CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü” sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı. Burhanettin Bulut, açıklamasında şunları kaydetti.
“ Toplum sağlığı için 24 saat kesintisiz hizmet ve sağlık danışmanlığı veren eczacılar, tedavi sürecinin en önemli aktörlerinden biri, sağlık hizmetlerinin de ayrılmaz bir halkasıdır.
Ancak son yıllarda sağlık alanında yaşanan değişimler eczacıları da derinden etkilemiştir.Çalışanlarıyla birlikte 70 bin kişilik büyük bir aile olan eczacılar, 14 Mayıs’ı bayram olarak kutlayamamaktadır.
İlaç alanındaki yeniden yapılandırma, eczanelerin payına daha çok iş yükü vedaha fazla zarar olarak dönmüştür. Plansız biçimde açılan fakülteler, hem eczacı öğretim üyesi ve altyapı konusunda ciddi eksiklikleri beraberinde getirmiş hem de hem genç işsizliği sorununu ağırlaştırmıştır.
Nüfus kriterine göre kısıtlama geçerli olduğu için serbest eczane açabilecek eczacı sayısı azalmaktadır. Her 4 gençten 1’inin işsiz olduğu ülkemizde, maalesef eczacıları da çok yakın bir zamanda işsizlik sorunu beklemektedir.
2001 yılına kadar toplamda 8 eczacılık fakültesi mevcut iken 2022 yılında Türkiye’deki eczacılık fakültesi sayısı 60’a çıkmıştır. Sağlık Bakanlığı Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonu’na göre 2023 yılında eczacı ihtiyacı 32 bin 900 iken, hâlihazırda eczacı sayısı ise 43.841’dir. Eczacılığı değersizleştiren ve geleceğine zarar veren, mesleğin altına dinamit döşeyen bu anlayıştan vazgeçilmelidir.
Kârın ilaca bağlı olarak belirlenmesi, ciro azalışının eczanenin kârını azaltması nedeniyle eczacılar işletim masraflarını dahi karşılayamayacak duruma gelmişlerdir.Tasarruf adı altında üst üste yapılan fiyat indirimleri ve ıskonto zararı nedeniyle eczanelerde oluşan stok zararlarının yasal güvence altına alınmaması nedeniyle birçok eczacı kepenk bırakmak zorunda kalmıştır.
Ülkemizde son yıllarda artan “sağlık çalışanlarına şiddet” maalesef eczacılara kadar uzanmıştır.Hastalardan alınan katkı/katılım paylarının sorumlusu gibi görünen eczacılarımızla, yurttaşlar arasındaki sevgi ve saygı büyük yara almıştır.
Bir an önce yaşadıkları sorunların çözülmesi dileğiyle, halkın sağlığı adına büyük bir fedakarlık ve özveriyle çalışan, mensubu olmaktan gurur duyduğum bu onurlu mesleğe gönül veren meslektaşlarımın 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü kutluyorum."