Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, hükümetin kamuda çalışan 1 milyon 20 taşeron işçisine kadroya alması konusunda Türk-İş olarak büyük bir hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi. Her ayın ilk pazartesi günü gerçekleştirilen ve Türk-İş’e bağlı tüm Sendika Başkanlarının katıldığı ‘Başkanlar Kurulu’ toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda gündem Taşeron işçilerin kadroya alınması oldu. Konuyla ilgili konuşan Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, “Taşeron işçilerin kadroya alınmasında Türk-İş’imize başka sendikaya karşı eşit davranılmamıştır. Bazı ilgili Bakanlar, Cumhurbaşkanımızı ve Başbakanımızı yanıltarak başka işler peşinde olduğu kanısına varılmıştır.  Bu konuda Türkiye’nin en köklü işçi sendikası Türk-İş’in adeta dışlanması bizleri Türk-İş topluluğunu çok üzmüştür. Taşeron işçilerin kadroya alınmasında bize yapılan haksızlığın bir an önce giderilmesini arzu ve talep ediyoruz” dedi.

“15 TEMMUZ’DA ALANLARDA BİZ VARDIK”

“Türk-İş Konfederasyonu olarak her zaman demokrasinin ve seçilmiş iradenin yanında olduk” ifadelerini kullanan Edip Gülnar, “Hiç kimsenin himayesine girmemek kaydı ile bütün hükümet edenlerle birlik ve beraberlik için de olmak kaydı hükümetin zor zamanlarında yanlarında olan bir sendikayız. 15 Temmuz hain FETÖ darbe kalkışmasında 81 ilimizde Türk-İş topluluğu olarak darbenin karşısında olduk. 27 gün miting alanlarını doldurarak demokrasiye, seçilmiş iradeye sahip çıktık. Başka federasyonlar gibi 13 Temmuz da yabancı bir ülkeye gidip, ortalık sakinleştikten sonra 23 Temmuz’da geri dönmedik” diye konuştu.

GÖLGESİNDE KALIYOR

Kadro kapsamına dahil edilmeyen 69 ayrı kurumda toplam 50 bin çalışanın bulunduğunu aktaran Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, sözlerini şöyle tamamladı: "1 milyon 20 bin insanın kadroya girdiği yerde 50 bin insanımız kadroya girmiyor. Böyle olunca 1 milyon 20 bin kişinin kadroya girmesi, kadroya girmeyen 50 bin kişinin gölgesinde kalıyor. TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu olarak 50 bin kişi ile ilgili kadro talebinin de biran evvel çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz."