VALİ DEMİRTAŞ; “BAYRAM TÜM İSLAM DÜNYASINA HAYIRLAR VE GÜZELLİKLER GETİRSİN”
Adana Valisi Mahmut Demirtaş Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.
Vali Demirtaş yayınladığı mesajda şunları kaydetti:
“Tüm İslam âleminin, aziz milletimizin ve kıymetli Adanalı hemşehrilerimizin mübarek Ramazan Bayramı’nı en kalbi duygularımla tebrik ediyor; Ramazan Bayramı’nın ülkemize, milletimize ve tüm İslam dünyasına hayırlar ve güzellikler getirmesini temenni ediyorum.
Aziz Hemşehrilerim,
On bir ayın sultanı Ramazan’ı, tekrar kavuşmak ümidiyle geride bırakırken bir Ramazan Bayramı’na daha kavuşmanın sevincini ve mutluluğunu milletçe yaşıyoruz. Bayramlar; birlik ve beraberliğin, yardımlaşma ve dayanışmanın, kardeşliğin dalga dalga yayıldığı, güçlendiği, tazelendiği günlerdir. Küslüklerin, kırgınlıkların, dargınlıkların ortadan kalktığı, büyük-küçük demeden herkesin, her kesimden insanın bayram paydasında birleştiği kutlu zaman dilimleridir.
Malumunuz olduğu üzere bu yıl Ramazan Bayramı’nı önceki misallerinden farklı olarak koronavirüs salgını kapsamında aldığımız tedbirlerin gölgesinde idrak ediyoruz. Salgınla mücadelede ülkemizde elde ettiğimiz başarı tablosunun daha da iyiye gitmesi ve salgın riskinin sıfıra indirilebilmesi amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilimizde de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı açıklanmıştır. Söz konusu olan kısıtlama; arife günü de dahil olmak üzere bayramın tamamını kapsayacaktır.
Kıymetli Hemşehrilerim,
Salgın nedeniyle biraz buruk, biraz hüzünlü geçen Ramazan ayının ardından, Ramazan Bayramı’nı da aynı duygu yoğunluğuyla yaşıyoruz. Ancak bu hüznün ve burukluğun bu yıla mahsus olması ve önümüzdeki bayramlara sağlıkla, afiyetle, hep birlikte kavuşmamız için belirlenen kurallara riayet etmeli ve sevdiklerimizin iyiliği, sağlığı için bu bayramı evlerimizde kalarak aile büyüklerimizle teknolojik imkânlar vasıtasıyla bayramlaşıp bulaş riskini ortadan kaldırarak geçirmeliyiz. Lütfen bayram süresince de tedbiri elden bırakmayalım. Zorunlu hallerde dışarıya çıktığımız zamanlarda kontrollü sosyal hayatın gerektirdiği maske, fiziki mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka riayet edelim. İnanıyorum ki bugünleri hep birlikte geride bırakacağız. Nice bayramlarda büyüklerimizin ellerinden, küçüklerimizin gözlerinden öpecek; birbirimizle tokalaşacak, kucaklaşacağız. Kurulan bayram sofralarında ailemizle, dostlarımızla, sevdiklerimizle yine bir araya gelecek; bayram coşkusunu, sevincini, mutluluğunu ve heyecanını ruhumuzda hissedeceğiz.
Aziz Hemşehrilerim,
Adana Valiliği olarak, sizlerin Ramazan Bayramı’nı huzur ve güven ortamı içerisinde geçirmeniz için gerekli olan tüm tedbirleri aldığımızı belirtmek istiyorum. Bayram süresince sizlerin güvenlik, sağlık, ulaşım, gıda, zabıta ve itfaiye hizmetleri başta olmak üzere tüm hizmet alanlarında herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamanız adına tüm kurumlarımız gerekli hazırlıklarını yaptılar. Yaptıkları planlama doğrultusunda görevlendirdikleri personeller vasıtasıyla, bayram süresince hizmet sunumlarını kesintisiz bir biçimde yerine getirecekler. Buradan bayram boyunca Adanalı hemşerilerimize hizmet sunacak tüm personelimize teşekkür ediyor; çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diliyorum.
Ramazan Bayramı vesilesiyle vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin huzur ve refahı için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyor; başta şehitlerimizin aileleri ve gazilerimiz olmak üzere Adanalı hemsehrilerimin, aziz milletimizin ve tüm İslam âleminin mübarek Ramazan Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum.”

