ELBAN; “HAKLI GURURU YAŞIYORUZ”
Adana Valisi Süleyman Elban 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir yazılı açıklama yaptı. Vali Elban açıklamasında şöyle dedi.
“Aziz milletimizin yaratılışına en uygun ve demokrasininen akılcı uygulama biçimi olan Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 97. yıldönümünü kutlamanın heyecanını, mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyoruz.
Geçtiğimiz yüzyılın başında yazdığımız büyük kahramanlık destanının ardından kurduğumuz Cumhuriyet’imiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle “yüksek ahlâkî değer ve niteliklere dayanan bir idaredir veTürk milletinin tabiat ve şiarına en uygun idare, cumhuriyet idaresidir.”Cumhuriyet, idaresinde en güçlü, en önemli aktör; tüm kesimleriyle milletin ta kendisidir. Cumhuriyet, samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygıyı esas alan, fikir serbestliğinin ön planda tutulduğu bir yönetim şeklidir.
Unutulmamalıdır ki “Cumhuriyet; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ilefikren, ilmen, bedenen kuvvetli, ahlaklı ve seciyeli muhafızlar ister.” Bu anlayışta nesilleri ve Cumhuriyet’imizi ilelebet payidar kılacak yüksek nitelikte bireyleri yetiştirmek, bugün bizlerin ilk ve en önemli görevidir. Bu itibarla milletimiz, önüne koyduğuve istikbal yolumuzu aydınlatan vizyon hedefler istikametinde muasır medeniyet yolculuğumuza emin adımlarla ilerlemektedir. İlimde, fende, sanatta, sporda kısacası her alanda büyük işler yapacak nesiller yetiştirmek için durmadan, dinlenmeden, mesai mefhumu gözetmeden çalışıyoruz.
Atalarımızın bizlere emaneti güzel vatanımızın, ay yıldızlı al bayrağımızın gölgesinde devletimizin gücüne güç katması, ecdadımızın üstün gayret ve fedakârlıklarıyla kurduğu Cumhuriyet’imizin ilelebet payidar kalması, en büyük idealimizdir. Bu meyanda en büyük dayanağımız, 97 yıl önce İstiklal Harbi’mizi zafere taşıyan, Cumhuriyet’imize can veren ruhtur ve bu ruh, bugün de milletimizin her bir ferdinde canlılığını korumakta, sergilediğimiz birlik, beraberlik ve kardeşlikle bu topraklarda operasyona müsaade etmemektedir.
Bilindiği üzere bu yıl tüm milli bayramlarımız gibi Cumhuriyet Bayramı’mızı da koronavirüs pandemisinin gölgesi altında kutluyoruz. Geniş katılımlı programları alınan tedbirler nedeniyle bu yıl maalesef gerçekleştiremiyoruz. Ancak salgının neden olduğu tüm olumsuzlukların içimizdeki cumhuriyet coşkusunu etkilemesine de müsaade etmemeliyiz. Cumhuriyet Bayramı’mızın anlamını, önemini ruhumuzda hissetmeli; evlerimizi, balkonlarımızı ay yıldızlı al bayrağımızla süslemeliyiz. Bugün cumhuriyete dair kitaplar okumalı, ailemizle birlikte cumhuriyet konulu filmler, belgeseller izlemeli, sohbetlerimizi cumhuriyet üzerine bina etmeliyiz. İnanıyorum ki bu sayede pandemiyi hem kendimiz hem de ailemiz için fırsata dönüştürecek; önümüzdeki dönemlerde sokaklarımızda, meydanlarımızda kutlayacağımız nice Cumhuriyet Bayramlarımızı anlamına vakıf bir biçimde kutlamamıza vesile kılacağız.
Bu duygu ve düşüncülerle Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 97’nci yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütünkahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimize bağımsızlığı armağan eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.Aziz milletimizin ve tüm Adanalı hemşehrilerimin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

KARALAR;”AYDINLIK GELECEK CUMHURİYET DEĞERLERİNİN KORUNMASIYLA MÜMKÜN OLACAKTIR”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle yayınladığı mesajda şunları kaydetti. “Art arda yaşanan savaşların yıkıma uğrattığı bir milletin, Kurtuluş Savaşı ile dirilişini, işgale direnişini ve yeniden doğuşunu tarihe altın harflerle yazdıran Mustafa Kemal Atatürk, kurduğu Cumhuriyetle de halkına özgürlüğün, demokrasinin, çağdaşlığın yolunu açmıştır.
29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, silah arkadaşları ve milletiyle birlikte verdiği inanılmaz mücadeleyi taçlandırmıştır.
Milli Mücadele’de dünyanın en güçlü devletlerini Anadolu’dan ve İstanbul’dan çıkararak, Türk Milleti’nin esaret altında yaşamasını amaçlayanlara fırsat vermeyen Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti ilan ederek, çağdaş bir geleceğin de kapısını açmıştır.
Cumhuriyet sayesinde bugün halk çocukları ülke yönetiminde pay sahibi olabiliyor, lider seçilebiliyor, vatandaşlarımız da memleketi kimin yöneteceğine karar verebiliyor.
Her biri vazgeçilmez olan milli bayramlarımız arasında Cumhuriyet Bayramı ayrı bir öneme ve değere sahiptir.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, milletine gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak, ancak ve ancak Cumhuriyet sayesinde olacaktır.
Cumhuriyetin temel değerlerinden sapmadan ilerlemek, ülkemizi daha çağdaş ve her konuda güçlü hale getirecektir.
Bu vesileyle; bizlere bir vatan bırakan ve onu Cumhuriyetle taçlandıran Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehitlerimiz ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.
Milletimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun!”

