Uzmanlar, kahvelerin birçok faydası olduğunu belirtirken, belli gruplar için de riskli olduğunu aktarıyor. O gruplardan biri de hamileler...Manchester Üniversitesi Tommy Anne ve Fetal Sağlık Araştırma Merkezi Direktörü Profesör Alexander Heazell tarafından yapılan araştırmaya göre, hamileyken her gün bir fincan kahve içmenin ölü doğum riskini artırabileceğini öne sürüldü.Avrupa Obstetrik & Jinekoloji ve Üreme Biyolojisi dergisinde yayınlanan makalede, 290’ı düşük ya da ölü doğumyapmış binin üzerinde hamile kadın üzerinde yapılan araştırmada bilim insanları kadınların günlük aldıkları kafein miktarına baktı.

1 bardak kahve bakın vücutta neler yapıyor? - Haber3

BEBEKLERİN KALPLERİNİN DÜZENSİZ ATMASINI SAĞLIYOR 

Hamilelik sırasında her gün bir bardaktan daha az filtre kahveye eşdeğer olan 100 mg kafein alan kadınların almayanlara göre ölü doğum yapma riskinin yüzde 27 daha yüksek olduğu açıklandı.Kafeinin, anne karnındaki bebeğe ulaşan oksijeni azaltabildiğini, plasentanın kan damarlarını daraltabildiği tespit edildi. Rahimdeki bebekler, annenin aldığı kafeini normal bir insandan üç kat daha hızlı temizlediği için bebekler düzensiz kalp atışları oluştuğu belirtildi.

Günde 2-3 fincan kahve içersek bakın vücutta ne oluyor - Sağlık Haberleri -  Sayfa 4

KAHVEDEN DAHA ZARARLISI DA VAR

Yapılan bir diğer araştırmada da, günde 100 mg enerji içeceği içen hamile kadınların, içmeyenlere göre yüzde 85 daha fazla ölü doğum gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Bu oran kola içen hamilelerden dört kat daha yüksek bir oran.Çalışmayı gerçekleştiren Manchester Üniversitesi'ndeki Tommy Anne ve Fetal Sağlığı Araştırma Merkezi Direktörü Profesör Alexander Heazell şunları söyledi:“Bu nispeten küçük bir risk, insanlar ara sıra kahve içerse endişelenmemeli, ama bizim çalışmamızda oldukça az miktarda günlük kafeinin bile daha büyük ölü doğum riskiyle bağlantılı olduğunu ortaya çıktı.”

Bir enerji içeceği 103.9 mg kafein içerirken, ortalama bir fincan filtre kahve 120 mg içerir. Bir fincan hazır kahve yaklaşık 81.5 mg, bir fincan çay 54.9 mg, kutu kola 38.5 mg ve bir bardak yeşil çay 27 mg içerir. Çay ise araştırmada yer almadı.