KARALAR; “BU GÜNLER BİZLERE ARMAĞANDIR”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Zeydan Karalar, mesajında şunları söyledi:
“Koronavirüs salgını nedeniyle zor günlerde idrak ettiğimiz Ramazan Ayı’nda birlik ve beraberliğin, dayanışmanın, kardeşliğin önemini çok daha iyi anlayıp yaşadık. 12 ayın sultanı mübarek Ramazan’ın ardından kavuştuğumuz Ramazan Bayramı, manevi duygularımızın üst seviyeye çıktığı, ulvi hislerin yoğunlaştığı günler olarak bizlere armağandır.
Ramazan Bayramı; küskünlüklerin sona erdirilmesi, sevginin egemen kılınması, nefret ve kavga yerine, kardeşlik ve barış söylemlerinin değer kazanması adına hepimize önemli fırsatlar sunmaktadır.
Bu bayramda her ne kadar bayram ziyaretleri gerçekleştiremeyecek ve büyüklerimizin ellerinden öpmek için yanlarına gidemeyecek olsak da, gönüllerimizin bayram sevinciyle dolduğunu, aramızdaki sevginin, muhabbetin arttığını hissediyoruz. Varsın eller ve evler ayrı olsun, bu bayram gönüller bir.
Zor günleri atlatıp yeniden sokakları, meydanları, caddeleri dolduracağız. Esnafımız yeniden kepenk açıp evine ekmek götürecek. Biz de Adana Büyükşehir Belediyesi olarak koronavirüs günlerinde yokluğu paylaşıp, elimizdeki bütün olanaklarla vatandaşımızın yanında olduk, olmaya devam ediyoruz.
Koronavirüs nedeniyle kaybettiğimiz her vatandaşımız için yüreğimiz kanıyor ve her biri için Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı, sabır diliyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere armağan ve emanet ettiği ülkemizde nice milli ve dini bayramları sağlık, barış ve dayanışma içinde kutlamayı temenni ediyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle başta hemşehrilerimin olmak üzere, milletimizin ve İslam Aleminin Ramazan Bayramı’nı kutluyor, nice bayramlara sağlık, afiyet, huzur ve barış içinde girmeyi diliyorum.”

DOĞRU; "EN KALBİ DUYGULARIMLA KUTLUYORUM"
AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Doğru Ramazan Bayramı sebebiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Doğru açıklamasında şunları kaydetti.
“Tüm hemşehrilerimin, ülkemizin ve İslâm Âlemi’nin Ramazan Bayramı’nı en kalbî duygularımla tebrik ediyorum.
Başı rahmet, ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluş olan mübarek Ramazan-ı Şerif’in sonuna geldik. Rabb’im tuttuğumuz oruçları, kıldığımız namazları ve ettiğimiz duaların cümlesini kabul eylesin.
Tedbirlere uyarak, ailemizle ve sevdiklerimizle birlikte nice mutlu bayramlara erişmeyi Cenab-ı Allah hepimize nasip etsin.
Mübarek Ramazan Bayram’ımızın Adana’mızda, ülkemizde ve tüm gönül coğrafyamızda kardeşliğimizin pekiştiği, sağlıklı, huzurlu ve bereketli günlere vesile olmasını temenni ediyorum. Bayram’ımız mübarek olsun.”

ZENBİLCİ: “MÜBAREK RAMAZAN BAYRAMINIZI CAN-I GÖNÜLDEN TEBRİK EDİYORUM”
AK Parti Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci, Ramazan Bayramı vesilesiyle bir basın mesajı yayınladı.
Dünyayı ve ülkemizi etkisi alan Covid-19 küresel salgınından dolayı mesafelerin uzak, gönüllerin birbirine daha yakın olduğu, geçmiş yıllara göre farklı bir Ramazanı geride bıraktığımızı belirten Zenbilci, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan bir Ramazan ayını daha geride bırakarak bayrama kavuştuk. Mübarek Ramazan Bayramınızı can-ı gönülden tebrik ediyorum. Ramazan ayı boyunca kardeşlerimizle birlikte iftar yapamadık ancak sofralarımız ayrı da olsa gönüllerimiz bir oldu. Ramazan ayı boyunca koronavirüs salgının son bulması için hep birlikte el açtık, dua ettik. Kavli dualarımızın yanında Devletimizin almış olduğu tedbirlere de uyarak fiili dualarımızı da yerine getirmiş oluyoruz. Tedbirlere uyarak bu salgından kurtulup özlemini çektiğimiz eski günlere dönmek hepimizin arzusudur. Bu mübarek Ramazan Bayramını bir fırsat bilip, ihmal ettiğimiz ailemiz, akrabalarımız ve arkadaşlarımızın, teknolojik araçlarla da olsa, gönlünü almalı, dargınlıklara, kırgınlıklara, küskünlüklere son vererek muhabbetimizi artırmalıyız.” dedi.
Zenbilci; " Bayramın, başta Ülkemiz ve İslam dünyası olmak üzere, tüm insanlık için Covid-19 küresel salgınından kurtulup, özlemini çektiğimiz sağlıklı günlere ulaşmaya vesile olması temennisiyle, sizleri saygıyla selamlıyor, Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

