alan “aile kavramı” konusunda Akit aracılığı ile yetkililere çağrıda bulundu.

Aileyi Batılı yasalardan kurtarmalıyız

İvedi bir şekilde evliliğin azalmasına neden olan kanunların ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Süresiz Nafaka Platformu Kurucularından İlhan Ergincan, “Zaman zaman aile konusunda yürütülen yanlış politikalar sonucunda evliliklerin azaldığını, boşanmaların arttığını ve bunun yurt dışı kaynaklı bir proje olduğunu, acilen önlem alınması gerektiğini belirttik. Evlilik dışı ilişkiler meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Artık ivedi şekilde evliliğin azalmasına neden olan kanunların ortadan kaldırılması ve gençlerin geleceğe, aile kurumuna yeniden güvenmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Gençler evlilikten kaçıyorlar. Çünkü korkuyorlar. Buna sebep ise severek, emek harcayarak kurdukları yuva dağıldığında başlarına gelecek olanlardır. Avrupa ve içimizdeki Avrupa yalakaları Türk aile yapısını yıkmak için temelini sarsmaya çabaladılar. Kanayan bir yara vardır ve bu yaraya merhem olmak gerekiyor. İstanbul Sözleşmesi derhal kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu.

Aile için topyekün mücadele şart!

Aileyi kurtarmak için topyekün mücadele edilmesi gerektiği çağrısında bulunan Mağdur Çocuklar ve Baba Hakları Derneği’nin Başkanlığını Yürüten Murat Köse, “2011 yılında imzalanan İstanbul Sözleşmesi ve uzantısı olan 6284 sayılı kanun sayesinde aile hayatı bitmeye yüz tutmuştur. Her geçen yıl boşanmalar artmakta, şiddet artmakta ve cinayetler artmaktadır. İstanbul Sözleşmesi acilen iptal edilmelidir. Televizyonda evlilik dışı hayat özendiren, zinaya teşvik eden, aldatmayı normal sayan, eşcinselliği normal sayan bir sürü programlar var. Neden engellemiyor? Aile hayatımızı kurtarmak için topyekûn mücadele etmeliyiz. İlk önce ‘Batılı yasalardan’ kurtulmalıyız” ifadelerini kullandı.