İngiltere'deki Lancet isimli tıp dergisinde yeni yayımlanan bir araştırmada, korona virüs pandemisi sırasında hamileliğin daha tehlikeli hale geldiği belirtildi.
Korona virüs salgını hastalığa neden olmasının yanı sıra birçok yan neden ile daha insan hayatını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bunlardan biri de hamilelerin ve kronik rahatsızlığı bulunanların randevularını aksatması olarak göze çarpıyor.
İngiltere'deki Lancet isimli tıp dergisinde yeni yayımlanan uluslararası veri araştırmasının sonuçlarına göre, hamilelikler, son bir yılda hem anneler hem de bebekler için daha tehlikeli hale geldi.

17 ülkeden gelen 40'tan fazla araştırmanın verilerinin değerlendirildiği çalışmaya göre, hamilelerin sağlık hizmetlerine erişimi pandemi döneminde kısıtlandı. Bunda hem sağlık merkezlerindeki doluluk hem de hamile kadınların koronavirüs kapma korkusuyla hastanelere gitmemeyi tercih etmesi etkili oldu.

Korona virüs mutasyonu nedir, aşıları etkisizleştirir mi? 'Yeni tehlike  Kovid 19 mutasyonu' - Son Dakika Flaş Haberler

TÜRKİYE DE ARAŞTIRMA KAPSAMINA ALINDI 

Araştırma kapsamına alınan ülkeler Türkiye, Hollanda, ABD, Kanada, İngiltere, Botswana, İtalya, Hindistan, Çin, Danimarka, İsrail, Japonya, Nepal, Meksika, İrlanda ve Brezilya ile Hong Kong bölgesi oldu. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki, St George Üniversitesi'nden Prof. Asma Khalil şunları söyledi: 

"Covid-19 salgını sağlık sistemleri üzerinde derin etkilere yol açtı. İşleyişteki sıkıntılar, normalde önüne geçilebilecek birçok yeni doğan ve anne ölümüne yol açtı. Çoğu da düşük ya da orta gelirli ülkelerde meydana geldi. Lancet Global Sağlık dergisinde yer alan sonuçlara göre, ölü doğumların sayısı da bu dönemde arttı. Sağlıklı doğumlar sonrası meydana gelen post-partum, yani lohusalık depresyonu, annelikle ilgili kaygı bozuklukları ve annelerin ruh sağlığında bozulma da büyük oranda arttı.

Hindistan'daki Tıp Eğitimi ve Araştırmaları Postgraduate Enstitüsü'nden Jogender Kumar, "Kaynakları yetersiz olan ülkelerde, değil salgın normal zamanlarda bile hamilelerin ve yeni doğum yapan kadınlarla yeni doğan bebeklerin düzenli kontrolü bir hayli zorken, Covid-19 salgını gelişmiş ülkelerle aralarındaki bu farkı iyice artırarak bir uçuruma çevirdi"