BARUT; "İBADETLERİNİZ VE DUALARINIZ KABUL OLSUN"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, herkesin Ramazan Bayramı'nı kutladı. Sağlık, mutluluk ve huzur temennisini paylaşan Barut, "Barış ve huzurun egemen olduğu, mutluluk, refah ve sağlık dolu yarınlara kavuşmak dileğiyle mübarek Ramazan Bayramınız kutlu olsun" dedi.
Ekonomik ve siyasi kriz içindeki Türkiye'nin Koronavirüs salgını nedeniyle de oldukça zor bir dönemden geçtiğini belirten CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Tüm bu olumsuzlukların içerisinde, Ramazan ayı boyunca ellerimizi semaya açarak dualar ettik, ibadetlerimizi yerine getirip oruçlarımızı tuttuk. Ramazan boyunca tutulan oruçlarınız, dualarınız ve ibadetleriniz kabul olsun" diye konuştu.
Ülkenin yaşadığı güçlüklerin ve zor dönemin mutlaka sona ereceğine dikkat çeken Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Bu zor günleri de elbette dayanışma ve yardımlaşma duygularıyla birlikte mücadele ederek atlatacağız. Birlik ve beraberlikle güçlüklerin üstesinden gelip 'daha yaşanabilir bir Türkiye'ye kavuşacağız. Hayalini kurduğumuz aydınlık yarınlara ancak birliktelik ruhunu koruyarak ulaşacağız. Bu duygularla birlikte, kimsenin dini, dili, inancı, etnik kökeni ve siyasi görüşü nedeniyle ötekileştirilip ayrımcılığa uğramadığı, barış ve huzurun egemen olduğu, mutlu ve refah dolu, sağlık dolu yarınlara kavuşmak dileğiyle mübarek Ramazan Bayramınız kutlu olsun. İyi bayramlar diliyorum."

SÜMER: “DAHA COŞKULU, SAĞLIKLI BAYRAMLARDA BULUŞACAĞIZ”
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, bayramların toplumsal dayanışma, yardımlaşma ve beraberlik duygularının en güçlü yaşandığı zamanlar olduğunu dile getirerek “Daha coşkulu, daha sağlıklı bayramlarda buluşmak en büyük temennimiz” dedi.
Sümer, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında salgın ve ekonomik sıkıntılar içindegeçen bir Ramazan ayını geride bıraktıklarını belirten Sümer “Temennimiz Ramazan ayında ettiğimiz duaların kabul olması ve bu kötü günleri bir an önce geride bırakmamızdır” dedi.
CHP’li Sümer, bayramların toplumsal dayanışma, yardımlaşma ve beraberlik duygularının en güçlü yaşandığı zamanlar olduğunu dile getirerek mesajında şunları söyledi:
Sahipken kıymetinin farkında olmadığımız değerlerimizi bu zor dönemde hatırlamış olduk. Belki sevdiklerimizden ayrı kutlayacağız ama bayram coşkumuz azalmayacak.
Bir taraftan salgınla mücadele etmeye çalışırken bir taraftan ekonomik ve toplumsal sıkıntılarla baş etmeye çalışıyoruz.
Yaşadığımız tüm zorluklara karşın umutsuz ve çaresiz değiliz. Yüzlerce yıldır bu topraklarda büyüttüğümüz dayanışma, yardımlaşma, bir arada yaşama duygusu ve kültürüyle bu zorlukları da aşacağız.
Daha coşkulu, daha sağlıklı bayramlarda bulaşmak en büyük temennimiz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın mübarek Ramazan Bayramı’nı kutlarım.

ŞEVKİN; “SAĞLIK VE HUZUR DİLEDİ”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Ramazan Bayramının tüm insanlara sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diledi.
Bayram nedeniyle açıklama yapan Dr. Şevkin, koronavirüs salgınının eş, dost, akraba ziyaretlerinin gerçekleşmesini engellediğini, bu nedenle hüzün yaşandığını ifade etti. Dr. Şevkin, salgının sona ermesiyle birlikte tüm Türkiye’de bayram havasının yaşanacağına olan inancını paylaştı.
Türkiye’nin içinde bulunduğu durum itibariyle daha çok sağlık ve huzura ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Dr. Şevkin, bayramın gerek sağlık gerekse huzur açısından bir dönüm noktası olmasını ümit etti.
Ekonomik daralmanın yaşandığı bir dönemde salgınla birlikte halkın daha çok çöküntüye uğradığını, çocuk ve gençlerin, yaş almışların, rahat, huzurlu ve güvenli ortamlara hasret kaldığını vurgulayan Dr. Şevkin, “Umuyorum ki; bayram tüm bu olumsuzlukların sona ermesi için güzel bir başlangıç olsun. Daha çok dostluk, daha çok kardeşlik ve dayanışma duygularımız pekişsin. Çocuklarımız yatağa aç girmesin” dedi.
Tüm kesimleri her türlü provokasyon, ayrıştırma ve ötekileştirme girişimlerine karşı dikkatli ve duyarlı olmaya çağıran CHP’li Dr. Şevkin, “Türkiye, hepimizin. Kimsenin kimseden bir üstünlüğü, farkı yok. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının canlarıyla, kanlarıyla bizlere emanet ettiği laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşaması, daha müreffeh bir yapıya kavuşması için topyekün kararlı ve inançlı adımlarla geleceğe hazırlanmalıyız. Dini ve milli bayramlar bizim için vazgeçilmez öneme sahip değerlerimiz. Bu değerlerimiz etrafında birleşerek, saygıyı ve sevgiyi elden bırakmadan, gerek tarımda, gerek sanayide, kültür-sanatta, sporda, turizmde, eğitimde ve sağlık alanında gelişim için var gücümüzü ortaya koymak zorundayız. Biliyoruz ki; ekonomimiz ve sosyal yaşantımız gelişirse yaşam kalitemiz ve refah seviyemiz de artacaktır. Bizler, bu uğurda gerek Adanamız gerekse Türkiyemiz için mücadelemizi asla elden bırakmayacağız” diye konuştu.
Güzel Türkiye’de yoksulluğun ve yokluğun sona ermesini ümit eden Dr. Şevkin, huzur ve mutluluk duygularının pekişmesine aracı olan Ramazan Bayramında insanların birbirleriyle kucaklaşamadığını ancak yüreklerinin, gönüllerinin daha güzel yarınlar için birlikte atacağına inandığını sözlerine ekledi.

