İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy Engelliler Haftası kapsamında Niyazi Ekerbiçer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezinde düzenlenen programa katıldı.
Mustafa Altınsoy da programda yaptığı konuşmada:
”10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında ilimizde bulunan tüm özel eğitim kurumlarımızın katılımlarıyla hazırlanan programda bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyorum.
Öncelikle 10-16 Mayıs Engelliler Haftasının, ülkemizdeki ve ilimizdeki engelli büyüklerimiz, kardeşlerimiz, gençlerimiz ve çocuklarımız için bir farkındalık vesilesi olmasını temenni ediyorum.
Engellilik, ülke nüfusumuzun aileleri ile birlikte değerlendirdiğimizde, yaklaşık üçte bire yakınını ilgilendiren hassas bir meseledir. O sebeple kamudan sivil topluma, odalardan birliklere, üniversitelere kadar toplumumuzun tüm kesimleri bu önemli mesele karşısında gerekli duyarlılığı göstermelidir. Tüm kesimler, engelli kardeşlerimizin, çocuklarımızın, gençlerimizin toplum hayatına tam anlamıyla katılımları noktasında gerekli adımları atmalı, seferberlik ruhuyla hareket etmelidir.
Özel eğitim; kendilerini ve hayallerini gerçekleştirmek isteyen engelli vatandaşlarımıza devlet ve özel kurumlarımız eliyle ulaştırılan imkanların başında gelmektedir. Özel eğitim; fiziksel, zihinsel, iletişimsel, sosyal ve duygusal gelişimlerindeki özellikler nedeniyle normal gelişimden farklılık gösteren ve normal eğitim-öğretimden yararlanamayan, kısmen yararlanan veya yararlandığı hâlde destek programları ile eğitimlerini devam ettirebilen bireyler için; özel olarak yetiştirilmiş personel tarafından sunulan, özel programlarla verilen eğitimdir. Bu eğitimler, özel öğrencilerimizin eğitim-öğretim görmesi amacıyla çeşitli kademelerde açılan kurumlar vasıtasıyla yavrularımıza sunulmaktadır.
Bu kapsamda ilimizde Özel Eğitim alanında hizmet veren toplam 11 Özel Eğitim Okulu-Merkezi, 4 Rehberlik ve Araştırma Merkezi, 2 Bilim ve Sanat Merkezimizin bulunduğunu belirtmek isterim. Bu kurumlarımıza devam eden öğrencilerle birlikte tam zamanlı kaynaştırma, özel eğitim sınıfı, evde eğitim de dahil olmak üzere ilimizde toplam 6500 özel öğrencimiz, eğitimlerine devam etmektedir.
En büyük engel, hiç kuşkusuz sevgisizliktir. Sevmeden, sevgimizi hissettirmeden, alemde tek bir adım atmamız mümkün değildir. Her şeyin insanları, doğayı, hayvanları kısacası yaratılan her bir varlığı sevmekle başlayacağını asla unutmayalım. Zira dünyanın yaratılışının sebebi aşktır, sevgidir. O nedenle birazdan bizlere birbirinden güzel gösterileri sunacak yavrularımızı ve onların dışındaki tüm engelli kardeşlerimizi en başta sevgimizle kucaklayalım. Her birimizin aslında birer engelli adayı olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Her daim kendimizi engelli kardeşlerimizin yerine koyalım, empati yapalım. Hayatta başkalarından beklediğimiz ilgiyi, öncelikle bizler başkalarına gösterelim. Bunu yapmaktan asla çekinmeyelim.” dedi.
Tören öğrenciler tarafından şiirlerin okunması ve çeşitli gösterilerin sunulmasıyla son buldu.