VALİ KÖŞGER, "ONURLU BİR YOL"
Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, 30 Ağustos Zaferi’nin 101’inci yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Vali Köşger, açıklamasında şunları dile getirdi.
“Şanlı zaferlerle tarihe adını altın harflerle yazdıran necip milletimiz; 26 Ağustos 1922’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında başlayan Büyük Taarruz’la işgal güçlerine indirdiği darbeyi 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da elde ettiği büyük zaferle taçlandırmıştır. Bu sebeple 30 Ağustos, aziz milletimiz için yalnızca bir tarih değil; tarihin karanlığına gömülmek istenen bir milletin yeniden doğuşu, dünya savaş tarihine geçmiş emsalsiz bir zafer, Cumhuriyet’imizin kuruluşuna giden onurlu bir yoldur.
Bugün 101. yıl dönümünü kutlamaktan büyük bir onur ve gurur duyduğumuz bu zafer; bağımsızlığı söz konusu olduğunda canı da dâhil olmak üzere her şeyden vazgeçip tüm benliğiyle mücadele eden aziz milletimizin tüm dünyaya istiklal ve istikbaline olan tutkusunu haykırdığı bir varoluş destanıdır.
İçinde bulundukları tüm imkânsızlıklara ve olumsuzluklara karşı sergiledikleri dik duruş ve eşsiz mücadele azmiyle özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı yoktan var eden asil milletimiz, sadece Türk milletine değil dünya üzerinde mazlum olan tüm milletlere örnek bir başarı teşkil etmiştir.
Elde edilen bu zafer, asil milletimizin bağımsızlığıyla esareti arasında bir seçim yapmak zorunda kaldığında bağımsızlığı uğruna neleri başarabileceğinin en güzel örneği olmuştur. Bağımsızlığından vazgeçmemek uğruna canından dahi geçen ecdadımız, bizlere yalnızca kutsal vatan topraklarımızı değil eşi benzeri olmayan bir milli egemenlik ruhunu da miras bırakmıştır. Bu ruh hâlâ asil milletimizin tüm fertlerinin gönlünde diriliğini korumaktadır.
Milletimizin daima; şanlı tarihimizden aldığı güçle, ecdadımızın vatanperverliğinin sonsuz gölgesinde ülkemizin, devletimizin ve milli egemenliğimizin ebediyete uzanması için göğsünde taşıdığı vatan sevgisi ve hürriyet aşkıyla hareket etmesi, kutlu bağımsızlık yürüyüşümüzü ilelebet sürdürecek en önemli unsurdur.
Ecdadımızdan bize miras kalan bu milli şuurun daima bize yol göstereceğine olan inancımın tam olduğunu belirtiyor; başta Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın birliği ve bütünlüğü için canını siper eden aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla yâd ediyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle; bu kutlu zaferi bize miras bırakan tüm kahramanlarımızın ruhlarının şad, uğruna mücadele edip canlarını verdikleri vatanımızın ilelebet payidar olmasını temenni ediyor, aziz milletimizin ve Adanalı hemşehrilerimin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı tebrik ediyorum. Bilgileri, düşünceleri, fedakarlıkları ve ileri görüşlülükleriyle yurdumuzu geçmişten bugüne getiren tüm devlet erkânımıza saygı, minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”

KARALAR; "MODERN TÜRKİYE TEMELLERİNİ BU ZAFERLE ATTI"
Adana Büyükşehir Belediye BaşkanıZeydan Karalar 30 Ağustos Zafer Bayramı sbebiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Karalar, "Bağımsızlığın Türk milletinin karakteri olduğunu ağır bedel ödeyerek öğrendiler" diye konuştu. Başkan Karalar açıklamasına şöyle devam etti.
"Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, üst üste yaşanan büyük savaşlardan bitap düşen milletini toparlayıp Kurtuluş Savaşı vermek üzere harekete geçtiğinde, Türk topraklarını işgal eden güçler ve taşeron olarak kullandıkları Yunanistan, kayda değer bir direniş beklemiyor, Türk Milleti’nin yenilgiyi kabul etmekten başka çaresi olmadığını düşünüyordu.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, yurtsuz bırakılmak istenen Türk Milleti’nin esir edilemeyeceğini ve bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini, emperyalist güçlerin desteklediği Yunan ordusunu 30 Ağustos 1922’de ezerek bütün dünyaya bir kez daha gösterdi.
Kimsenin beklemediği bir anda, 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz, 101 yıl önce 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlandı. Hayal peşinde koşan, işgal ettiği Türk yurdunda millete zulüm eden Yunan Ordusu, hak ettiği dersi aldı ve denize dökülene kadar kovalandı.
Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk; silah arkadaşları ve milletin bağrından çıkan Türk Ordusu ile, kurmayı planladığı modern Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini bu zaferle attı.
30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.
1. Dünya Savaşı’nın ardından İstanbul’u işgal için gelen savaş gemilerini gördüğünde, “Geldikleri gibi giderler” diyerek, teslimiyetin asla kabul edilmeyeceğinden ve milletinin elde edeceği zaferden daima emin olduğunu ortaya koyan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşları ile şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyor, ulvi hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

