Dünya Standartlar Günü etkinlikleri bu yıl, TSE-TOBB işbirliği kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. M. Veysel Yayan ve Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Sebahattin Korkmaz’ın katılımıyla, Adana Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde 14 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirilecek.
Adana Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda, demir-çelik sektörü özelinde standardizasyon farkındalığını artırmak, uluslararası çalışmalara katılımı teşvik etmek amacıyla kutlanacak Dünya Standartlar Günü etkinlikleri kapsamında “Demir-Çelik Sektörü ve Standardizasyonun Önemi” konulu panel düzenlenecek.
Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, küresel anlamda standardizasyonun önemi ve farkındalığını artırmak amacıyla kutlanan 14 Ekim Dünya Standartlar Günü’ne ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.
Kıvanç, küresel alanda ekonomik anlamda büyük bir rekabet yaşandığını, bu anlamda standartların büyük önem taşıdığını belirtti. Ürün standartlarının Dünya ticaret akışını belirleyen önemli etkenlerden biri olduğunu vurgulayan Kıvanç, “Ülke olarak mevcut standartları takip eden değil, yeni standart geliştiren bir ülke konumuna gelmemiz gerekli. Avrupa Birliği’ne aday bir ülke olarak standartları belirleyen ayna komitelerde daha etkin şekilde yer almalı, belirleyici olmalıyız” dedi.
Demir-çelik sektörü özelinde Doğu Akdeniz Bölgesi’nde önemli tesislerin yer aldığını ve yeni yatırımların da planlandığını belirten Kıvanç, “Demir-çelik sektörü, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat açısından ülkemiz sanayisinin önemli sektörlerinden biridir. Odamızın girişimleriyle düzenlenen bu etkinliğin, genel anlamda standartların öneminin anlaşılması, özelde de bölgemiz demir-çelik sektörüne önemli katkı sağlayacağı inancındayım” diye konuştu.

14 Ekim Dünya Standartlar Günü
“Demir Çelik Sektörü ve Standardizasyonun Önemi”
Paneli Programı

14 Ekim 2017, 10:00-13:00
Yer: Adana Sanayi Odası Konferans Salonu

9:30 – 10:00 Kayıt

10:00 - 10:45 Açılış Konuşmaları

Zeki KIVANÇ – Adana Sanayi Odası Başkanı
Şahin Bilgiç – TOBB yönetim kurulu üyesi
Sebahittin Korkmaz – TSE Başkanı
Dr. M. Veysel Yayan – Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı
Mahmut Demirtaş – Adana Valisi

10:45 – 11:00 Standardizasyon Ödül Töreni

11:00 – 12:15 Panel Programı

Moderatör: Mehmet Bozdemir – TSE Genel Sekreteri

Uluslararası standartlara Ayna komiteler aracılığı ile katılım
Burçin Yumrukçu – MTC 127 “Betonarme Çelikler ve Öngerilme Çelikler” Ayna komitesi üyesi

Ülkemizde Demir-Çelik sektörü ve Güncel gelişmeler
Osman Gözükara – Diler Holding, Yazıcı Demir Çelik A.Ş.

Demir-Çelik sektöründe Gözetim Muayene hizmetleri
Necat Çelikal – TSE – Uluslararası Gözetim Müdürü

12:15 – 13:00 Kapanış - İkram