BARUT; "CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. 29 Ekim'in en büyük bayram olduğuna dikkat çeken Barut, "En büyük bayramımızı coşkuyla kutlarken, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Ulu Önder Atatürk, kahraman silah arkadaşları, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi özlemle anıyoruz" dedi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97'nci yıldönümü dolayısıyla açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye Cumhuriyeti'nin onca yokluk ve yoksulluğa rağmen görkemli bir kurtuluş mücadelesinin ardından kurulduğunu anımsattı. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Tam bağımsız Türkiye' ideali için sonuna dek mücadele edeceklerini vurgulayan Barut, "Kurulan Cumhuriyet, devrimlerle birlikte başlatılan kalkınma hamleleri ve çağdaş bir medeniyet hedefiyle ülkemizin yarınları güvenceye alınmıştır. Ne mutlu ki, Cumhuriyetle buluştuk. Kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyet, 97 yıldır hak, hukuk, adalet ve özgürlüklerin, demokrasinin, kadın-erkek eşitliğinin teminatı olmuştur" diye konuştu.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Benim iki büyük eserim var. Biri Cumhuriyet, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi" sözlerini hatırlatan Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Cumhuriyet, aklı ve bilimi esas alır. Cumhuriyet bugünlere ve geleceğe ışıktır, aydınlıktır, çağdaşlıktır ve modern bir gelecektir. Ulu Önderimizin bize emanet ettiği Cumhuriyeti ve mirasını sonuna dek koruyup yaşatacağız. Nasıl ki Cumhuriyeti kurarken ve ülkemizi tam bağımsızlığına kavuştururken kimseden izin almadıysak, en büyük bayram coşkumuzu da doyasıya yaşayacağız. Bilinmelidir ki ne Cumhuriyetten ne de Atatürk ilke ve devrimlerinden taviz verilemez. Atatürk'ün de söylediği gibi ahlaki erdeme dayalı bir irade olan Cumhuriyetin ışığında var gücümüzle yürümeye devam edeceğiz. Tüm bu duygularla en büyük bayramımızı coşkuyla kutlarken, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Ulu Önderimiz Atatürk, kahraman silah arkadaşları, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi özlemle anıyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun."

SÜMER; “ATATÜRKÜN BİZLERE MİRASI”
CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, “Cumhuriyet, ömür boyu vazgeçmeyeceğimiz, uğrunda mücadeleden yılmayacağımız, gelecek nesillere en güzel şekilde emanet edeceğimiz tutkumuzdur, bağlılığımızdır.” Dedi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, sebebiyle yazılı bir açıklama yapan Sümer, şunları kaydetti.
“Tüm dünya emperyalizm ve sömürgenin kılıcına boyun eğmişken, uluslara örnek olan Cumhuriyetimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kutsal mücadelesi sonucunda kurulmuş ve bizlere miras bırakılmıştır.
Bu kutsal mirası sonsuza dek yaşatmak ve yüceltmek hepimizin boynunun borcudur. Genliğe Hitabede olduğu gibi İstikbalde dahi, bizi bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahlar mutlaka olacaktır.
Ancak bizler Cumhuriyete olan inancımızı, Atatürk Devrimlerine olan bağlılığımızı ve Özgürlük sevdamızı asla kaybetmeden, Cumhuriyetimizi yüceltmek için durmadan mücadele edeceğiz.
29 Ekim, bizi biz yapan ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür.
Geleceğe büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürümek azmi ve de kararlılığı dileğiyle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor; tüm hemşehrilerimizin ve tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.”

ŞEVKİN; "ULUSUMUZUN ONURLU BAYRAMI KUTLU OLSUN"
CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Şevkin, "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ulus olma bilincini aşıladığı fikirleri ışığında hayata geçirilen ve büyük bir destanın adı olan ‘Cumhuriyet’in kuruluşunun 97. yıldönümünde daha çağdaş, kararlı ve azimli bir mücadeleyle Türkiye’mizi geleceğe taşımak zorundayız.
Ulusal Kurtuluş Mücadelesine ilham veren Adanamız bu büyük onurda paha biçilmez bir öneme sahiptir. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nın ilk emrini Adana'da vermiştir. Ulu Önderimiz Atatürk, 15 Mart 1923'te geldiği Adana'da, 'Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, güzel Adana'da vucüt bulmuştur' diyerek kentimizin kurtuluş günlerindeki önemine dikkat çekmiştir. Böylesi önemli topraklarda Cumhuriyet Bayramımızı kutlamanın heyecanı içindeyiz.
Dünyanın bütün ülkeleri, kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle tüm olumsuzluklara rağmen yurtseverlerin görkemli bir kahramanlık destanı yazarak bağımsızlığı elde ettiğinin bilincindedir.
Ulusal Kurtuluş Savaşımızın zaferle taçlanmasında kahramanlık örneği sergileyen Adanalı hemşehrilerimizin ve ulusumuzun bayramını en içten dileklerimle kutlarım. Ülkemizin düşman işgalinden kurtuluşu için canıyla kanıyla bedel ödeyen aziz şehit ve gazilerimizle tüm kahramanlarımız yolumuzu aydınlatıyor. Kurtuluş mücadelemizin lideri, ülkemizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm kahramanları saygıyla, şükranla ve özlemle anıyorum.
Herkes bilmeli ki, Atatürk ilke ve devrimleri, Cumhuriyetimiz sonsuza dek yaşayacaktır. Biz yurtseverlerin bu uğurda mücadelesi hiç durmadan sürecektir.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, ulusun birlik, beraberlik, kardeşlik duygularını pekiştirmesi için önemli bir gündür. Kurtuluş Savaşı başarısı ve ardından Cumhuriyet’i ilan eden Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş fikirleri etrafında birleşerek ülkemizi hep birlikte muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak birincil görevimiz olmalıdır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı tüm halkımız büyük bir heyecan ve gururla kutlamalıdır."

