Adana’nın en eski amatör tiyatro topluluğu Dost Oyuncular, 10 yıldır Pir Sultan Abdal, Şeyh Bedreddin adlı oyunu sergilemeye devam ediyor.
Adana Büyükşehir Belediye Tiyatro Salonunda Pir Sultan abdal2ı sahneye koyan Dost Oyuncular, Adanalılardan beğeni almaya devam ediyor.

Resim önizlemesi
Oyun sonunda selamlamada sahneye gelen Dost Oyuncular Yönetmeni Bülent Uz, Osmanlı’nın baskıcı düzenine karşı direnmiş, Şeyh Bedreddin, Pir Sultan gibi tarihte yerini almış şahsiyetlerinin yaşamlarını ve idam edilişlerini sürekli gündemde tutarak, gelecek kuşaklara aktarmayı sürdürdüklerini söyledi.

Resim önizlemesi
Geçmişten ders almak gerektiğini ifade eden Uz, “Oyunlarımızda kıssadan hisse aldırmaya çalışıyoruz. Toplum olarak kimleri asmadık ki? Şeyh Bedreddinleri,Pir Sultanları ,Deniz Gezmişleri asmışız, Nesimi’yi ve yakın zamanda ise Sivas’ta aydınları yakmışız. Tarihe mal olmuş bu önemli şahsiyetleri unutmadık, unutturmayacağız” dedi.

Resim önizlemesi

Uzun bu sözleri seyircilerden büyük alkış aldı

Ozan Serkan Yontar’ın Pir Sultan Abdal türkülerini söylediği oyunda şu sanatçılar rol aldı:
Süheyla Yanar, Mehmet Yaşar, Hasan Butuk, Erna Edis, Ertuğrul Yılmaz, Mustafa Karasaç, Yaren İpek Butuk, Mehmet Özdek, Ergin Ayman, Olcay Heybeli, Mertcan Yıldız, Eren Cingöz, Gökhan Üvez, Ayfer Ünlü, Fatma Kar, Vahit Şahin, Gökhan Kapıcı, Rabia Kılınç ve Umut Baran.