Adana merkezli 11 ilde yürütülen soruşturma kapsamında, usulsüz reçete yazılarak haksız kazanç temin ettikleri belirlenen aralarında sağlık müdür yardımcısı ile doktorların da bulunduğu 46 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Eş zamanlı operasyonda çok sayıda kişi gözaltına alındı.Alınan bilgiye göre, Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yürütülmekte olan "Nitelikli Dolandırıcılık, Rüşvet ve Resmi Belgede Sahtecilik" suçlarına yönelik olarak yapılan çalışmada, usulsüz reçete yazılarak haksız kazanç temin edildiği ve kamu zararına sebebiyet verildiği, kanser hastalarının tedavisi için kullanılması gereken ilaçların hastalar için kullanılmayıp Azerbaycan, Suriye, İran ve Irak gibi ülkelere satılmaya çalışıldığı, yeşil reçeteye tabi uyuşturucu özelliği olan ilaçların reçetesiz satılarak uyuşturucu madde ticareti yapıldığı belirlendi.

Reçete çetesine operasyon: 46 gözaltı kararı ile ilgili görsel sonucu

22 ara yakalamada ele geçirilen 9 bin 177 kutu faturasız ve reçetesiz ilaçların piyasa değeri ve şüphelilerin kendi arasında yaptığı para transferinin toplam değerinin 12 milyon 523 bin 111 TL olduğu tespit edildi.Adana İl Sağlık Müdürlüğünde görevli 1 müdür yardımcısı, 4 doktor, 2 sağlık merkezi çalışanı, 2 biyolog, 9 eczacı, 13 eczane ile ilaç firması çalışanı ve 15 diğer şahıs olmak üzere toplam 46 şüpheliye yönelik Adana merkezli İstanbul, Bursa, Ankara, Kayseri, Antalya, Osmaniye, Gaziantep, Diyarbakır, Şırnak ve Van'da eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.Zanlılar Adana Adli Tıp Biriminde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyete götürüldü. 

İlaç Vurgunu Operasyonunun En Kritik İsmi...

ÇOŞKUN'DA GÖZ ALTINDA

Eczanelerden Sorumlu İl Sağlık İşleri Başkan Yardımcısı Ecz. Yüksel Coşkun, bu sabah ilk gözaltına alınan oldu. Ecz. Coşkun yapılanmanın en kritik ismi olarak açıklandı.
İddia şu:
Usulsüz reçete yazılarak haksız kazanç temin edilip kamu zararına sebebiyet veriliyordu.Kanser hastalarının tedavisi için kullanılması gereken ilaçların hastalar için kullanılmayıp Azerbaycan, Suriye, İran ve Irak gibi ülkelere satılıyordu.
Ayrıca yeşil reçeteye tabi uyuşturucu özelliği olan ilaçların reçetesiz satılarak uyuşturucu madde ticareti yapıldığı da kesinleşti.

Reçete çetesine operasyon: 46 gözaltı kararı ile ilgili görsel sonucu

EVLERİNDEN DOLAR VE EURO ÇIKTI

Operasyonlarda 41 zanlı gözaltına alındı. Zanlılar Adana Adli Tıp Biriminde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyete götürüldü. Zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 1 ruhsatsız tabanca, 201 adet 9 milimetre fişek, 3 ruhsatsız otomatik tabir edilen av tüfeği, 1 kurusıkı tabanca ve 22 adet fişek, 36 bin 240 Dolar, 230 Euro, 17 bin 950 lira, çok sayıda ilaç, Suriye uyruklu şahıslara ait kimlik fotokopileri, dijital materyaller ele geçirildi. 5 firari şüpheliyi yakalama çalışmaları ise devam ediyor.

Reçete şebekesi üyelerinin evinden Dolar ve Euro çıktı