BULUT; MUTLULUKLAR ÇOĞALIR VE ÇOĞALDIKÇA BAYRAM OLUR”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.“Mutluluklar çoğalır ve çoğaldıkça bayram olur” diyen Milletvekili Bulut, şunları kaydetti.
“Bayramlar, sevgi, kardeşlik ve barışın yoğun olarak yaşandığı, birlik-beraberliğimizi perçinleyen, paylaşmanın en güzel örneklerinin sergilendiği kutsal günlerdir.
Bayramların özünde, dayanışma, hoşgörü, barış ve mutluluk vardır.
Pandemi nedeniyle bayramı evimizde geçireceğiz. Büyüklerimizi, sevdiklerimizi ziyaret edip hasret gideremediğimiz için buruk olsak da sevgilerini hep yüreğimizde hissediyoruz.
Bu bayramda da dünyada ve ülkemizde yaşanan acı olayların son bulduğu, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, gözyaşının yerini sevince bıraktığı, işsizliğin, yoksulluğun, yasakların son bulduğu, emeğin en yüce değer olduğu, demokrasiyi, adaleti, barışı büyüten bir ülke özlemimizi yineliyoruz. Bayramın, bütün dünyada koronavirüs salgının sona ermesine vesile olmasını diliyoruz.
Ülkemize ve tüm insanlığa sağlık, mutluluk, huzur, barış ve adalet getirmesi temennimle tüm Adanalı hemşerilerimin ve ulusumuzun mübarek Ramazan Bayramı’nı kutluyorum.”

BAŞKAN KOCAİSPİR’İN BAYRAM MESAJI
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir Ramazan Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayımladı. Bayramların toplum hayatında çok özel bir yere sahip olduğunu vurgulayan Başkan Kocaispir şunları kaydetti:
“Milletimizin manevi değerlerinin, sosyal yardımlaşma ve dayanışma geleneğinin en güzel şekilde yaşandığı, her türlü dargınlıkları ve kırgınlıkları unutturan, dostluk, hoşgörü duygularını güçlendiren, sevinç ve mutluluğun milletçe yaşandığı müstesna günlerdendir bayramlar.
Küresel salgın korona virüs nedeniyle bu yıl farklı bir Ramazan Bayramı yaşayacağız. Çocuklar neşe ile kapımızı çalmayacak, büyüklerimizin ellerinden hürmetle öpemeyecek, sarılıp kucaklaşamayacağız belki ama sabredeceğiz. Biliyoruz ki güzel günler çok yakın.
Bu zorlu süreci geride bırakmak ve sağlıklı günlere kavuşmak amacıyla alınan tüm önlemlere özenle uymaya dikkat edelim.
Bu vesileyle, Ramazan Bayramı'nızı en kalbi dileklerimle kutluyor, mübarek bayramın kardeşliğimizi, dostluğumuzu pekiştirmesini temenni ediyorum.”

ERDEM; “SAĞLIK, DOSTLUK, BARIŞ VE KARDEŞLİK GETİRSİN”
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Erdem mesajında; milletimizin ve tüm İslam âleminin mübarek Ramazan Bayramı'nı tebrik ederken, Ceyhan’da 11 ayın sultanı Ramazan ayının manevi iklimini birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde yaşadıklarını vurguladı.
Bayramların beraberinde getirdiği huzur, kardeşlik ve dayanışma ortamının değerini iyi bilmemiz gerektiğinin altını çizen Başkan Erdem; "Bayramlar bizi biz yapan, geleneklerimizi geleceğe taşıyan temel değerlerimiz ve zenginliklerimizdir. Bu günlerin sevincini, heyecanını, yardımlaşma ve dayanışma duygularını, hayatımızın her anına yayabilmek hepimizin ortak hedefi olmalıdır. Kuşkusuz bugünlerde tüm dünya olarak zorlu bir dönemden geçiyoruz. Bu zorlu süreci bir an önce geride bırakarak, eskiden olduğu gibi coşkuyla ve sevdiklerimizle iç içe bayram sevincini yaşayacağımız günleri tekrardan görmeyi umut ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Ceyhanlı hemşerilerimin olmak üzere, tüm milletimizin Ramazan Bayramı'nı en içten duygularımla kutluyor; bayramın tüm insanlığa sağlık, dostluk, barış ve kardeşlik getirmesini diliyorum" ifadelerini kullandı.

