Kış aylarında sıklıkla araba kullananların en çok dikkat etmesi gereken önlemlerin başında da kış lastiği uygulaması gelmesi gerektiği belirtiliyor. Yaz aylarının gelmesiyle, kış lastiği uygulamasının da ne zaman sona ereceği merak ediliyor. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, milyonlarca araç kullanıcısını ilgilendiren haberi duyurdu. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, mevsimine uygun lastik kullanmanın güvenli sürüş, yakıt tasarrufu, performans ve lastik ömrü açısından çok önemli olduğunu söyledi. Yollardaki risklere dikkati çeken Erkoç, "Zorunlu kış lastiği uygulaması, soğuk havalarda, karlı ve buzlu zeminlerde tutunma kaybını azaltıp, ani hızlanma ve frenlemelerde kayma, savrulma ve hakimiyet kaybını önlemek için hayati önem taşıyor” dedi.

“MEVSİMİNE UYGUN OLMAYAN LASTİK KAZAYA NEDEN OLUR”

"Nisan ayı itibarıyla havalar ısınmaya başladığı için yaz lastiği dediğimiz  geleneksel lastik kullanımına geçmek gerekiyor. Çünkü yaz döneminde, kış lastiği kullanımı da aynı risklere yol açabiliyor. Trafik kazalarına neden olan en önemli unsurlardan biri lastik kullanımı. Mevsimine uygun olmayan lastikler kazalara davetiye çıkarır. Yaz mevsiminde kış lastiği hızlı aşınır ve çabuk yıpranır, aynı zamanda lastiğin ömrünü de kısaltır. Güvenli, konforlu ve tasarruflu bir sürüş için araç sahipleri kışın kışlık, yazın yazlık lastik tercih etmelidir."

ÖZELLİKLERİNİ KAYBETME İHTİMALLERİ VAR

Lastik alırken mutlaka üretim tarihine bakılması gerektiğini vurgulayan Erkoç, lastik kullanılmamış olsa dahi belli bir raf ömrü olduğunu dile getirdi. Erkoç, raflarda uzun süre bekletilen, ömrü dolmuş lastiklerin özelliğini kaybettiğini ve balans tutmadığını bildirdi.