BULUT; “BÜYÜK ZAFERİN 101.YILI KUTLU OLSUN”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıl dönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.
CHP’li Bulut’un mesajı:
Bugün, kuruluş ve kurtuluşun başlangıcı Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığındaki ordularımızın “ya istiklal ya ölüm diyerek” kazandığı 30 Ağustos Zafer Bayramının 101. yıl dönümünün gururunu yaşıyoruz.
Cumhuriyetimizin kurucusu ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan bu büyük zafer “kayıtsız şartsız milletin olacak egemenliğe” açılan aydınlık bir penceredir.
30 Ağustos’ta kadınıyla erkeğiyle, yediden yetmişe işgale boyun eğmeyen o büyük ruh bağımsızlık için tarihe hiç silinmeyecek bir not düşmüştür. Bu büyük zafer ulusumuzun bağımsızlığa ve özgürlüğe olan inancının yansımasıdır.
101 yıl önce yazılan bu destanın onurunu, gururunu ve sevincini bugün bir kez daha yüreğimizde hissediyoruz.
Cumhuriyet değerlerinin iktidar tarafından bilinçli ve sistematik bir şekilde aşındırıldığı, Atatürk’ün adının unutturulmaya çalışıldığı bu iklimde bize düşen en büyük görev cumhuriyete, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletine sahip çıkmaktır.
Laik, demokratik ve çağdaş Türkiye yolunda çalışmak, yorulmadan, usanmadan yürümektir. Kahramanlarımızın bize emanet ettiği Cumhuriyetimize sıkı sıkıya sarılmaktır.
Büyük zaferin yıl dönümünde, başta Ulu Önderimiz Atatürk’ü şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.
İşgalden zafere, zaferden Cumhuriyete Ulu Önder Atatürk’ün aydınlık yolunda yürüyen herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum.

ÇETİN; “BÜYÜK ZAFERİ COŞKUYLA KUTLUYORUZ”
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 30 Ağustos Zaferiyle Türk Milletinin, bağımsız yaşama kararlılığını tüm dünyaya ilan ettiğini söyledi.
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101’inci yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Soner Çetin, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da başlattığı Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı 30 Ağustos 1922’de zaferle taçlandırmış ve Türk Milletinin bağımsızlık kararlılığını tüm dünyaya ilan etmiştir” dedi.
Sevr ile parçalanıp yok edilmek istenen Türk Milletinin Ulusal Kurtuluş Savaşı’yla dünya tarihinde eşine az rastlanır bir direniş gösterdiğini vurgulayan Başkan Soner Çetin, “Milletimizin birlik beraberlik içinde ortaya koyduğu istiklal mücadelesi Büyük Önder’in askeri dehası sonucu zaferle sonuçlanmıştır. 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz 30 Ağustos’ta nihai bir zafer olarak dünyaya ilan edilmiştir. Büyük Zafer sonrası kurulan cumhuriyet bizlere Büyük Önder Atatürk ve bu vatan için gözünü kırpmadan canını veren şehitlerimizin bizlere emanetidir. Hiç yılmadan, her koşulda bu emanete sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.
Başkan Çetin Zafer Bayramı’nın yüzüncü yılını kutladığımızı anımsatarak şöyle devam etti:
“Büyük zorluklar ve fedakarlıklar sonucu kurulan Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkmak hepimizin birinci görevidir. Atatürk ilkelerine ve cumhuriyet değerlerine yüceltip, Büyük Önder’in işaret ettiği, ‘muasır medeniyet’ seviyesine çıkmak için gece gündüz çalışmak zorunda olduğumuzun bilinciyle hareket ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor, Atatürk ve tüm şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyorum.”