ULUDAĞ; “BAYRAMLAR, BARIŞ VE KARDEŞLİK GÜNLERİDİR"
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, “Bayramlar, Dargınlıkların kavuşma ve onarıldığı barış ve kardeşlik günleridir” dedi.
Bir mesaj yayınlayarak hemşehrilerinin Ramazan Bayramını tebrik eden Başkan Uludağ, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan Ayı’nı geride bırakarak bayram günlerine ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.
Ramazan’ın, nefsin terbiyesiyle birlikte, fiziki açlığın manevi doygunlukla telafi edildiği, amellerin halis niyetlerle tazelenip tahkim edildiği sabır ve tevekkül ayı olduğunu belirten Başkan Bilal Uludağ, “Hemen ardından karşıladığımız bayram ise gönüllerin hürmet ve hatırlatmayla coştuğu, küslük ve dargınlıkların kavuşma ve kucaklaşmayla onarıldığı barış, kardeşlik, günleridir. Ne var ki son günlerde yaşadığımız Covit 19 salgını nedeniyle bu güzel günleri kucaklaşma ve Türk İslam aleminin geleneklerine göre yaşayamıyoruz. Ancak devletimizin aldığı önlemler, belediye olarak yaptığımız çalışmalar ve siz değerli hemşerilerimin desteği ile inşallah bu salgını yenip gelecek bayramlarda gönül dolusu muhabbetle sarılacağız” dedi.
Tedbir ve gayretin bizden, teveccüh ve takdirin büyük Türk milletinden, yardım ve himayenin ise Yüce Allah'tan olduğunu belirten Başkan Uludağ, “Bu duygu ve düşüncelerle değerli hemşehrilerimiz ve Türk-İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı içtenlikle tebrik ediyor, her günümüzün bayram havasında geçmesini diliyorum" diyerek sağlıklı ve huzurlu günler diledi.

TÜRKEŞ; “BAYRAMLAR YÜCE MİLLETİMİZİN KARDEŞLİK HUKUKUNUN PEKİŞTİĞİ GÜNLERDİR”
Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik Ramazan Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda;
Kardeşlik hukukumuzun pekiştiği bir bayrama daha kavuşmanın mutluluğunu ve huzurunu yaşıyoruz. Bizleri Mübarek Ramazan Bayramına kavuşturan Yüce Rabbime şükürler olsun.
Bayramlar küskünlerin barıştığı, kardeşlik ortamının tesis edildiği, fitre vasıtasıyla yardımlaşma duygularının arttığı nadir günlerdendir. Ümidim odur ki bu duyguların sadece bayramlarla sınırlandırılmayarak tüm yıla hatta bir ömre sığdırılmasıdır.
Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle yaşadığımız zor günleri birlik, beraberlik ve sabırla geçirmekteyiz. Hepimiz bayramda sevdiklerimizle bir arada olmak, bayram neşesini hep birlikte yaşamak istiyoruz. Ancak tehlike henüz sona ermiş değil. Bu nedenle bayramımızı evlerimizde kutlayacağız. Yüce Allah'tan niyaz ediyorum ki bu zor zamanların ardından güzel günlerin geleceğine ve yine yan yana kutladığımız bayramlara kavuşacağımıza can-ı gönülden inanıyorum.
Gerek ekonomik, gerek askeri, gerekse sosyal yönden daha da gelişmiş bir Türkiye'de nice bayramlara kavuşmak ümidiyle; bizlerin, huzurlu bir bayram geçirmemiz için, evlerinden, ailelerinden uzakta görevi başında olan güvenlik güçlerimiz ile vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin aileleri başta olmak üzere milletimizin bayramını kutluyorum. dedi

TOPUZ; “HAYIRLAR GETİRSİN”
Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz Ramazan Bayramı vesilesi ile bir mesaj yayımladı.
Başkan Topuz mesajında ;” Sofraların bereket, kalbin huzur bulduğu 11 ayın sultanı Ramazan Ayını geride bırakarak, geçmişten günümüze örf ve adetlerimizi sürdürdüğümüz Ramazan Bayramını karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Barış, kardeşlik ve sevgi içerisinde karşıladığımız Ramazan Bayramının tüm İslam âlemine sağlık, bolluk ve bereket getirmesi en büyük temennimdir.
Dünyayı ve dolaylı olarak ülkemizi etkisi altına alan Corona Virüsü sebebi ile geçirdiğimiz bu zor günlerde bayramı ve ramazan ayını evlerimizde birbirimizden uzakta geçirsek te bu günlerin salgına karşı alacağımız tedbirler ve göstereceğiniz hassasiyet ile çok yakında sona ereceğine inancımız tamdır.
Bayramlar bizler için aile, birliktelik, paylaşım ve hoşgörüdür. Bu bayramda ayrı olsak ta, ileride birlikte geçireceğimiz çok güzel günlerimizin olacağına da şüphemiz yok.
Maneviyat duygusunun en yoğun yaşandığı Ramazan Bayramında olumsuzlukların, küskünlüklerin, kaygıların ortadan kalkmasını, salgının sona ererek sağlık ile yeniden bir arada olmamızı diliyor, milletimize ve tüm İslam âlemine Ramazan Bayramı’nın hayırlar getirmesini temenni ediyorum. “ dedi.

