Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, “Hukuku egemen kılmak için korkmadan ve yılmadan, sabırla ve inatla çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Adli yılın başlaması nedeniyle Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, bir basın açıklaması yaptı.

Resim önizlemesi
Adana Barosu Avukatlar Salon’unda gerçekleşen basın açıklamasına, TBB Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Gaziantep Barosu Başkanı Av. İskender Kahraman, Basın açıklamasına Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, TMMOB İKK Sekreteri Ahmet Uncu, Adana Barosu yönetim kurulu üyeleri, TÜRAVAK Denetleme Kurulu Üyesi Av. Sabahattin Gümüş, önceki dönem baro başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık ve avukatlar katıldı.

Resim önizlemesi
Av. Gökayaz, açıklamasında, “Yeni adli yılda, yargıda yaşanan tüm olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve ülkemizde hukuku egemen kılmak için korkmadan ve yılmadan, sabırla ve inatla çalışmaya devam edeceğiz” açıklaması yaptı.
Av. Gökayaz, meslektaşlarının yaşadığı sorunlara değinirken, yargının bağımsız olmamasından yakındı. Av. Gökayaz "Bugün, mesleğimizde yaşanan en büyük sorun; bir türlü önüne geçilemeyen hukuk fakültesi ve hukuk mezunu sayısındaki ölçüsüz, hesapsız artıştır." şeklinde konuştu.

Resim önizlemesi
“14 Mayıs 2023’de yapılan genel seçimlerde halkın iradesiyle milletvekili seçilen Av. Can Atalay’ın tutukluluğuna derhal son verilmelidir.” diye konuşan Av. Gökayaz, “ Av. Atalay’ın mazbatasını aldıktan sonra bir gün bile tutuklu kalması, Anayasal teminat altındaki seçilme ve temsil hakkının gasp edilmesi anlamını taşımaktadır." dedi.
Av. Gökayaz, şunları söyledi:
“Cumhuriyetimiz ile yaşıt Adana Barosu, cesur ve üretken üyeleriyle birlikte ülkemizde hak arama mücadelesinin öncüsü olup bu bayrağı kuşaklar boyu taşımaya devam edecektir. Eğer bu ülkede bir gün adalet sağlanacaksa, o ancak bağımsız savunmanın temsilcisi, mücadele ruhunu asla kaybetmeyen avukatlar sayesinde gerçekleşecektir. Yeni adli yılda, yargıda yaşanan tüm olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve ülkemizde hukuku egemen kılmak için korkmadan ve yılmadan, sabırla ve inatla çalışmaya devam edeceğimizi bildirir, yeni adli yılın ülkemize, meslektaşlarımıza ve yargı camiamıza hayırlı olmasını diliyorum”

Resim önizlemesi

“HUKUK DEVLETİ OLMAKTAN TAMAMEN UZAKLAŞTIK”
Daha sonra söz alan TBB Başkanı Av. Erinç Sağkan da, “Hukuk devleti olmaktan tamamen uzaklaştık. Ve çok ciddi anlamda bir alarm veriyor Türkiye. Yargı bağımsızlığının tamamen yok olduğu, bırakın hukuk devleti olmayı, kanun devleti olmaktan dahi uzaklaştığımız, anayasa mahkemesi kararlarının, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanması maalesef ki yargının temel insan haklarını koruma görevinden uzaklaşıp aksine hak ve hürriyetlerini kısıtlanmasının aracı haline getirildiği bir süreci yaşıyor. İşte böyle dönemlerde en çok da bağımsız savunmaya ve güçlü avukatlara ihtiyaç oluyor. Türkiye'de hemen her gün farklı hak ihlallerini görüyoruz. Adil yargılanma hakkı ihlallerini görüyoruz. Seçme ve seçilme hakkının ihlalini şu anda çok net olarak yaşıyoruz. Bir milletvekili, bir hukukçu milletvekili milletin iradesine cezaevinde tutuluyor. Akbelen’de ormanlarımıza kıyıyorlar. Bunları yargı durdurmuyor. İşte en çok da belki Cumhuriyetin yüz yıllık tarihinde güçlü savunma makamına ve güçlü avukata yurttaşlarımızın en çok ihtiyaç duyduğu dönemi yaşıyoruz.” dedi.

Resim önizlemesi
Konuşmaların ardından Adana Barosu tarafından, meslekte 40, 50 ve 60. yılını tamamlayan avukatlara törenle plaketleri takdim edildi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Av. Jale Akçınar 50. Yıl ve eski Adana Belediye Başkanlarından Ege Bağatur’un eşi Yıldız Bağatur’a 60. Yıl, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'de meslekte 30. yılını tamaladığı için Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Erinç Sağkan'dan plaket aldı. Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay iseağabeyi Av. Hüseyin Erip Akay’a 60. Yıl plaketini takdim ettiler.
Baro Başkanımız Av. Semih Gökayaz, plaket alan meslektaşlarını kutladı ve nice yıllar temennisinde bulundu.

40. YILI TAMAMLAYAN AVUKATLAR:

Av.Gülser TELKIRAN
Av.Aykut AKÇALI
Av.Mehmet Yaşar ÖZKAN
Av.Reşat İPEKBAYRAK
Av.İbrahim Cevher CEVHERİ

50. YILI TAMAMLAYAN AVUKATLAR:

Av.Ali Rıza ÖZSEL
Av.Mustafa GÜLNERMAN
Av.Melih İntikam GÖRGÜN
Av.Cemil DENLİ
Av.Mehmet Orhan FETTAHLIOĞLU
Av.Cezmi ALTIPARMAK
Av.Metin TOLAY
Av.Sait YALÇIN
Av.Bekir KAVURUCU
Av.Mustafa CANBERK
Av.Avni İKİZ
Av.Tuncay ÜNLÜESER
Av.Aliye SAKA
Av.Adnan ÇÖKDÜ
Av.Elife KUMAK
Av.Ali Yücel KESEN
Av.Zeynep ÜNLÜESER
Av.Celal ŞAHİN
Av.Teberdar ÖZDOĞAN
Av.Remzi ERSOY
Av.Ali YENGİN
Av.Muzaffer KAYA
Av.Jale AKÇINAR
Av.Ali Şahin Vural ATAL
Av.Salih Gürhan AKSOYDAN
Av.Ayhan ATEŞOK
Av.Uğur AKSÖZ
Av.Mustafa GÖKCE
Av.Muhittin GÖNDERMEZ
Av.Nizamettin EZER
Av.Fehmi SUCAK
Av.Gören KARAALİ
Av.Güler KAYNARSOY
Av. Sadullah KAYIŞLI
Av. Adem EROĞLU
Av. Mehmet SALICI
Av. Nurun Cemal İDİKUT

60. YILI TAMAMLAYAN AVUKATLAR:

Av.Hüseyin Erip AKAY
Av.Halil Naci KARAASLAN
Av.Emin CİVANOĞLU
Av.Emine Yıldız BAĞATUR