BULUT; “CUMHURİYET İLELEBET VAR OLACAK”
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde on binlerce şehidimizin kanıyla kurulan Cumhuriyet, ekonomiden eğitime, tarımdan şehirciliğe, kültürden sanata bir milletin yeniden varoluş destanı olduğunu söyledi. Burhanettin Bulut, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97.yılı sebebiyle BİR mesaj yayınladı. İşte Bulut’u o mesajı:
“29 Ekim, başta Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizin hatıraları önünde minnetle eğildiğimiz, emanetlerine her zaman sahip çıktığımızın, çıkacağımızın sözünü verdiğimiz bir gündür.
Ancak; içeride egemenliğimizin, dışarıda bağımsızlığımızın simgesi olan Cumhuriyet değerleri iktidar eliyle sistematik bir şekilde aşındırılmakta, Cumhuriyetin kurucu felsefesi ortadan kaldırmak istenmektedir.
Varlıklarını Cumhuriyete borçlu olan iktidar sahipleribunuinkar ettiklerinin farkında bile değillerdir.
Kendileri kongre ve mitingleri serbestçe düzenlerken, pandemiyi bahane edip, milli bayramlarımıza yasak koyanlar şunu iyi bilmelidir ki, Cumhuriyet ilelebet var olacak, Atatürk ilke ve devrimlerine olan bağlılığımız kararlılıkla sürecektir.
Cumhuriyeti tahrip etmek için uğraş verenler emellerine ulaşamayacaklardır.
Hiçbir güç, Cumhuriyetimizi kutlamamıza engel olamayacak, yasak koyamayacaktır. Yasak koymaya cüret edenler karşılarında kalplerinde Atatürk ve Cumhuriyet sevgisi taşıyan milyonları bulacaktır.
Cumhuriyeti kutlamak, Atatürk’ü anmak izne tabi değildir.
Biz bu yıl da kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyetimizi ellerimizde bayrak, kalplerimizde Atatürk sevgisiyle sokağa dökülen yüz binlerce yurttaşımızla, meydanlarda, fener alaylarıyla, coşkuyla kutlayacağız.
Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, bağımsızlık uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle, minnetle anar, ulusumuzun ve tüm hemşerilerimin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.
Cumhuriyetimizin 97. yılı Ulu Önder Atatürk’ün açtığı bağımsızlık yolunda yürüyen herkese kutlu olsun.”

AKAY; “CUMHURİYET İMKÂNSIZLIKLARA RAĞMEN KURULDU”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, zor şartlarda kurdukları Türkiye Cumhuriyet’inin muasır medeniyetler seviyesini aşması için mücadele ettiler. Bizler de bu hedef doğrultusunda ülkemize değer katmaya devam ediyoruz” dedi.
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda halkın Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. Başkan Akay, “Cumhuriyet Bayramı coşkusunu yaşadığımız bu günlerde, daha önceki tüm zorlukları aştığımız gibi, pandemiye karşı verdiğimiz mücadeleyi de birbirimize destek olarak aşacağımıza inanıyorum” dedi.
Cumhuriyet’in zor şartlar altında kurulduğunu anımsatan Başkan Akay mesajında şu görüşleri paylaştı;
"Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Anadolu insanı, tüm imkânsızlıklara rağmen, verilen o olağanüstü milli mücadelenin sonunda, Misak-i Milli sınırlarımızı çizerek, laik Türkiye Cumhuriyet'ini kurdular. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesini aşması için gece gündüz demeden çalışıp durdular. Bütün zorluklara rağmen kısa sürede hemen tüm alanlarda yapılan devrimler sayesinde çağdaşlaşan ve aydınlanan bir ülke kurdular.
Bizler de Cumhuriyet’e değer katabilmek ve Atatürk’ün ülkemiz için hedeflediği; muasır medeniyetler seviyesini aşması için tüm gücümüzle çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. Farklılıklarımızın ve çeşitliliğimizin güvencesi olan, bizi bir arada tutan laik Cumhuriyetin temel değerlerine ve Atatürk Devrimleri'ne yürekten inanmanın bilinciyle, bizlerin bu günlere ulaşmasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk ile onun Cumhuriyet'e kanat geren arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyor, ulusumuzun ve Seyhanlı hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum"

ÇETİN; “BİZ CUMHURİYETİZ”
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Atatürk ilkelerine ve cumhuriyetin temel değerlerinin ödünsüz savunucusu olduklarını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Büyük Önder Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerleyerek sonsuza dek var olacaktır” dedi.
Cumhuriyetin ilanının 97’nci yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Soner Çetin, “1. Dünya Savaşı’nın ardından ülkemizi işgal eden emperyalist güçler, Anadolu’yu bölüp parçalayıp, paylaşmaya başladılar. Yıllardır savaşlardan yorgun düşen, ordusu dağıtılmış, morali bozulmuş Türk Milletini yok etmenin kolay olduğunu zannettiler. Ancak onların hesaplayamadığı şey milletine sonsuz güven duyan, esaret altında yaşamaktansa ölümü göze alan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün varlığı ve azmiydi” dedi.
Büyük Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığı Milli Mücadelenin cephedeki bölümünün 9 Eylül’de düşmanın denize dökülmesiyle sonuçlandığını kaydeden Başkan Soner Çetin, “Büyük Önder kendi bağımsızlığını kazanan Türk Milletinin kendi kaderini tayin için en iyi yönetim şeklinin cumhuriyet olduğunu düşünüyordu. 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan ederek, kulluktan bireye, ümmetten millete dönüşümü sağladı” şeklinde konuştu.
Başkan Soner Çetin, Büyük Önder Atatürk’ün en ideal yönetim sistemi olan cumhuriyeti ülkesine ve halkına uygun gördüğünü belirterek, “Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Büyük Önder’in ifade ettiği gibi ‘Cumhuriyet fazilettir’. Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti korumak, kollamak ve geliştirmek bizim en büyük sorumluluğumdur. Cumhuriyet; Türk Milletinin varlık sebebidir. Cumhuriyet varsa biz varız. Biz cumhuriyetiz. Yaşasın cumhuriyet” dedi.
Başkan Soner Çetin mesajının sonunda, “Türk Milletinin ve Çukurovalı hemşehrilerimin Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutluyor, cumhuriyet coşkusuna her vatandaşımızın ortak olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

