Başkan Saygılı, bir çocuğun eğitiminin Türkiye’nin geleceği olduğunu belirterek, “Kızılay olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılını eğitimle taçlandırıyoruz. Geleceğimizi emanet edeceğiz yavrularımızın daha iyi ortamlarda eğitim görmeleri ile başlattığımız Anaokulu seferberliği kapsamında yardımlarını esirgemeyen tüm hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz” dedi.
Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ifade edilirken eğitimin önemli bir kriter olarak ele alındığına vurgu yapan Kızılay 1. Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ramazan Saygılı, eğitimde okul öncesinin önemine de dikkati çekerek, şunları söyledi:

Resim önizlemesi

“Eğitim üzerine araştırma yapan bilim insanlarının tespitlerine göre, çocuklar zihinsel gelişimlerinin %50’sini 4 yaşına kadar, % 30’unu 4-8 yaş arasında, %20’sini ise 8-17 yaşları arasında tamamlıyor. Bu nedenle okul öncesi eğitimi önemsiyor ve bu konuda Kızılay olarak üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmek için çeşitli projeleri hayata geçiriyoruz. 81 ilde 81 Anaokulu projesi de bu ihtiyacın gereği olarak hayata geçirilmiştir.”

Resim önizlemesi
Saygılı, çocukların eğitimlerinin okul öncesinin katkısıyla sağlam temeller üzerinde gerçekleşmesinin gelecekteki eğitim hayatlarının yanı sıra sosyal yaşantılarının da aynı oranda etkileneceğine inandıklarını belirterek, şunları kaydetti:
“Anaokulu eğitim bir zorunluluk olmanın yanı sıra çocuklarımızın sosyalleşmesine de önemli katkı sunuyor. Paylaşmayı, arkadaş ilişkilerini sürdürmeyi ve ilişkilerde sosyal kuralları öğrenmeyi sağlayan ana okullarımızdaki eğitim ne kadar güçlü olursa gelecek nesillerimiz de o kadar güçlü olacaktır.”

Resim önizlemesi

Kızılay tarafından, Eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım himayesinde başlatılan "81 İl 81 Anaokulu Projesi" kapsamındaki 60’ncı okulun, Kırıkkale'de törenle açılmasının gururunu yaşadıklarını belirten Saygılı, Türkiye Yüzyılının eğitim vizyonuna vurgu yaparak, şöyle devam etti:

Resim önizlemesi
“Okullarımızın eğitim ortamlarının iyileştirilmesi, okul öncesi eğitimin desteklenmesi, öğretmen ve yöneticilerin mesleki gelişimlerine katkıda bulunarak okul ikliminin güçlendirilmesi; okulların fiziki ortamlarının bakım, onarım ve donatım ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmıştır. Kızılay’ımızın bu projesi bu vizyona hizmet etmektedir.”
Kızılay 1. Genel Başkan Yardımcısı Saygılı, açıklamasını, “Kadim medeniyet kodlarımızdan aldığımız güçle geleceğe yatırım yapmayı bir görev ve sorumluluk biliyoruz” ifadeleriyle tamamlarken, Kızılay’ın bu projesine destek veren tüm hayırseverlere teşekkür etti.

Resim önizlemesi