GÖGER; "BAYRAMLAR, KUCAKLAŞMAKTIR, YARDIMLAŞMAKTIR"
Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, bayramları, birliğimizin beraberliğimizin pekişmesi için bir fırsat olarak gördüğünü söyledi. Koronavirüs salgını nedeniyle Ramazan Bayramında arada fiziki mesafe olsa da kalben bir arada olunacağını ifade eden Başkan Niyazi Göger, "Bir arada nice bayramları birlikte karşılamak için kurallara uyalım, tedbiri elden bırakmayalım" dedi.
Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, Ramazan Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Mesajında, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan Ramazan-ı Şerifi geride bırakmanın hüznüyle, bir bayrama daha ulaşmanın mutluluğunun birlikte yaşandığını dile getiren Birlik Başkanı Niyazi Göger, "Bayramları, kardeşliğimizin, birliğimizin, beraberliğimizin pekiştirilmesi için bir fırsat olarak görüyorum. Hep böyle görelim, zira bayramlaşmak barışmaktır, kucaklaşmaktır, yardımlaşmaktır” dedi.
Pandemi nedeniyle Ramazan Bayramının sevdiklerimizden fiziki olarak uzak olmanın burukluğuyla kutlanacağını belirten Başkan Niyazi Göger, "Gönül isterdi ki, bu bayramı daha bir coşkuyla, daha bir heyecanla kutlayalım. Ancak hem ülke genelinde hem de Adana özelinde, dünya genelinde milyonlarca insanın hastalanmasına, yüz binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgınıyla mücadelede çok önemli bir sınav verdik. Devletimiz tüm imkanlarını seferber etti, başta sağlık çalışanlarımız ve güvenlik güçlerimiz olmak üzere tüm kamu personeli fedakarca görev yaptı. Yapılacak küçücük bir hata, göz ardı edilecek bir ihmal tüm çabaları boşa çıkartacaktır. Kendi sağlığımızı ve sevdiklerimizin sağlığını düşünerek bu bayram tedbiri elden bırakmayalım ki bundan sonraki bayramlarda sevdiklerimizle doya doya kucaklaşabilelim. Bu düşüncelerle esnaf ve sanatkarlarımız ile Adanalı hemşehrilerimin mübarek Ramazan Bayramını en kalbi duygularımla kutluyor, ülkemiz, milletimiz, İslam alemi ve tüm insanlık için barış huzur ve refaha vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

AYDAR, “GELECEĞİ HEP BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”
Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydar Ramazan Bayramı dolasıyla bir mesaj yayınladı. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydar bayramların kardeşlik, sevgi, saygı ve paylaşma gibi ulvi duyguların ön plana çıktığı özel günler olduğuna işaret etti.
Aydar, mesajında şu ifadelere yer verdi: “ Sevinç ve mutluluğun paylaşıldığı toplumsal birlikteliği sağlayan değerlerin hatırlandığı güzelliklerin ve iyiliklerin yoğun olarak yaşandığı bir Ramazan Bayramını daha hep birlikte karşılamanın mutluluğu içerisindeyiz. Sevgi, saygı ve hoşgörünün nesilden nesile aktarılmasında en büyük rolü üstlenir bayramlar. Bizi birbirimize bağlayan yardımlaşma ruhudur. Ramazan bayramları da buna en güzel işaret veren özel günlerimizdir. Ülkemiz de birlik ve beraberlik içerisinde ilerleyerek, milletimiz için bayram tadında bir geleceğe hep birlikte inşa edecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin ve bütün alemin Ramazan Bayramını kutlar; birlik ve beraberlik içerisinde barış ve sevgi dolu nice bayramlara ulaşmayı dilerim.

BİLGİLİ; "RAMAZAN AYI İLE TAÇLANDI"
AK Parti Kozan İlçe Başkanı Av. Yusuf Bilgili Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
AK Parti Kozan İlçe Başkanı Av. Yusuf Bilgili mesajında “ Bereket, bolluk ve yardımlaşmanın alabildiğine arttığı bu kutlu ayda, sabır ve huşu içinde tutulan oruçlarımızın ve yapılan tüm ibadetlerimizin Cenabı Allah tarafından kabul edilmesini niyaz ediyorum. Hayatımıza feyiz ve bereket katan Ramazan ayını, bu yıl maalesef tüm dünyanın mücadele verdiği ve ülkemizi de tehdit eden Korona Virüs salgınının etkisinde geçirdik. Bu bayramda sosyal mesafemizi koruyarak samimiyetimizden vazgeçmeyerek uzak ama sağlıkla bir bayram geçirmek temennisindeyiz.
Bayramlarımız insanların barışarak kardeşçe kucaklaştığı, millet olma şuurunun şekillendiği ve köklü geçmişimizin ışığında geleneklerimizin geleceğe aktarılmasında önemli bir yere sahiptir. Kozan’ımız milli ve manevi değerlerine özellikle de bayramlarına her zaman vefa göstererek birlik ve beraberlik duyguları ile bu geleneklerimizi nesilden nesillere aktarılmasına öncülük etmiştir. Özellikle yaşadığımız salgın sürecinde yardımlaşma ve paylaşma gibi evrensel ilkelerin yoğunlaştığı ramazan ayımızın bayram ile taçlanacağı bu zamanları idrak etmenin mutluluğu ile hep bir arada huzurlu nice bayramlar geçirmek dileği ile tüm Kozanlı hemşerilerimizin Ramazan Bayramı'nı tebrik eder, saygı ve selamlarımı sunarım"