KOCAİSPİR; “97.YILA ULAŞMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı, Başkan Kocaispir kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi;
“Kıymetli hemşehrilerim; Cumhuriyetimizin 97. yılına büyük bir gururla ulaşmanın mutluluğunu yaşamaktayız.
Bilindiği gibi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, tüm imkânsızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Ve bu zafer, Cumhuriyet’le taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak gerçekleştirilmiştir.
Millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir.
İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır. Kısaca; Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, gücünü ortaya çıkarmış; O’nu modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır.
Üzerinde bulunduğumuz coğrafya tarihin her döneminde politik, stratejik ve ekonomik cazibe merkezi olmuştur. Bu nedenle zorlu bir coğrafya olarak bilinmektedir. Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktır. Aziz milletimiz gücünü ve bekasını sağlayan enerjisini birlik, beraberlik ve kardeşliğinden almaktadır.
Bu duygu ve düşüncelerle yedi düvele karşı koyup, istiklal ve istikbal mücadelemizi sürdürerek elde ettiğimiz bağımsızlığımızın simgesi olan Cumhuriyet Bayramı'mızın 97. yıl dönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.”

ULUDAĞ; “MİLLİ BAYRAMIMIZI KIVANÇLA KTLUYORUM”
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97.yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. Başkan Bilal Uludağ, “Biz Cumhuriyetle huzura, rahata ve mutlu bir yaşama kavuştuk. Bu yüzden atalarımızın bizlere bıraktığı Cumhuriyetin anlam ve önemini kavramak için her yıl 29 Ekim`de milli bayramımızı kıvançla kutlar, ulusça seviniriz.” dedi.
Bilal Uludağ, demokrasi ve halk iradesi ile taçlandırılan Cumhuriyetimizin Büyük Türk Milletinin sonsuz varlığıyla ilelebet devam edeceğini belirterek mesajında, Türk Milleti adına Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçekleştirdiği en büyük kazanım olduğunu söyledi ve şu görüşlere yer verdi:
“Atatürk önderliğinde yürütülen istiklal mücadelesinin emsalsiz bir zaferle neticelenmesi ve ardından milletimizin iradesi doğrultusunda yönetimde söz sahibi olmasını sağlayan Cumhuriyetin kurulması Türkiye’nin yönünü belirleyen bir adım olmuştur.
Geleceğin büyük sorumluluklar yüklediğinin bilincinde olarak çocuklarımız, gençlerimiz Cumhuriyetin anlamını ve önemini kavrayacak, ülkemizin 97 yıllık başarılarını daima katlayarak ve sonsuza kadar var olmasının en büyük güvencesi olacaklardır. Cumhuriyete ve onun kazanımlarına yönelik saldırılarda bulunanlar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da amaçlarına ulaşamayacaklardır.
Cumhuriyet, eşsiz kahraman Atatürk’ün, Türk ulusu ile gerçekleştirdiği en seçkin eseridir. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, canından aziz bildiği vatanı için kanlarını bu toprağa dökmüş şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha yâd ediyor, Cumhuriyet Bayramımızı en kalbi duygularımla kutluyorum.”

ERDEM; “CUMHURİYET DÜŞÜNCESİ, ANLAYIŞI, VİCDANI HÜR NESİLLER İSTER”
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Erdem yayınladığı mesajında; "Bugün, yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek, bize emanet edilen Cumhuriyet’in gösterdiği yolda çağdaş uygarlık seviyelerine ulaşmak ve üzerine çıkmak görevini toplumca üstlenmiş bulunmaktayız. Bize, Cumhuriyetimizi armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ve aziz Şehitlerimize olan görevimizi yerine getirebilmemiz, onların emaneti olan Cumhuriyetimizi korumak ve yaşatmakla mümkün olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak; çağdaş dünya devletleri içinde saygın yeri ile her alanda büyük bir değişim ve atılımın somut ifadesidir. Unutmamalıyız ki biz, en zor zamanlarında bile dünyaya sadakat ve vatanseverliğin eşsiz örneklerini göstererek bugünlere gelmiş büyük bir milletiz. Bu güven ve istikrar ortamını korumaya devam edeceğiz. Halkın iradesi ve idaresinden yana olan bu rejim için çok sancılı süreçlerden geçilmiştir. Yokluk ve türlü zorluklar içindeki ülkemizin insanlarının yorgunluğunu gören, vatandaşların bağımsızlığa ve özgürlüğe olan ihtiyacını bilen ve önemseyen bir deha önce Meclis’i kurmuş ve “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” demiştir. Bu duygu ve düşüncelerle bizlere bu toprakları ebedi yurt kılan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün silah arkadaşlarını, kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnetle anıyorum. Cumhuriyet Düşüncesi anlayışı, vicdanı hür nesiller ister. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi.

