Paketten market poşetinden koronavirüs bulaşır mı? Market alış verişlerinde koronavirüse karşı hangi tedbirler alınmalı? Gibi soruları binlerce vatandaş sormakta. Koronavirüsün Türkiye'de de artarak devam etmesiyle birlikte vatandaşlar pazar ve marketlerde alış veriş yaparken tedirgin olmakta. Market ve pazarlarda alış veriş yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği de en çok merak edilenler arasında. İşte, detaylar.

Markette pazarda alış veriş yaparken koronaya karşı neler yapılmalı?

Son dönemde milyonlarca kişi market alışverişi yapmaktan korkuyor. Satın alınan paket ürünler, sebze ve meyvelerin hijyeni nedeniyle pek çok kişi paket ürünleri almak tehlikeli mi? Poşetler virüsün bulaşmasına yol açar mı? Marketten alınan her şey yıkanmalı mı? sorularının cevaplarını araştırıyor. Hürriyet yazarı Osman Müftüoğlu koronavirüse karşı alışveriş kılavuzunu yazdı

1-Alışverişten önce ve sonra ellerini en az 20 saniye süreyle sabunla yıka veya dezenfekte et.

2-Markette dokunduğun her yerde ‘virüs varmış' gibi davran. Alışveriş için kullandığın sepetler, raflardan seçtiğin ürünler, ürünleri koyduğun torbalar, kasada geçirdiğin süreçler... Bunlar bitene kadar, elini yüzüne dokundurma!

3-Kasadaki görevliyle bir-bir buçuk metrelik sosyal mesafeni koru.

4-Mümkünse para değil kredi kartı kullan, temassız kart ile ödemeyi tercih et.

5-Paketleri doldurduğun naylon poşetleri eve sokma, kapı önünde bırak. İçinden çıkardığınız paketleri bol sabunlu suya veya dezenfektana batırılmış bir kağıt havlu ya da bez parçasıyla itinayla sil. Sebze ve meyveleri bol suyla yıkaman yeterli olacaktır...

6-Kapı önünde bıraktığın naylon poşetlerden birini ters çevir. Diğerlerini onun içine yerleştir ağzını sıkıca bağla ve çöpe at.