Günümüzde, sosyal medyanın ve ünlü sosyal medya kullanıcılarının insanlar üzerinde oldukça etkili olduğu biliniyor. Sosyal medya doğru ve kontrollü kullanıldığında olumlu özellikleri olsa da, özellikle çocukların kötü etkilendiği ve sorun yaşadığı olaylar da yok değil. Çocuklarını reklam malzemesi yaparak ünlü olmaya çalışan ebeveynlerin sayısının gittikçe artması da uzmanlar tarafından büyük bir tehlike olarak görülüyor. Ebeveynlerin, paylaştıkları fotoğrafların çocuklar üzerinde bırakacağı muhtemel olumsuz etkileri hesaba katmaması, burada en önemli nokta. Öyle ki ilerleyen yaşlarda çocuklar paylaşılan içeriklerden dolayı utanç, endişe ve rahatsızlık duyabiliyor.

 
 Çocuğunun fotoğrafını paylaşanlar dikkat Soluğu mahkemede alabilirsiniz

Son olarak çocukların sosyal medya üzerinden sömürülmesine karşı bir düzenleme getireceğini açıklayan Hollanda hükümeti, bu kararıyla büyük yankı uyandırdı. Biz de bu olayların yasal ve psikolojik boyutunu, Uzman Klinik Psikolog Ceren Gümüş Yaşa ve Avukat Serpil Çınar'a sorduk.

 

 

 

DÜNYA GENELİNDE İNTERNET KULLANIM YAŞI 13'E DÜŞTÜ

Çocuklar, sosyal medya paylaşımlarından ve internette gördüklerinden çok hızlı etkileniyorlar. Takip ettikleri sosyal medya fenomenlerini örnek alarak onları bir rol model olarak görebiliyorlar. Influencer'ların çocuklar üzerindeki etkisini ve ailelere düşen görevleri anlatan Uzman Psikolog Ceren Gümüş Yaşa, dünya genelinde internet kullanım yaşı 18 ve üzeri olsa da, yapılan araştırmaların 13 – 17 yaş arası ergenlik döneminde de azımsanmayacak düzeyde yüksek olduğunu dile getirdi.