FİLİK; “CUMHURİYET, GELECEĞİMİZDİR”
Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik, Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yayınladığı mesajda;
“Yüce Türk Milleti tarih sahnesinde var olduğu günden itibaren bağımsızlık ve hürriyetin timsali olmuştur. Aziz milletimizdeki bu hürriyet aşkı devletimizin kurucusu, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından milletin egemenliğine dayalı yönetim biçimi olan Cumhuriyet rejimi ile taçlandırılmış ve Milli İrade ülke yönetiminde etkin kılınmıştır.
Cumhuriyet rejimi; ulusumuzun kendi seçtiği vekiller aracılığı ile yönetime dahil olmasını sağlayarak, her türlü diktanın önünü kapatıp Devletimizin, Ulu Önderin işaret ettiği Muhasır medeniyetler seviyesine ulaşmasını sağlayacak yegane unsurdur.
Cumhuriyet; temeli şehitlerimizin kanları ile yoğurulan geleceğimizdir.
Cumhuriyet paylaşmaktır. Ülkemizin küresel salgın haline gelen Covid-19 salgını nedeniyle içerisinde bulunduğu bu bu zor günlerde “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadis-i şerifi doğrultusunda çevremizde yardıma muhtaç hemşerilerimizle ekmeğimizi paylaşmanın huzuru ve önemi de bir kat daha artmıştır.
Cumhuriyet bağımsızlık ve güçtür. Can gardaşımız Azarbaycan’ın Kendi topraklarında kendi vatandaşlarını ermeni zulmünden kurtarmak için verdiği mücadelede sonuna kadar yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor ve Karabağ Azerbaycan’ın Karabağ Türk’ündür diyorum.
Cumhuriyetin ilanının 97'nci yılında Türk Devleti'nin kurulması ve var olması için bayraklaşan şehitlerimizi rahmetle anıyor, Yüce Türk Milleti'nin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Ne Mutlu Türküm Diyene” dedi.

TOPUZ;"YARINLARA DAHA HEYECANLI BAKIYORUZ"
Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Dolayısı ile bir mesaj yayımladı.
Başkan Topuz Mesajında; “Samsundan başlayarak atılan ilk adımlar ile alevlenen milli mücadele, vatanın gelecek umutlarını körükleyen rüzgâr olmuştur. Bu rüzgâr Anadolu’nun en ücra köşesine kadar yayılarak birliktelik duyguları ile dil, din, ırk ayırt etmeksizin vatanın bütünlüğüne kast eden düşmanlara karşı Ulu Önderin izinden yürüyen yüce Türk milleti ordusunu canlandırmıştır.
Milletimizin azmi ve iradesi ile düşmana karşı en güçlü silahımız olan vatan sevgisi, birliktelik ile kuvvetlendirerek Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde kazanılan zafer ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması sağlanmıştır. Kuruluşunun 97. yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz, bizlerin yarınlarına ışık, çocuklarımıza umut olmuştur. Dün olduğu gibi bugün de nice zorluklar ile kazanılmış zaferlerin ödülü olarak gördüğümüz Cumhuriyetimiz, atalarımızdan devraldığımız şanlı bayrağımız ile birlikte aydınlık yarınlara daha heyecanlı bakmamızı sağlayacaktır.
Milletimizin en gururlu zaferi ve hediyesi olan Türkiye Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 97. yılını en içten duygularım ile kutluyor, bu zaferin baş mimarı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere milli mücadelede yer alan tüm şehit ve gazilerimizi sevgi, saygı ve minnet ile yâd ediyorum. “ dedi.

AKGEDİK; "İSTİKLAL MÜCADELESİNİ ZAFERLE NETİCELENDİREN BİR MİLLETİZ"
Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.
Başkan Akgedik mesajında; “Bizler, farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, bizi birbirimize sarsılmaz bağlarla bağlayan, gönüllerimizi kaynaştıran büyük bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçılarıyız. Dahası, en zor şartlara ve bütün imkansızlıklara rağmen hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayan, bağımsızlığından asla taviz vermeyen, inanç ve kararlılıkla sürdürdüğü İstiklal mücadelesini zaferle neticelendiren bir milletiz.
Bu zafere rağmen dünyanın öbür ucundaki devletler, bu devletlerin beslediği ve büyüttüğü yine dünyanın öbür ucundaki hainler, devletimize, milletimize, demokrasimize kastetme cüretinde bulundular. Ancak milletimizin azmi ve kararlılığı sayesinde bu belayı da başımızdan savdık ve hainlere en güzel cevabı verdik. Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan bu hedefe bugün çok daha yakınız. Cumhuriyetimizi, bütün değer ve kurumlarıyla benimseyen aziz milletimiz, birlik ve beraberlik içerisinde, Türkiye’yi muasır medeniyetler arasında hak ettiği saygın konuma yükseltmek için gerekli olan iradeyi her zaman ortaya koymuştur. Cumhuriyetimizin çağdaşlaşma hedefleri doğrultusunda çok daha büyük mesafeler kat edecek, çok daha büyük başarılarla Cumhuriyetimizi taçlandıracağız.
Bizi aydınlık geleceğimize taşıyan bu inançla, Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum. Bu anlamlı günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle şükranla anıyor milletimizin bu büyük bayramını yürekten kutluyorum.

AVCI; ““CUMHURİYETE YÖNELEN HER ELİ KIRMAYA MUKTEDİRİZ”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, “Canımızla, kanımızla, tüm imkânımızla Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelen her eli kırmaya, her hain emeli söndürmeye muktediriz.” dedi.
Avcı, Cumhuriyetin ilanının 97. yıl dönümü münasebetiyle yayımladığı mesajda, “Aziz ve asil milletimiz, bir asır önce içerideki ihanete, dışarıdan yönelen işgale ve husumete karşı var olma mücadelesi verirken aynı zamanda çağdaş yönetim şeklini belirlemiş, cumhuriyeti ilan etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde istiklal mücadelesini kazanan Türk Milleti, istikbal sevdasını da cumhuriyet ile taçlandırmıştır.” ifadesini kullandı.
Başkan Bünyamin Avcı şöyle devam etti:
“İçinde bulunduğumuz süreçte içeriden ihanet, dışarıdan husumet kuşatması hız ve yoğunluk kazanmıştır. Emperyalizmin uşakları işbaşındadır. Kahpeliği ve kalleşliği meslek edinen lejyoner zihniyeti, Türkiye Cumhuriyeti’ne her gün kaos ortamı ve yeni tuzaklar hazırlamakta, terör örgütleri kanlı senaryolarda rol almaktadır.”
Avcı, şunları söyledi:
“Ancak bilinmelidir ki; Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin ifade ettikleri gibi Türkiye Cumhuriyeti ilelebet var olacak; önünü kesmeye, önüne geçmeye hiçbir hainin, hiçbir düşman emelin gücü yetmeyecektir. Fitne ve fesatla yüce milletimizin kardeşlik hukukunu bozmak isteyenler hüsrana uğrayacaktır. Canımızla, kanımızla, tüm imkânımızla Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelen her hasım ve hain eli kırmaya, her kirli emeli söndürmeye muktediriz.”
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, mesajını şu ifadelerle bitirdi:
“Bu duygu ve düşüncelerle Adanalı hemşehrilerimin, şehrimizde bizimle kader birliği yapan, aynı havayı soluyan kıymetli vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum. İlk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kurucu kahramanları rahmetle anıyorum. Milli Mücadelede, ayrıca tarih boyunca vatanımız, milletimiz, ezanımız, bayrağımız için can vermiş aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.”

