Dolandırıcıların yeni hedefi korona virüs nedeniyle evden çalışıp ek gelir elde etmek isteyen kişiler oldu. İşveren ve iş arayan vatandaşların eşleştiği platformlarda evde maske ve terlik paketleme ilanları veriliyor. İlanlara başvuru yapan kişilerden 7 liralık kargo ücreti isteniyor. Bu kişiler başvuru yapan yüzlerce iş arayandan ücret aldıktan sonra ortadan kayboluyorlar. Bu şekilde onlarca ilan var ve yalnızca bir ilana saatler içerisinde 200 kişi başvuru yapılıyor. 
 

Dolandırıcılar vatandaşları tuzağa düşürme yöntemlerine yenisini ekledi. Bu defa dolandırıcıların hedeflerinde evden çalışarak ek gelir elde etmek isteyen vatandaşlar var.  Dolandırıcılar ilk olarak sosyal medya ağlarında ve işveren ile iş arayanların eşleştiği platformlarda ‘evde maske ve terlik paketleme’ ilanları veriyor. Bu ilanlarda amaç korona virüs salgını nedeniyle işsiz kalan ve evden çalışarak aile ekonomisine destek olmaya çalışan kişilere cazip bir iş fırsatı sunmak.

7 LİRALIK KARGO ÜCRETİ

Sonrasında bu ilanlara başvuruda bulunan vatandaşlarla irtibata geçen dolandırıcılar onlara paketleme yapacakları ürünleri göndereceklerini fakat bunun için kendilerine bir kargo ücreti ödemelerini istiyor. İş arayan vatandaşlara hesap numarası gönderen dolandırıcılar karşı taraftan her iş için 7 lira istiyor. Kazancın ise yapılacak işe göre değişeceği söyleniyor. Fakat vatandaşlar kargo ücretlerini ödedikten sonra bir daha geri dönüş yapılmıyor.

"2 SAAT İÇERİSİNDE 200 BAŞVURU GELİYOR"

İş ilanlarının paylaşıldığı her türlü mecrada bu paylaşımların yapıldığını belirten 24 saatte iş’in kurucu ortağı Mert Yıldız, “7 lira ilk bakışta küçük bir ücret gibi görünüyor ama sadece bir ilana 2 saat içerisinde 200 başvuru geliyor. Ve bu şekilde onlarca mecrada açılmış sayısız ilanlar var. Artık bu çok fazla büyümüş durumda. 1 liralık kargo ücreti isteyen dolandırıcı bile var. Oysa bunları yaparak insanların iş umudu ile oynuyorlar. Bu dönemde çoğu kişi evini geçindirmek için her işi yapmaya hazır ancak onların hem umutlarını hem zamanlarını çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Kendi platformları kullanılarak yapılan dolandırıcılık ilgili hızla harekete geçtiklerini belirten Yıldız, “Bize gelen ilk kullanıcı ihbarları ile hızla harekete geçtik ve bu kişilerin açtıkları ilanların izini sürdük. Topladığımız bilgi ve belgeleri savcılığa ileterek bu dolandırıcılar hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bu süreçte en büyük mağdur pandemi nedeniyle işlerini kaybeden kişiler” dedi.

İLAN İLE TACİZ EDİYORLAR

İş arayan kişilerin en büyük sorunlarından birinin de iş bulma sürecinde ilanlar üzerinden yaşadıkları mağduriyet olduğunu söyleyen Mert Yıldız, “Kadınlar çok büyük zorluklar yaşıyor. Bazı kişiler kendi şirketleri için iş ilanı açıp daha sonra başvuran kadınları taciz ediyor. İstatistiklere baktığımız zaman bunu yapan şirketlerin faaliyet gösterdikleri sektörlerin başında inşaat ve oto galeriler geliyor. Biz de bu sektörlerin ilan vermesini engelledik. Ayrıca yapay zeka kötü niyetle atılan mesajları tespit edip kullanıcıyı sistemden atıyor” diye konuştu. (Hürriyet - Emre Eser)