KISACIK; 30 AĞUSTIS BİR BAĞIMSIZLIK SİMGESİDİR"
DEVA Partisi Adana Milletvekili Sadullah Kısacık, 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Mesajında 30 Ağustos’un tarihi ve manevi önemine değinen Kısacık, bugün, milletimizin 101 yıl önce olduğu gibi aynı çoşku, heyecan ve gururla geçmişini yad ettiğini vurguladı. Kısacık mesajında şu açıklamalara yer verdi:
“Zaferlerle dolu şanlı tarihimizde Ağustos Ayı’nın ayrı bir önemi vardır. Bugün yaşadığımız toprakları yurt edinmemizi sağlayan Malazgirt Zaferini de Millî Mücadelemizi de bu ayda kazandık. Bugün ise üzerinde yaşadığımız bu kutsal toprakların, ebediyen vatanımız olduğunu Dünya’ya kanıtladığımız, Millî Mücadelemizin askerî safhasını tamamladığımız, Başkomutanlık Meydan Muharebesini kazandığımız 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 101. yıl dönümü. Bu kutlu yıl dönümü, Cumhuriyetimizin ilanının 100. yılına denk gelmiş olmasıyla daha yüksek bir manevi anlam kazanmış durumda.
Milletimiz 101 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, “Ya istiklal ya ölüm!” parolasıyla giriştiği Milli Mücadelede; yokluk, imkansızlık ve fakirliğe rağmen vatan sevgisi, bağımsızlığa olan tutkusu, kararlılığı ve inancıyla vatanımıza ve bağımsızlığımıza kasteden işgalci güçlere boyun eğdirerek büyük bir kahramanlık destanı yazmış, istiklalimiz ve istikbalimiz karanlıktan kurtarılmıştır. Bu zafer sadece tarihi bir olay değil, aynı zamanda birlik ve beraberlik ruhumuzun Dünya milletlerine örnek teşkil eden bir simgesidir. Milletimiz, 101 yıl önce işgalcilere karşı gösterilen azim ve iradeye hala sahiptir. Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne, ülkemizin bağımsızlığına ve geleceğine gölge düşürecek her türlü duruma karşı aynı milli birlik duygusuyla tepki göstererek ayakta dimdik durabilmiş olmamız, bu durumun en canlı kanıtıdır.
Ben bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, geçmişten günümüze vatanımızın ve milletimizin birliği, beraberliği, aydınlık ve bağımsız geleceği için hayatını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle; gazilerimizi de saygı ve minnetle anıyorum.
DEVA Partisi kadroları olarak, Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’ın liderliğinde büyük fedakarlıklarla bizlere bırakılan önemli bir mirasa, ülkemize, geçmişimizden aldığımız kararlılık ve inanç aydınlığında, geleceğe duyduğumuz güvenle sahip çıkmak, daha gelişmiş bir demokrasi ile daha gelişmiş bir toplum seviyesine ulşamak için var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz.”

BAŞKAN AKAY’DAN “ZAFER BAYRAMI” MESAJI
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, 30 Ağustos 1922’de Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile ulusun, emperyalist güçlerin vatan toprakları üzerindeki emellerine geçit vermeyeceğini tüm dünyaya haykırdığını kaydetti. Ulusal Kurtuluş Mücadelesinin ardından Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin de aynı azim ve kararlılıkla geleceğe ilerlediğini ifade eden Başkan Akay, “Yolumuz bağımsızlık ve özgürlük, Önderimiz Atatürk’ün işaret ettiği bilim ve akıl yoludur. Zafer Bayramımız kutlu olsun” dedi.
Başkan Akay, 30 Ağustos Zaferinin 101.yılı dolayısıyla yayınladığı mesajında Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verilen Kurtuluş Mücadelesinin büyük bir zaferle kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle sona erdiğini aktardı.
30 Ağustos 1922’de elde edilen bu zaferle ulusun bağımsızlığından ve özgürlüğünden ödün vermeyeceğini tüm dünyaya ilan ettiğini vurgulayan Başkan Akay, “30 Ağustos ruhuyla bağımsızlığımıza, özgürlüğümüze, vatanımıza yönelik her tehdide karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyor; Cumhuriyetimizi Büyük Önder Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık hedefine taşıma yolunda kararlılıkla ilerliyoruz. Ulusumuza 30 Ağustos Zaferini kazandıran Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Zafer Bayramımız kutlu olsun. ”