REKTÖR TUNCEL; “CUMHURİYETE BORÇLUYUZ”
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’nin (İKKB) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlediği online toplantıda kadınlarla buluştu. “Ben bir kadın olarak Çukurova Üniversitemize Rektör olabiliyorsam bu Cumhuriyetimizin eseridir. Kutlu olsun ve ebediyyen yaşasın.” dedi.
İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’ne bağlı dernek yönetici ve üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği ve online gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan İKKB Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, Cumhuriyet Bayramı’nnı Türkiye’nin doğum günü olduğunu söyledi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’i ağırladıklarını bildiren İKKB Başkanı Serter, Cumhuriyet’in ilanının kadına kendini var etme imkânı tanıdığını, rektörlük makamına gelmiş olan Prof. Meryem Tuncel’in de bu anlamda önemli bir rol model olduğunu ifade etti. Serter, “ABD’de ‘Dalında Mükemmelliği Yakalamış’ tıp fakültesi profesörlerini onurlandırılmak amacıyla verilen ‘Endowed Chair Ödülü’nün sahibi olan, ülkemizin aydınlık yolda ilerleyen aydınlık yüzü Prof. Dr. Meryem Tuncel’i ağırlamaktan gurur duyduk.” şeklinde konuştu.
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel ise yaptığı sunumda, Cumhuriyet’in değerlerini anlattı. Kadınların demokratik hak ve özgürlüklerden yararlanmasının temelinde ‘Cumhuriyet’ olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tuncel, “Tüm bu kazanımlar Cumhuriyet ile olmuştur, Mustafa Kemal Atatürk’ü şükran ve minnetle anıyorum” dedi.
Prof. Dr. Tuncel şöyle devam etti;
“Cumhuriyet tam bağımsızlık, kadın erkek eşitliğinin ifadesidir. Hiç kuşkusuz bizler eşit yurttaş olarak demokratik hak ve özgürlüklerden yararlanabiliyorsak, ben bir kadın olarak Çukurova Üniversitemize Rektör olabiliyorsam bu Cumhuriyetimizin eseridir. Seçme ve seçilme hakkına sahipsek bu Cumhuriyetimizin kazanımıdır.”
“Medeniyet ufkunda bir güneş gibi doğmak ise bizlerin öncelikli görevidir. Aldığımız her görevi büyük bir yurtseverlik şuuru ve görev aşkıyla yerine getirmeliyiz. Hayatın her safhasında olduğu gibi yönetimin her kademesinde göreve talip olmalıyız. Mecliste, yerel yönetimlerde, basın kuruluşlarında, sendikalarda bilgi ve birikimimizle en ön sıralarda yer alıp çocuklarımızı yurtsever, bilgili, bilimin ışığında yetiştirmeliyiz ki Cumhuriyetimiz bizden sonra da emin ellerde ilelebet yaşasın. Cumhuriyetimizin bizden beklentisi de budur. Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş Yıldönümü kutlu olsun.”

KÜÇÜK; “CUMHURİYET; AYDINLIKTIR, ÇAĞDAŞLIKTIR, DEMOKRASİDİR”
Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlama mesaj yayınladı. Ulusumuzun yeniden doğuşu ile kurulan Cumhuriyetimizin 97. yılını kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarını belirtti.
Av. Veli Küçük, yaptığı açıklamada;
“Ülkemizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk 28 Ekim 1923 günü “Efendiler! Yarın Cumhuriyeti ilan ediyoruz” demesiyle Ulusumuzun asla vazgeçmediği özgürlük ve eşitliği esas alan ve karakterine en uygun olan bu sistemi ve yönetim anlayışını hayata geçirdi.
Cumhuriyet, aynı zamanda parlamenter demokratik sistemdir ve çoğulcu demokrasidir. Kuvvetler ayrılığıdır ve laikliktir. Sosyal hukuk devletidir. Din ve vicdan hürriyetidir. Düşünce, ifade ve basın özgürlüğüdür. Hukukun üstünlüğüdür.
Yargının bağımsız olmadığı, yasaların ve vicdanın bir kenara itildiği, liyakatın esas alınmayıp da türlü türlü cemaat ve menfaat gruplarına fikrini, vicdanını teslim etmiş bir yargıyla kişi hak ve özgürlüklerini, insan onurunu korumamız düşünülemeyeceği gibi, bundan bahsetmemiz de mümkün olamaz.
Önemsediğimiz, vazgeçemeyeceğimiz bu kazanımların teminatı ve güvencesi, demokratik hukuk devleti ve hukukun üstünlüğüdür.
Cumhuriyet; aydınlıktır, çağdaşlıktır, demokrasidir.
Biz ulus olarak türlü zorluklardan bugünlere gelirken, birlik ve beraberliğimizi pekiştiren, çağdaşlaşmanın, aydınlanmanın ve demokrasinin yolunu açan Cumhuriyet değerlerine her koşulda sahip çıkmamız gerektiğini bugün çok daha iyi anlıyoruz.
Cumhuriyet Bayramı, milli birlik ve beraberliğin, toplumsal dayanışmanın üst düzeye çıktığı milli bayramlarımızdan birisidir.
Adana Barosu olarak; millet egemenliğini ve hukukun üstünlüğünü esas alan, demokratik hukuk devleti ve bireysel hak ve özgürlüklerin teminatı olan Cumhuriyetimizi koruma ve yaşatma kararlılığı ile, tüm meslektaşlarımızın, Adanalı halkımızın ve milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarız.
Onun için 97 yıldır söylediğimiz gibi hala umutla, heyecanla ve coşkuyla yine diyoruz ki : Yaşasın Cumhuriyet... Kamuoyuna saygıyla sunarım." İfadelerini kullandı.

