Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref El Kudra yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 3 bin 478’e, yaralananların sayısının ise 12 bin 65’e yükseldiğini duyurdu. El Kudra enkaz altında ise 600'ü çocuk olmak üzere yaklaşık bin 300 kişinin olduğu dair ihbar aldıklarını belirtti. Hastanelerin fiilen çöküş aşamasına girdiğini aktaran El Kudra, ilerleyen saatlerde sağlık hizmeti sunulmasının zorlaşacağını belirtti.

Gazze'nin savaş bilançosu: 3 bin 478 ölü, 12 bin 65 yaralı - Resim : 1

"YAPILAN KATLİAM FİLİSTİN VARLIĞINA TEHDİTTİR"

Sözcü El Kudra ayrıca, İsrail’in dün akşam saldırı gerçekleştirdiği Al Ahli Arab (Baptist) Hastanesi'nde ise 471 kişinin yaşamını yitirdiğini, 314 kişinin yaralandığını açıkladı. El Kudra, "Yapılan katliam etnik temizlik ve Filistin varlığına tehdittir. Hastaneleri hedef alma aşamasına gelen ve Baptist Hastanesi yerleşkesinde tarif edilemez bir katliam gerçekleştirmeye cüret eden İsrail, sağlık sistemi için ciddi bir tehdittir" dedi.

Gazze'nin savaş bilançosu: 3 bin 478 ölü, 12 bin 65 yaralı - Resim : 2

MISIR'DA 3 GÜNLÜK YAS

Dün akşam gerçekleştirilen Gazze Şeridi'ndeki hastane saldırısının ardından Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada 3 günlük yas ilan edildiği bildirildi. Açıklamada, "Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, Gazze'deki Al Ahli Hastanesi'nin bombalanması sonucu hayatını kaybeden masumlar ve kardeş Filistin halkının halkının tüm şehitleri için Mısır Arap Cumhuriyeti genelinde 3 günlük yas ilan etme kararı aldı" ifadelerine yer verildi.

Gazze'nin savaş bilançosu: 3 bin 478 ölü, 12 bin 65 yaralı - Resim : 3

DSÖ: DURUM KONTROLDEN ÇIKIYOR, ŞİDDETİN DURDURULMASINA İHTİYACIMIZ VAR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bölgeye tıbbi yardım ulaşrtıramadıklarından bahsederek, "Gazze’deki durum kontrolden çıkıyor. Tıbbi yardım almak için beklediğimiz her saniye can kaybediyoruz. 4 gün boyunca DSÖ’nün malzemeleri sınırda kaldı. Hayat kurtaran malzemeleri ulaştırmaya başlamak için acil erişime ihtiyacımız var. Şiddetin durdurulmasına ihtiyacımız var" dedi.

KIZILHAÇ, "FİLİSTİN TOPRAKLARINDAKİ ŞİDDET UZUN YILLARDIR GÖRÜLMEYEN DÜZEYDE"

Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden (ICRC) yapılan açıklamada ise Gazze güvenli hale geldiğinde bölgeye teslim edilmek üzere aralarında tıbbi malzemelerin de bulunduğu 60 tonluk yardımın hazır olduğu duyuruldu. Açıklamada, "İsrail'de ve işgal altındaki Filistin topraklarında son dönemde yaşanan şiddet, ICRC'nin uzun yıllardır tanık olmadığı bir düzeyde" denildi.