KOCAİSPİR’DEN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101’inci yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Kocaispir mesajında şu ifadelere yer verdi; “Şanlı tarihimizin dönüm noktalarından olan Büyük Taarruz Zaferi'nin 101. yılına kavuşmanın gururunu milletçe yaşıyoruz. Birlik ve beraberliğimizin önünde hiçbir gücün duramayacağının ispatı olan 30 Ağustos Zaferi, aziz Türk milletinin hürriyet ve bağımsızlığa olan inancının en önemli göstergesidir.
Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle ülkemizin her köşesinden birlik beraberlik içerisinde milletimizin bağrından çıkan kahraman ordumuz, bu savaşta Türk Milletinin gücünü ve cesaretini kanıtlamış, kazandığı bu büyük zaferi dünya tarihine altın harflerle yazdırmıştır.
Böylesi şanlı bir ecdadın evlatları olarak bizlere düşen en önemli görev, geçmişimizden aldığımız güç ve cesaretle, bağımsızlık mücadelemizden asla ödün vermemek, geleceğimize azim ve kararlılıkla sahip çıkmaktır. Aziz milletimiz, canından aziz bildiği vatanı, bayrağı, ezanı uğruna “Ya İstiklal Ya Ölüm” ruhuyla her türlü fedakârlık ve cesareti göstermeye hazırdır.
Bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızı kutluyor, başta bu toprakları bize vatan kılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.”

ULUDAĞ, “BU ZAFER MİLLETİMİZİN HÜRRİYET VE BAĞIMSIZLIĞA OLAN İNANCININ EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİDİR”
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Ağustos ayının Türk Tarihi açısında zaferler ayı olduğuna vurgu yapan Başkan Uludağ mesajında, Türk tarihinin altın sayfalarının yazıldığı Ağustos ayı içerisinde, Türklere Anadolu'nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi ve Anadolu topraklarının korunmasını sağlayan Büyük Taarruza kadar birçok zafere imza atıldığına vurgu yaptı.
Başkan Uludağ mesajında “ Şanlı tarihimizin dönüm noktalarından bir olan Büyük Taarruz Zaferi'nin 101. yılını kutladığımız bu günde, bu zafer bizlere göstermiştir ki tarihi şanla şerefle dolu bu aziz milletin, birlik ve beraberliğinin önünde hiçbir güç duramayacaktır. 30 Ağustos Zaferi, aziz Türk milletinin hürriyet ve bağımsızlığa olan inancının en önemli göstergesi olmuştur” ifadelerini kullandı.
30 Ağustos 1922'de kazanılan bu destansı zaferle, Türk Milletinin kendisine reva görülen esaret gömleğini yırtıp atarak, ne pahasına olursa olsun bağımsızlığından taviz vermeyeceğini tüm dünyaya ilan ettiğinin altını çizen Başkan Uludağ, aradan geçen 101 yılda kazanılan zaferin hala ilk günkü gibi hafızalardaki tazeliğini koruduğunu belirtti.
Başkan Uludağ mesajında şunları söyledi “ Tarihi şanla şerefle dolu aziz milletimiz için, Ağustos ayı zaferler ayıdır. Selçuklu Devletinden Osmanlı İmparatorluğuna kadar yüzyıllar boyu bu aya nice zaferler sığdıran Türk Milleti, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ düsturu ile Büyük Taarruzla kazanılan 30 Ağustos Zaferi ile bu toprakların ebedi Türk Yurdu olarak kalacağını ilan etmiştir. Bu vesile ile 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor, vatanın bağımsızlığı için savaşıp can veren bütün şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum”.