ESENDEMİR; “97 YIL ÖNCEKİ KADAR İNANÇLI VE KARARLIYIZ”
Cumhuriyet’in ilanının 97.yıldönümü nedeniyle Yönetim Kurulu adına bir mesaj yayınlayan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, “Türk Milleti’nin 97 yıl önceki kadar inançlı ve kararlı olduğunu” söyledi.
Başkan Esendemir mesajında şu görüşleri paylaştı:
“Felsefesi, yaşam biçimi, sevgisi, hoşgörüsü ve temsil ettiği barışı ile dünyanın kıskandığı ülkemizde 97 yıl önce cumhuriyeti kurup, milletine onur ve şeref kazandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü o günkü inanç ve yürekle selamlıyoruz. Yüce Türk Milleti’nin bu gün 97 yıl önceki kadar inançlı ve kararlı olduğuna inanıyoruz.
Cumhuriyet Bayramı’nın 97 yılını büyük coşku ve sevinçle kutlarken, “Gidip, Toros Dağları'na bakınız, eğer orada tek bir Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki, bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.” diyen büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün o gün yaktığı meşalenin bugün tüm dünyayı aydınlattığını biliyoruz. Bütün imkânsızlıklara rağmen ‘Efendiler yarın cumhuriyeti kuruyoruz’ diyen bir milletin evlatları ve torunları olduğumuz için de ayrıca gurur duyuyoruz.
Her Cumhuriyet Bayramı’nın aydınlık yarınlarımıza büyük bir ümitle bakmamızı sağlayan gurur verici atılım ve başarıların deniz feneri olduğu inancıyla yaşıyoruz. Karşımıza çıkan zorlu engellerin aşılması konusunda söylediği birbirinden değerli sözleriyle yolumuzu aydınlatıp bize güç veren Ata’mızın izinden geliyoruz. 97 yıl önce yedi düvele karşı başlattığı mücadeleyi Türk ordusunun azim ve kararlılığını omuzlayarak kazanan Atatürk’ün gösterdiği hedefe her zamankinden daha çok kararlılıkla koşuyoruz. Bunların yanı sıra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün arkadaşlarıyla, askeriyle, çoluk çocuk demeden halkıyla kurduğu cumhuriyete düşmanlık besleyenlere karşı da kale gibi dimdik ayakta durduğumuzu vurguluyoruz.
29 Ekim coşkusunun artarak devam etmesini ve 100. Yıl coşkusunu da yine aynı birlik ve beraberlik coşkusuyla kutlamayı diliyoruz.
Bu inançla, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle, değerli gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor; yönetim kurulu üyelerimiz adına milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyoruz.”

AYDAR; “BÜYÜK ZAFERİN SONUCU”
Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97'inci yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Aydar: “29 Ekim 1923 günü temelleri atılan Cumhuriyetimizin 97. yıldönümünü büyük bir neşeyle, coşkuyla kutluyoruz. “Cumhuriyet, her şeyini kaybetmiş olan bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük bir zaferin sonucudur. Bu nedenle yüce Türk Milleti, kendine emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni, huzur ve refah dolu yarınlara ulaştırmak için her zaman tüm gücüyle, el birliği ile çalışacaktır. Aziz milletimizin bu kutsal emanetini daha da yücelterek, daha da büyüterek, standartlarını daha da yükselterek bizden sonraki nesillere iftihar edeceğimiz bir miras devretmenin gayreti ve sorumluluğu içinde olacaktır.”
Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aydar mesajına, Türkiye'nin bağımsızlık ve bölünmez bütünlüğünün yegane simgesi olan Cumhuriyeti korumak, yaşatmak ve geleceğe taşımanın bu topraklarda yaşayan tüm fertlerin en asli görevi olduğunu belirterek devam etti.
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 97. Yıldönümünde Cumhuriyetimizi bizlere miras bırakmış olan başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyor, Türk Milletinin ve Adıyaman'ın Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum.

GÖGER; “29 EKİM BİR MİLLETİN SAHLANIŞIDIR”
Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, Cumhuriyetin ilanının Türk milletinin, şanlı tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Başkan Göger, "29 Ekim bir milletin şahlanışıdır" dedi.
Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger Cumhuriyetin ilanının 97 yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, Adanalıların Cumhuriyet Bayramını kutlayarak, esnaf ve sanatkarlar ile vatandaşları, ev, iş yeri ve araçlarına bayrak asmaya davet etti.
Açıklamasında Cumhuriyetin, 29 Ekim 1923'te büyük fedakarlık ve mücadele neticesinde kurulduğunu hatırlatan Başkan Niyazi Göger, "Milletimizin bağımsızlık konusundaki azim ve kararlılığı sayesinde kazanılan Kurtuluş savaşımız, millet, vatan ve istiklâl sevgisini milli irade kavramına dönüştüren, onurlu bir mücadeledir. Vatan, bayrak ve mukaddesatı uğruna hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan ve her türlü zorluğa göğüs geren milletimizin kahraman evlatları tarihinin her döneminde asil ve kararlı duruşuyla insanlığa barış, huzur, güven ve umut olmuştur. Aziz milletimiz; Cumhuriyetine, demokrasisine ve milli iradesine yönelik tehditleri bertaraf edeceğini ve bu değerlerine son nefesine kadar sahip çıkacağını bugüne kadar tüm dünyaya göstermiş ve bundan sonra da göstermeye hazırdır. Türk Milleti ne zaman bir araya gelmişse, bir ve beraber olmuşsa büyük zaferler kazanmıştır" dedi.
Cumhuriyetin gücünü milletten aldığının altını çizen Başkanımız Niyazi Göger, "Büyük bir medeniyetin ve şanlı bir mazinin mirasçısı olan devletimiz, kurulduğu günden bu yana hızla büyümüş ve özellikle son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği kalkınma hamlelerine imza atmış, devletimiz ve milletimiz yekvücut olarak dünyanın en güçlü ülkeleri arasına girmeyi başarmıştır. Böylesine onurlu ve kahraman bir milletin mensubu olmakla ne kadar iftihar etsek azdır. Bu duygu ve düşüncelerle adanalı hemşehrilerimin ve milletimizin Cumhuriyet Bayramını bir kez daha en kalbi duygularımla kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, kanlarıyla ve canlılarıyla bu toprakları bize vatan yapan aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum " ifadelerini kullandı.