KARACA; “HİZMET ETMENİN GURURUNU YAŞIYORUZ”
Türk Kızılay Seyhan Şube Başkanı Reşat Karaca, mübarek Ramazan Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.
Seyhan Şube Başkanı Karaca, mesajında birlik, beraberlik, yardımlaşma ve dayanışmanın zirve yaptığı bir mübarek Ramazan Ayı’nı da geride bırakmanın burukluğunu yaşarken, bayrama kavuşmanın da sevincini ve mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.
Türk Kızılay şemsiyesi altında fedakâr Kızılay gönülleri ile birlikte hayırsever milletin destek ve katkılarıyla Ramazan Ayı boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda ve nakdi yardımları ulaştırdıklarını vurgulayan Kızılay Seyhan Şube Başkanı Karaca, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gece gündüz demeden hizmet etmenin kıvancını ve gururunu yaşadıklarını söyledi.
Karaca mesajının devamında ise şunları söyledi;
Seyhan Kızılay Şube Başkanlığı olarak, yönetim kurulu üyelerimiz ve gönül elçilerimiz ile birlikte asil milletimize bundan sonrada hizmet etmeye devam edecek olup, Ramazan Bayramı’nın ülkemize, milletimize, İslam alemine ve dünyaya barış, huzur, sağlık ve esenlik getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ederken, tüm vatandaşlarımızın bayramını canı gönülden kutluyorum.

KIZIL; “HASTALARIMIZI İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ UNUTMAYALIM”
Adana Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Mustafa Uğur Kızıl, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Bir ay boyunca oruçla huzur ve kardeşlik iklimini teneffüs etmenin ardından Ramazan Bayramı’na kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Adana Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Mustafa Uğur Kızıl, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir tebrik mesajı yayımladı. Başkan Kızıl, “Bayramda küçüklerimizi sevindirelim, anne ve babalarımız başta olmak üzere büyüklerimizi ziyaret ederek hayır dualarını alalım. Yoksullara, kimsesizlere, yetim ve öksüzlere kucak açalım. Hastalarımızı ve ihtiyaç sahiplerini unutmayalım” dedi.
Başkan Mustafa Uğur Kızıl, mesajında tüm spor camiası ile İslam âleminin mübarek Ramazan Bayramı’nı kutlarken, bayramın tüm İslam âlemi ve tüm insanlık için sevgi, barış, kardeşlik ve huzura vesile olmasını temenni etti.
“Bir ay boyunca oruçla huzur ve kardeşlik iklimini teneffüs etmenin ardından Ramazan Bayramı’na kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyen Mustafa Uğur Kızıl, kutlama mesajında şunları dile getirdi:
“Bayramlarımız; yardımlaşma, kaynaşma ve kardeşlik duygularının üst seviyeye çıktığı, birlik ve beraberliğimizin pekiştiği için tarihimizde ve milletimizin hayatında her zaman mümtaz bir yere sahip olduğu zamanlardır. Biliyoruz ki bayramlar bizi biz yapan, kuşaklar arası hoşgörüyü, saygıyı ve sevgiyi kalplere dokunduran günlerdir. Dolayısıyla hep birlikte bu bayramda da birlik ve dayanışmamızı artırmalı, geleceğe yönelik umutlarımızı her koşulda korumalıyız. Bayramların anlamını, güzelliğini ve değerini, sayılı bayram günleriyle sınırlı tutmayarak yaşamın her evresinde ve tüm ilişkilerimizde hatırlamalıyız.
Bu bayramda da küçüklerimizi sevindirelim, anne ve babalarımız başta olmak üzere büyüklerimizi ziyaret ederek hayır dualarını alalım. Yoksullara, kimsesizlere, yetim ve öksüzleri kucak açalım. Hastalarımızı ve ihtiyaç sahiplerini unutmayalım. Zira bayramları bayram yapan onu yaşayan ve yaşatanlardır.
Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan Bayramı’nın daha müreffeh bir geleceğe ulaşmamıza, aramızdaki kardeşlik bağlarını güçlendirmesine, toplum olarak birlik ve beraberlik içerisinde nice bayramlara erişmemize vesile olmasını diler; tüm Adanalı hemşerilerimin, spor camiasının ve İslam âleminin mübarek Ramazan Bayramı’nı tebrik ediyorum.”

