Adana Özel Altıneller Okulları 8. Sınıf öğrencileri için Türkiye’de ilk kez uzman eğitimcilerinin gözetiminde açık uçlu deneme sınavlarına başladı.
Okulun Yönetim Kurulu Üyelerinden Hakan Şahin, merkezi sınavlarda çıkacak olan açık uçlu sorular konusunda öğrencilerinin tecrübe sahibi ve tamamen konuya hakim olması nedeniyle bu sistemi uygulamaya başladıklarını söyledi. Hakan Şahin sınavlar bittikten sonra soru ve cevapların okulun internet sitesinde yayınlandığını da vurguladı.

AÇIK UÇLU SORU NEDİR?

Kısa cevaplı sorular da denilebilir. Bu sorular; cevabı bir sözcük, bir sayı veya bir cümle ile adaylar tarafından cevap kağıdına yazılıyor ve/veya kodlanıyor.''

BU SORULAR NASIL CEVAPLANACAK?

Adaylar, sorunun cevabını cevap kağıdının ilgili alanında yazacak ve kodlayacak. Bu soruların optik cevap alanları, cevap kağıtlarının arka yüzünde de yer alacak. Kısa cevaplı sorularda cevap kağıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacak. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış kodlanan cevaplar işleme alınmayacak.