BEŞİKTAŞLILAR DERNEĞİ'NDEN 29 EKİM KUTLAMASI..
Adana Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Mustafa Uğur Kızıl, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Adana Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Mustafa Uğur Kızıl, Cumhuriyetin ilanının 97’inci yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.
Kızıl, mesajında, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümünü milletçe kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşadıklarını belirtti.
Büyük milletimizin her bir ferdinin büyük fedakârlıkları sonucu kazanılan Kurtuluş Savaşının, Türk milletine kayıtsız şartsız egemenliği sağlayan Cumhuriyet rejimini armağan ettiğini belirten Kızıl, “Her yanı işgal altındayken adeta yoktan var edilen modern Türkiye Cumhuriyetini daha aydınlık yarınlara taşımak, toplumun her kesiminin görevi olmalıdır” ifadelerini kullandı.
“Cumhuriyetimiz ilelebet yaşayacaktır” ifadelerine de yer veren Adana Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Mustafa Uğur Kızıl, mesajının devamında, "Bu yıl kuruluşunun 97’inci yılını kutlayacağımız Cumhuriyetimiz, bugünlere gelene dek verilen mücadele ile dünya tarihine altın harflerle yazılmış bir bağımsızlık savaşının sonucudur. Cumhuriyet Bayramı, milletimiz için her geçen gün daha büyük bir önem taşımaktadır. Cumhuriyet, bizlerin en büyük sevdası, ülke topraklarımız içerisinde yaşayan herkesin gelecekteki en büyük güvencesidir. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz şükran duygularımla ve rahmetle anıyorum. Tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun" denildi.

DARDAĞAN; “CUMHURİYET YOLUMUZU AYDINLATIYOR”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde yürüdüklerini belirten Dardağan, "Cumhuriyetimiz sonsuza kadar yaşayacaktır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun" dedi.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıldönümünde bir mesaj yayınlayan CHP Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan, "Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partimizle birlikte en büyük eseri olan Cumhuriyetimiz, yolumuzu aydınlatan meşaledir. Bu meşalenin ışığı hiç sönmeyecek. Bugün yaşanan sorunların çözümü yine Atatürk ilkelerine bakıp adım atmaktan geçiyor. Her yerde bunu haykırmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Herkesin demokrasiye, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkması gerektiğini belirten CHP Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan, şunları söyledi:
"Demokratik ve çağdaş bir Türkiye’nin güvencesi olan Cumhuriyetimiz sayesinde bugün yaşanan tüm bu sorunları da aşacağız. 97 yıldır cumhuriyet, demokrasi ve aydınlık bir Türkiye mücadelesini sürdüren partimiz ve yüreği Atatürk sevgisiyle çarpan yurttaşlarımız, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz bekçisi olarak görevlerinin başındadır. Cumhuriyetimizin fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyleri olarak bizler, halkımızın Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımızla kutluyoruz. Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet, özlem ve rahmetle anıyoruz. Yaşasın Cumhuriyet. Yaşasın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız."

MİLLİ; "BAYRAM MUTLULUĞU YAŞIYORUZ"
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97'nci yıldönümü dolayısıyla açıklama yapan ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, kahramanlık destanı olan Milli Kurtuluş Savaşı sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşayacağını belirtti. Yeterli silahı, askeri, teçhizatı, mühimmatı ve ekonomik gücü olmayan Türk milletinin bütün olumsuzluklara rağmen ‘Tam bağımsızlık’ aşkıyla dillere destan bir kurtuluş mücadelesi verdiğini aktaran Milli, "Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, kadın erkek, yaşlı genç, birlik ve beraberlik ruhuyla yiğit Türk milleti, kanıyla ve canıyla eşsiz bir zafer elde etmiş, Türk yurdunun asla işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiş ve ispat etmiştir" dedi.
Ezilen ve sömürülen milletlere örnek olup ilham veren Milli Kurtuluş Savaşımız sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin Ulu Önder Atatürk’ün de söylediği gibi ilelebet payidar kalacağını ifade eden ADANAGİAD Başkanı Halid Milli, şunları konuştu:
“Kurtuluş Savaşı yıllarında bağımsızlığı uğruna, vatanı, milleti, onuru ve şerefi için yedi düvele meydan okuyup canı ve kanını feda ederek Türk yurdunu savunan atalarımızın evlatları bugün de hem içeride hem dışarıda hain terör ve düşmana karşı yine kahramanlık destanı yazıyor. İş dünyasının genç temsilcileri olarak bizler de her daim ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ ilkesinden sapmadan ülkemizin kalkınması, bağımsızlığı ve güvenliği için sarsılmaz bir iradeyle çaba göstermeye devam edeceğiz. Bu toprakları kanıyla sulayan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, Ulu Önderimiz Atatürk ve silah arkadaşlarını, isimsiz tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı büyük bir coşkuyla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz."