Bilim insanları, her yıl yüzlerce insanın ölmesine neden olan, binlerce insana da saldıran yılanlarla ilgili çarpıcı bir araştırmanın sonuçlarını paylaştı.Independent Türkçe’de yer alan habere göre Avustralya'nın Queensland eyaletinde yılanlar her yıl bine yakın insanı ısırıyor. Uzmanlar iklim değişikliği ve ormanlık alanların yerleşime açılması nedeniyle yerleşimcilerin yılanlarla daha sık karşılaşacağını ve buna alışması gerektiğini söylüyor.Queensland'de geçen yıl 872 yılan saldırısı kaydedildi. 2021'in yalnızca ilk 22 gününde de 30 saldırı vakası yaşandı. Queensland Ambulans Servisi istatistikleri, 10 ısırığın 9'unun, yurttaşların evlerinde ve bahçelerinde meydana geldiğini gösteriyor.

İNSANLARIN YILANLARLA YOLLARI DAHA FAZLA KESİŞMEYE BAŞLADI

Queensland Üniversitesi biyoloğu Bryan Fry, saldırı vakalarının bu denli fazla olmasının, insanın çevresel etkilerinden kaynaklandığını ifade etti. Fry'a göre iklim değişikliği ve insanların yılanların yaşam alanlarına girmesi nedeniyle, insanların yılanlarla yolları daha fazla kesişiyor.Doç. Dr. Fry, iklimdeki ısınmanın soğukkanlı yılanların aktif kaldığı süreyi uzattığını ve geceleri daha fazla hareket etmelerine neden olduğunu belirtti.Yılan saldırıları artık her yıl daha erken başlıyor. Örneğin ağustos ayında yılanların nadiren ısırdığı yerlerde bu vakalar, artık seyrek değil.

“KAVGAYI YILANLAR BAŞLATMAZ AMA BİTİRİRLER”

Isırıkların yarısının insanların yılanları öldürmeye veya yerini değiştirmeye çalıştığı sırada meydana geldiğini aktaran Fry, "İnsanlar çok daha büyük hayvanlardır ve yılanlar bizi yırtıcı hayvan olarak görür" diye konuştu.Fry, Bize bakıp, ‘Bunu yemeliyim' diye düşünmezler. ‘Bu beni yer' diye düşünürler. Aslında kavgayı yılanlar başlatmaz ama bitirenler onlardır” ifadelerini kullandı.

Sizin İçin SeçtiklerimizAd links from Vidyome6 ayda zengin oldu! Günde 2 saat çalışarak bilgisayar başında zengin oldu.Sizde yapabilirsiniz!Reklam Yatırım BülteniSandero,126.450 TL’den başlayan fiyatı ve avantajlı ödeme seçenekleri!Reklam Fırsatı Kaçırmaİnşa edilen konutların, yılanların yaşam alanlarını yok ettiğini ve onları kentlere sürüklediğini aktaran Fry'a göre, sıcak ve daha kurak havalar da bu hayvanları gölgeye ve arka bahçelerdeki havuzlara veya köpeklerin su kaplarına çekiyor.Whitsunday Adası'nda yaşayan profesyonel yılan yakalayıcısı Kylee Gray de saldırıların yerleşik alanlardan ziyade yerleşime yeni açılan alanlarda görüldüğünü ifade etti.Gray, “İnsanlar, yerleşime açacakları alanları temizliyor ve yılanların hepsini dışarı atıyor. Sonra yılanlar su ya da üreyecekleri bir alan bulmak için geri geldiğinde kendilerini yabancı bahçelerde veya evlerde buluyor” dedi.