FİLİK; “VATANI KORUYACAĞIMIZDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”
Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik 30 Ağustos Zafer Bayramı Münasebetiyle Mesaj Yayınladı. Başkan Filik mesajında;
“Bugün, şehitler diyarı Anadolu'nun ebediyete kadar Türk yurdu olarak kalacağının tescillendiği; 30 Ağustos Zaferinin 101. yıl dönümüdür.
Bugün; vatanı cebren ve hile ile işgal edilmiş, orduları dağıtılmış bir milletin, bağrından çıkardığı ulu önderinin öncülüğüne Anka Kuşu misali küllerinden doğduğu, zaferlerle dolu tarihine bir zafer daha eklediği gündür.
Bu zafer; “Ardına bakmadan yollara düşen,
Şimşek gibi çakan, sel gibi coşan,
Huduttan hududa yol bulup koşan,
Cepheden cepheyi soranlarındır."
Dizelerinde anlatılan Türk evlatlarınındır.
Tarih boyunca aziz milletimiz üzerine oyun kuranlar, milletimizin birlik ve bütünlüğü karşısında hüsrana uğramış, yüce milletimizin bağımsızlık azmi ve sevdası tüm hesapları alt-üst etmiştir.
Yüce Türk Milleti olarak, Malazgirt'teki, Çanakkale'deki ve Kocatepe'deki ruh neyse, bugün de aynı ruh ve heyecanla aziz vatanımızı her türlü tehlikeye ve saldırıya karşı koruyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.
İstiklal mücadelesinde; imkânsızı başaran, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanımızın kazanılması ve bölünmez bütünlüğü uğruna, akıttıkları kanları ile bayrağımıza rengini veren şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramınızı kutluyorum.”dedi.

GÜLAÇTI; “BU DESTAN YÜZYILLARCA ANLATILACAK”
AK Parti Adana İl Başkanı Ozan Gülaçtı, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın yıllarca anlatılacak bir destan olduğunu söyledi.
30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 101. yılı dolayısıyla mesaj yayımlayan Başkan Gülaçtı, 30 Ağustos Zaferi’nin, tarihi boyunca karşılaştığı tüm engelleri birlik ve beraberlik içinde, kardeşlik ruhuyla, inanç ve kararlılıkla aşan milletin gücünün ortaya koyulması bakımından büyük anlam ifade ettiğini kaydetti.
Aziz Türk milletinin, 30 Ağustos zaferiyle kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere tüm mazlum halklara örnek teşkil edecek şekilde unutulmaz bir ders verdiğini ifade eden Başkan Gülaçtı, "Türk Silahlı Kuvvetleri'miz, dün olduğu gibi bugün de sınırlarımız içinde ve sınırlarımızın ötesinde terör örgütleriyle ve onların destekçileriyle mücadele etmekte, zaferlerimize yeni zaferler eklemektedir.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkemizi şanlı tarihimizden ilhamla büyük hedeflerine kararlılıkla taşırken, ecdadımızın canlarıyla ve kanlarıyla vatan kıldığı bu topraklarda kardeşliğimizi bozacak, huzur iklimine zarar verecek hiçbir girişime müsaade etmeyeceğiz" dedi.
30 Ağustos 1922'de Anadolu'nun bağrına saplanmak istenen hançeri söküp atan atalarımızın yepyeni bir ufuk açtığını belirten Başkan Gülaçtı, "Biz de bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yürüttüğümüz mücadeleyle bizden sonraki nesillerin önünde çok daha geniş, çok daha aydınlık bir ufuk açmanın gayreti içindeyiz.
Gençlerimize 2053 ve 2071 vizyonlarını miras olarak bırakmak için çalışıyoruz" dedi.
Başkan Gülaçtı, "30 Ağustos 1922'de zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 101. yıl dönümü vesilesiyle, başta Büyük Zafer'in Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, coşkusunu yürekten paylaştığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyorum" şeklinde konuştu.

KANLI; “TÜRK MİLLETİ İSTİKBALİNE SAHİP ÇIKMIŞTIR”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı, işgalci ve istilacı haçlı zihniyetine karşı gerçekleştirilen Milli Mücadele’nin son safhasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında 26 Ağustos’ta başlatılan “Büyük Taarruz” ile kazanılan zaferin 101. yıl dönümünü onurla ve mutlulukla idrak ettiklerini söyledi.
Başkan Yusuf Kanlı, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıl dönümü münasebetiyle yayımladığı mesajda, “Türk Milleti bir asır önce hain kuşatmaya, hayasız dayatmaya; zelil esarete karşı var olma mücadelesi vermiş, istiklal ve istikbaline sahip çıkmış, mutlak bir zaferle, her karışı mübarek şehitlerimizin kanlarıyla sulanan vatanımızdan düşmanı kovmuştur.” ifadesini kullandı.
Yusuf Kanlı, “Binlerce yıldır Anadolu’da varlığını sürdüren, Sultan Alparslan ile 1071’de Malazgirt’te devleşen, 1922’de tüm Anadolu’nun ebedi vatan olduğunu dünyaya ilan eden asil ve aziz Türk Milleti, bugün ve yarın da hiçbir hasım niyete ve hiçbir ihanete asla geçit vermeyecektir. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin ifadeleriyle, bilinmesi gerekir ki; 30 Ağustos ruhu milli vicdanda hâlâ canlıdır.” dedi.
MHP Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı, mesajını şu ifadelerle tamamladı:
“Bu duygu ve düşüncelerle; kıymetli hemşehrilerimizin, değerli vatandaşlarımızın Zafer Bayramlarını en içten dileklerimle tebrik ediyor, bu kutlu vatanı bizlere miras bırakan Cumhuriyetimizin Kurucu Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi rahmetle ve saygıyla anıyor, ‘Kardeşliğimiz, birliğimiz daim olsun’ diyorum.”

