“Okullar açılacak mı, açılmayacak mı?” endişesi ile geride kaldı, çocuklar okullarına kavuştu. Ancak heyecanla başlanan bu dönem, bazı kaygıları da birlikte getiriyor. Hem öğrenciler hem de anne babalar pandemi nedeniyle derinleşen sağlık sorunları nedeniyle biraz daha endişeli ve stresli bir süreç yaşıyor. Acıbadem Adana Hastanesi Aile Hekimi Dr. Filiz Arabacı, sağlıklı bir süreç için yapılması gerekenler hakkında “Çocuklarımızı desteklemek için sağlıklı beslenmeye özen göstermeli, onlarda meydana gelebilecek değişimleri yakından gözlemeli ve iletişimimizi hep güçlü tutmalıyız” önerilerinde bulunuyor. Dr. Filiz Arabacı, sonbaharda okulların açılmasıyla yaşanan hastalık artışına bu yıl başka endişelerin de eşlik ettiğini hatırlatarak anne babaların Covid-19 aşılarını ihmal etmemesi uyarısında da bulunuyor.

Resim önizlemesi

“Hoşgörümüzün teste tabi tutulacağı bir yıl”

Bu yıl okulların açılması eğitim çağındaki çocuklar için bambaşka bir anlam taşıdı. Çocukların 1 yılı aşkın süredir evde kaldığına, eğitime çevrim içi devam edildiğine dikkat çeken Dr. Filiz Arabacı, “Çocuklar, pandeminin başlarında evden çıkamamış olmanın, okuldan uzak kalmanın verdiği zorluklarla baş ettiler. Şimdi de yeniden sınıfa, okula uyum sağlamaya çalışıyorlar. Bu nedenle çocukların, anne babalarının ve öğretmenlerinin desteğine daha çok ihtiyaç duyduğu bir yıldayız. Bu yıl hoşgörümüzün ve farkındalığımızın teste tutulduğu bir yıl olacak gibi görünüyor” değerlendirmesinde bulunuyor.Pandemi nedeniyle yaşanan hastalık korkusuna, derslere alışma, sınıf disiplinine uyabilme ve sosyalleşme gibi konuların eklendiğini dile getiren Dr. Filiz Arabacı, “Çocuklarımızın bir kısmı sınav döneminde, bir kısmı ise okulun ilk yılında. Bu durum, onların stres düzeyinin biraz daha artırıyor” diyor.

Resim önizlemesi

İlk önlem, sağlıklı beslenme

Peki, ebeveynler bu eğitim yılının çocuklar için daha kolay geçmesi konusunda neler yapabilir? Bu soruya yönelik cevabını birkaç başlık altında toplayan Dr. Filiz Arabacı, öncelikle sağlıklı beslenmeye dikkat çekiyor:

Resim önizlemesi

“Sağlıklı beslenme başlığına hem ev hem de okul saatleri giriyor. Beslenme çantasının içeriği, okulda yediklerinin takip edilmesi önemli. Ancak her şeyi kontrol edemeyeceğimizi de göz önünde bulundurarak doktorunuzun tavsiye edeceği vitamin ve mineral desteklerine başvurabilirsiniz. Ancak burada özellikle sosyal medyadan edinilen bilgilerin uzmana danışılmadan uygulanmaması gerektiğini vurgulamak istiyorum. Ayrıca temizlik kuralları ve günlük su tüketimi konusunda da çocuklara uyarılarda bulunmak gerekiyor. Su mataraları yanlarında olmalı.”

Resim önizlemesi

İletişim kanallarını açık tutun

Beden sağlığının yanı sıra dengeli bir duygu dünyası için anne baba ile çocuk arasındaki iletişim kanallarının açık olması büyük fark yaratıyor. Çocuklarla konuşmak, sohbet etmek için düzenli zaman ayrılmasını öneren Dr. Filiz Arabacı, “Anne babaların, ‘Dersler nasıldı?’ sorularından öte bir iletişim yolu bulması gerekiyor. Cevapları hep ‘evet, hayır, iyi, kötü’ olabilecek sorular, konuşmayı kısıtlıyor” diyor. Çocuklardaki ani davranış değişikliklerine karşı da uyaran Dr. Filiz Arabacı, şöyle devam ediyor:

“Aniden içine kapanma ya da normalden daha agresifdavranışlar sergileyebiliyorlar. Yemek yeme alışkanlıklarında, uyku alışkanlıklarında değişiklikler de gözlemleyebilirsiniz. Bu durumda önce konuşmak, profesyonel yardım almak gerekli olabilir.”

“Siz iyiyseniz çocuğunuz iyi olur”

Ebeveynlerin de kendine özen göstermesinin önem taşıdığına dikkat çeken Dr. Filiz Arabacı, sözlerini “Lütfen Covid-19 aşınızı olun, sağlıklı beslenme ve uyku düzenine özen gösterin. Çünkü siz sağlıklıysanız çocuklarınıza yardım edebilirsiniz” uyarısıyla bitiriyor.