Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çarşamba günü Korona virüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada salgın yönetiminde yeni döneme geçtiklerini belirtmişti. Buna göre, bugün itibarıyla 'Yerinde Karar' uygulaması hayata geçiyor. Uygulama sayesinde korona virüs salgınına ilişkin il bazında 7 günlük vaka sayıları canlı olarak yayınlanacak. Sağlık Bakanlığı'nın yeni başlattığı sistemle birlikte bugünden itibaren, il bazında "7 günlük vaka" sayılarının ortalaması canlı olarak yayınlanacak.

10 ŞUBAT'TA AÇIKLANMIŞTI

10 Şubat'ta yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından, yeni tip korona virüs sürecinde uygulanacak yeni uygulamanın detaylarını aktaran Bakan Fahrettin Koca,  il bazında 7 günlük vaka sayılarının ortalamasının canlı yayımlanacağını belirterek, "Böylelikle gerektiğinde il hıfzıssıhha kurullarımız bölgesel olarak kararlar alabilecekler. Artık planlanabilir bir gelecek için bölgesel çalışmaların da yürütülebileceği bir döneme geçiyoruz. Salgın yönetiminde yeni dönemin adı 'Yerinde Karar' dönemidir." ifadelerini kullanmıştı.

PROFESÖRLER DE KONUŞTU

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, uygulamanın Covid-19 salgınıyla mücadele konusunda "yerinden alınacak kararlar için hazırlık" olduğunu belirterek, "Şu an Sağlık Bakanlığı iller ya da ilçeler düzeyinde belirlenecek kriterlere göre önlemleri değerlendirecek model üzerinde çalışıyor. Bu uygulama ile bölgesel kararlar alınabilmesi için yol haritası belirlenmiş olacak." değerlendirmesinde bulundu. Her il veya ilçedeki salgın seyrinin birbirinden farklılık gösterebildiğine dikkati çeken Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Ortalama yeni vaka sayıları, yerleşim yerlerinin sosyokültürel durumları gibi birçok değişkenden etkilenebilmektedir. Ayrıca iller ve aynı ilin içerisindeki ilçeler dahi hastalığın seyrinde aynı durumda olmayabilir. Bu veriler ve Bilim Kurulu'muzun hazırlayacağı göstergeler doğrultusunda, valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurulları, açma-kapama, kontrol önlemlerinin artırılması-azaltılması yönündeki kararları 'yerinde' alabilecektir. İllerdeki sağlık hizmetlerinin hastalarımıza yanıt verme kapasitesi de, göz önünde bulundurulacak önemli belirteçlerden biri olacaktır." diye konuştu. Sağlık Bakanlığı, Covid-19'la ilgili "https://covid19.saglik.gov.tr/" adresli bilgilendirme sayfasından verileri kamuoyuna duyuracak.