ESENDEMİR; “HÜR DOĞUP HÜR YAŞAMAK ÇOK ÖNEMLİ”
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili Cafer Esendemir, göç dalgasının bütün dünyayı derinden etkilediği bir ortamda hür doğup hür yaşamanın anlaşılması ve anlatılması gereken çok kıymetli bir zenginlik olduğunu belirterek, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladı.
Özgürlük ve bağımsızlık tutkusunun yüce Türk Milleti’nin mayasında olduğunu vurgulayan Esendemir, ÇGC Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, “Gökyüzüne bakıp derin derin nefes alıyorsanız ve yurdunuzda istediğiniz zaman istediğiniz kente gidip tarihi ve doğal güzelliklerinin keyfini doya doya yaşıyorsanız özgürsünüz demektir. Gecenin yarısında bir deniz ya da nehir kıyısında demli bir çay keyfi yapıp, dostlarınızla gönlünüzce oturup sohbet ediyorsanız özgürsünüz demektir. Soğuk bir kış günü yoksulların kapısını çalıp ekmeğinizi paylaşıyorsanız, iyi günde kötü günde, sağlıkla ve hastalıkta hemen kenetleniyorsanız özgürsünüz demektir. Bir ülkede hür doğup hür yaşamanın kıymetini biliyorsanız ve bu zenginliği size armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerin kudretini isimleri anıldığında damarlarınızda hissediyorsanız özgürsünüz demektir.” dedi.
Bu özgürlüğün kolay elde edilmediğini anlatan Esendemir, şöyle devam etti: “Elbette üzerinde yaşadığımız bereketli topraklar kolay kazanılmadı. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlarken bu değerlerin de iyi anlaşılması ve anlatılması gerekiyor. Özellikle eğitimcilerin öğrencilerine, gazeteci ve yazarların okurlarına bu konularda detaylı araştırma yapıp aydınlatıcı bilgiler vermesi gerekiyor. Bu yönüyle 30 Ağustos; Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bir dehanın askerî zaferi olmasının da ötesinde, yüce Türk Milletinin hürriyete ve egemenliğine bağlılığının en büyük göstergesidir. Bu gün, geçmişten günümüze emanet edilen 30 Ağustos gibi kutlu bir mirasın yılmaz savunucuları olarak özgürlük ve bağımsızlık coşkusunu ilk günkü heyecanla yaşıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlarken, dünya liderlerinin önünde itibarıyla eğildiği Kurtuluş Savaşı'nın önderi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere isimsiz kahramanlarımızı, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.”

ÖZLÜ; “EŞİNE AZ RASTLANIR BİR ZAFER”
Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Adana Şube Başkanı Ümit Özlü, zaferin ardından kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyetinin gücünü büyük Atatürk’ün ilke ve devrimlerinden aldığını söyledi. Başkan Özlü, 30 Ağustos Zafer Bayramının 101. yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Özlü, mesajında Türk Milletinin bağımsızlığını kazanma uğrunda yıllarca mücadele veren ve tüm yokluklara karşı haklı mücadelesinden dünya tarihinde eşine az rastlanır bir zaferle çıktığını dikkat çekti.
Özlü, “Milletimiz Atatürk, önderliğinde bağımsız, güçlü ve çağdaş bir devlet olmayı başarmıştır. Kurtuluş Savaşının dönüm noktası olan, birlik ve dayanışma içinde gösterilen çabaları hedefine ulaştıran 30 Ağustos Zaferi de, Türk Milletinin fedakarlığının, kararlılığının ve vatan sevgisinin önemli ve anlamlı bir göstergesidir” şeklinde konuştu.
Türkiye Cumhuriyeti’nin evrensel değerler ışığında gelişmesini sürdüren laik, demokratik ve çağdaş bir ülke olduğunu belirten Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Adana Şube Başkanı Ümit Özlü, “ Bu duygularla Vatandaşlarımızın 30 Ağustos Zafer Bayramının 101. yıldönümünü kutlar, Milletimize büyük bir zafer kazandıran, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk olmak üzere, vatanı uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyorum” dedi.

