Dul ve yetimler dikkat!.. Dul ve yetim aylığı alma hakkı bulunan, fakat kanundan habersiz olan hak sahipleri, başvurmaları halinde geriye dönük 5 yıllık toplu ödeme alabilirler. İşte tüm detaylar...
 
BAZI KRİTERLER VAR

EŞİ vefat edenlere dul maaşı bağlanması için bazı kriterleri yerine getirmek gerekiyor. Bunlardan birincisi vefat eden eşin, yeterli prim gün sayısına sahip olması. Yasa gereği sigortalının vefatı halinde en az 900 gün primi varsa beş yıldır sigortalı ise hak sahiplerine talepleri halinde maaş bağlanıyor.

EN AZ 900 GÜN PRİM

BURADA kritik bir tarih var. Sigortalının vefatı 1 Ekim 2008 sonrası ise her türlü borçlanmalar dahil en az 1800 gün ile maaş bağlanır. Sigortalının vefatı 1 Ekim 2008 öncesi ise dul maaşının bağlanması için her türlü borçlanmalar dahil en az 900 gün ve 5 yıllık sigortalılık süresi olması yetiyor.

GERİYE DÖNÜK ÖDEME

DUL maaşında başvuru şart. Çoğu bu haktan haberdar olmadığı için mağdur. Ama bu hakkı almak için zaman sınırlaması yok. Ancak, maaş talep edildikten sonra hakkın doğduğu tarihten geriye doğru 5 yıllık maaş alınabiliyor. Evlenmediyseniz ve bunu yeni öğrendiyseniz 5 yıllık maaşı toplu alabilirsiniz.

ÖLÜM TARİHİ ÖNEMLİ

ÖLEN eşin veya anne-babanın sigorta statüsü farklı ise iki maaş ödenmesi söz konusu. Sigorta statüsü (SSK, Bağkur, Emekli Sandığı) farklı, eş ve anne-babanın ikisi de 1 Ekim 2008’den önce ölmüşse iki maaş bağlanıyor. Eş ve anne-babadan biri 1 Ekim 2008’den önce diğeri sonra ölmüşse yine iki maaş hakkı var.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.