BAŞKAN İLKER ÖNÜK’ÜN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
Ceyhan Belediye Başkan Yardımcısı ve Ceyhanspor Kulüp Başkanı İlker Önük Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Önük mesajında; “Dinimizin, rahmet, merhamet ve bereket ayı olarak nitelediği mübarek Ramazan-ı Şerif’i geride bıraktığımız bir bayrama daha kavuşmuş bulunuyoruz. Her ne kadar tüm dünyanın mücadele ettiği korona virüs salgını nedeniyle uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından ötürü bu Ramazan Bayramı’nı sevdiklerimizden ayrı geçirecek olsak da; karşılayacağımız nice sağlıklı, huzurlu, mutlu bayramlar hayali ve temennisi ile tüm çalışma arkadaşlarımın ve kıymetli Ceyhanlı hemşerilerimin Ramazan Bayramı’nı kutluyorum.
Bu bayramı çocuklarından, torunlarından ayrı geçirmek zorunda olacak değerli büyüklerimizin ellerinden; bayram sevincini ve heyecanını evde yaşayacak çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum. Bu vesileyle, başta hemşehrilerimin olmak üzere tüm ülkemizin ve İslam dünyasının Ramazan Bayramını kutluyor, bayramın ülkemize, dünyamıza ve tüm insanlığa sağlık, barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diliyorum” dedi.

MİLLİ; "BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN"
Adana Genç İş İnsanları Derneği (ADANAGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Halid Milli, Ramazan Bayramı'nı kutlayarak sağlık, barış, dostluk ve kardeşliğe vesile olmasını diledi.
Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizin de salgınla mücadele ettiğini belirten Halid Milli, son günlerde yeni vaka ve ölüm sayılarında yaşanan azalma nedeniyle biraz olsun nefes alındığını ifade etti. Bunlara karşın önlemin elden bırakılmaması gerektiğini dile getiren Milli, "Rehavete kapılmadan, daha fazla insanımızı yitirmeden bu salgından hep birlikte kurtulmak zorundayız" dedi.
Salgın nedeniyle Ramazan Bayramı süresince sokağa çıkma yasağı uygulanacağını ve bayram ziyaretlerinin gerçekleşemeyeceğini hatırlatan ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, "Zor bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde halkımızın akrabalarıyla, yakınları ve komşularıyla bayramlaşamayacak olmasının hüznünü yaşıyoruz ancak salgının önünün alınması için tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. Ramazan Bayramı’nın sağlıkla birlikte yeni umutları beraberinde getirmesini ümit eder, ülkemizdeki tüm insanların huzuruna, bütünlüğüne ve kardeşliğine kapı aralamasını dilerim" diye konuştu.
Türkiye'nin her alanda dünyaya örnek bir konumda olduğuna dikkat çeken ADANAGİAD Başkanı Milli, şunları kaydetti:
"Ülke olarak, salgın sonrası başta ekonomi olmak üzere tüm alanlardaki potansiyelimizi harekete geçirerek daha güçlü bir yapıya kavuşacağımıza inanıyorum. İş dünyasının genç temsilcileri olarak bizler ülkemizin geleceğe emin adımlarla yürümesi için üzerimize düşen görevi yerine getirmeyi sürdüreceğiz. Salgın süreci sona erdikten sonra ülkemiz insanının her gününü bayram havasında geçirmesini temenni ediyorum. Ramazan Bayramımızı kutluyor, tüm insanlara sağlık, mutluluk ve esenlikler getirmesini diliyoruz."

ÇİMEN: “BİR BAYRAMA DAHA KAVUŞMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”
Adana Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu(ASKF) Başkan Adayı Ramazan Çimen Ramazan Bayramı dolayısı ile kutlama mesajı yayımladı.
ASKF Başkan Adayı Ramazan Çimen, Ramazan Bayramı dolayısı ile bir kutlama mesajı yayımladı. Ramazan Çimen mesajında, “11 Ayın Sultanı Ramazan-ı Şerif’i büyük bir birliktelikle tamamlamanın ve sevgiyle, muhabbetle kucaklaşacağımız Ramazan Bayramı’na kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şimdi bir Ramazan Bayramı’na daha çok şükür kavuştuk. Bayramlar çok özel günlerdir. Bayramın coşkusunu, mutluluğunu tüm aile bireyleriyle, komşularımızla, hemşerilerimizle paylaşarak, daha da anlamlı hale getirmeliyiz.
Bayramlar toplumsal birliği sağlayan, değerlerin hatırlandığı, güzelliklerin ve iyiliklerin yoğun olarak yaşandığı, insanlar arasında karşılıklı sevgi ve saygının geliştiği, dostluk ve kardeşlik hislerinin güçlendiği günlerdir. Bu anlamlı ve özel günlerde, akraba ve komşularımızın yanı sıra kimsesizlerimizi de ziyaret ederek, Ramazan Bayramını ruhuna uygun yaşamalıyız.
Bir bayramı daha kutlayacak olmanın mutluluğu ve heyecanını yaşarken, Ramazan Bayramı’nın insanlığa, İslam âlemine, ülkemize sağlık ve huzur getirmesini diliyor, tüm hemşerilerimin ve spor camiasının bayramını en içten dileklerimle kutluyorum” ifadelerini kullandı.