AYDAR, “30 AĞUSTOS’TA CUMHURİYETİMİZİN TEMELLERİ ATILMIŞTIR”
Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa AYDAR, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Aydar : “101 yıl önce 30 Ağustos’ta şanlı ordumuz, yurdumuzu düşmanlardan temizleyerek büyük bir zafere imza atmıştır. Bizler her zaman olduğu gibi bugün de birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, ecdadımızın emaneti olan Cumhuriyetimizi hakkıyla muhafaza ve müdafaa etmek üzere canla başla çalışıyor, belirlenmiş olan hedeflerimize doğru kararlılıkla ilerliyoruz. Büyük taarruz sayesinde, vatan toprakları düşmandan arındırılmış ve istiklal mücadelemiz hak ettiği büyük zaferle taçlanmıştır. Ülkemizin düşman işgalinden kurtuluşunu, ulusumuzun bağımsızlığını müjdeleyen 30 Ağustos Zaferi’nin 101.yıl dönümünü milletçe birlik ve beraberlik içerisinde büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz.30 Ağustos’taki zafer ruhu bizim kimliğimizdir.” 30 Ağustos’ta elde edilen bu destansı zaferle birlikte, hepimizin ortak mirası olan Cumhuriyetimizin temelleri de atılmıştır. Zaferin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti de Milletimizin birlik ve beraberliğinin en anlamlı mesajını veren, gelişen demokrasisi, güçlü ekonomisi, tarihi ve kültürel birikimiyle bölgenin ve dünyanın en güçlü ülkelerinden biri haline gelmiştir.
Bu duygu ve düşüncelerle, büyük zaferin 101. yıl dönümünde başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakların bedelini canlarıyla, kanlarıyla, alın terleriyle ödeyen ve bizlere bırakan Aziz Şehitlerimizi ve kahraman Gazilerimizi bir kere daha rahmet ve minnetle anıyor, Aziz Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum.”

ÇETENAK’TAN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI;
SMMM Mali Müşavir Cemal Saim Çetanak; 30 Ağustos Zafer bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Çetenak mesajında 30 Ağustos’u Türk Milleti’nin bağımsızlığı için yokluklar içinde fedakârca verdiği var olma savaşını zaferle taçlandırdığı gün olarak niteledi.
Çetenak Mesajına Şöyle devam etti. “Türk Milleti tarih boyunca özgür yaşamış ve hiçbir zaman boyunduruk altına girmemiştir. Birinci Dünya Savaşı sonrası Mondros ve Sevr dayatmaları ile yok edilmek istenen milletimiz Mustafa Kemal’in önderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı bağımsızlık savaşını 30 Ağustos’ta Büyük Zafer ile taçlandırmıştır” dedi.
19 Mayıs 1919’dan 30 Ağustos 1922’ye uzanan süreçte verilen Kurtuluş Savaşı’nda büyük fedakârlıklar gösterildiğini belirten Çetenak Şöyle devam etti.“Bu savaş Türk Milleti’nin var olma savaşıydı. Büyük Önder Mustafa Kemal’in askeri dehası ile bu savaştan zaferle ayrılmayı başardık ve bağımsızlığımızı koruduk. Türk Milleti’nin bağımsızlığını alıp, vatansız bırakmaya çalışanlar ise bu büyük milletin kararlılığı ve vatanseverliği karşısında yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldılar.
Türk Milleti zorda kaldığında ve söz konusu vatanı olduğunda neler yapabileceğini tüm dünyaya 101 yıl önce de göstermiştir. Bugün de birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece her türlü sorunu aşar, tüm zorlukların üstesinden gelebiliriz. Bugünkü Türkiye’yi bundan 101 yıl önce kahramanca bu vatan için canlarını veren şehitlerimize borçluyuz.
Bu duygularla Büyük Önder Mustafa Kemal’i, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. 30 Ağustos Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı tarihtir. Bu özgürlük ateşi hiçbir zaman sönmeyecek ve bizler bu vatanın yılmaz bekçileri olmaya devam edeceğiz. 30 Ağustos Zafer Bayramı hepimize kutlu olsun.”