Engelli Öğrenciler Vali Demirtaş’ı Ziyaret Etti
Yüreğir Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi’nde eğitimlerini sürdüren engellilerden Damla Kaya ve Doğan Yılmaz, beraberinde merkez yetkilileri ve aileleri ile birlikte Vali Mahmut Demirtaş’ı makamında ziyaret etti.
Ziyarette Merkez Kültür Müdürü Naci Kazan, Engelli Koordinasyon Merkezi hakkında Vali Mahmut Demirtaş’a bilgi vererek, öğrencilerin resim alanında oldukça başarılı olduklarını söyledi.


Vali Demirtaş ise, ziyaret dolayısıyla büyük memnuniyet duyduğunu dile getirerek, “Öğrencilerimizin büyük bir azim ve başarı göstererek, resim alanında yaptıkları çalışmaları takdirle karşılıyor, çocuklarımızın bu başarılarının tüm engelli kardeşlerimize örnek olmasını diliyorum” dedi.


Devletin ve hükümetin engelliler konusunda çok ciddi kanunlar çıkarttığından bahseden Vali Demirtaş, “Engellilerimizin korunması ve desteklenmesi konusunda büyük hassasiyet gösteriyoruz. Bu kararlılığımızı sonuna kadar sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

"GELECEKTE BİR-İZ" PROJESİ AÇILDI
Vali Mahmut Demirtaş, Adana İl Müftülüğü Tarafından Hazırlanan, "Gelecekte Bir-İz" Projesinin Açılış Törenine Katıldı.
Çukurova Kalkınma Ajansı’nda düzenlenen açılışa Vali Mahmut Demirtaş, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, İl Müftüsü Hasan Çınar, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile proje paydaşları katıldı.
Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile Güney Adana Kalkınma Programı’nın tanıtım ve animasyon videosu ile başlayan programda bir konuşma yapan Adana İl Müftüsü Hasan Çınar, proje ve saha ekibinin çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
Vali Mahmut Demirtaş ise açılışta yaptığı konuşmada, “Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında İl Müftülüğümüz tarafından hazırlanan, "Gelecekte Bir-İz" projesinin açılış programına hoş geldiniz diyor; sizleri saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum” dedi.
Sözlerini Kudüs’te yaşanan olaylarda yaşamlarını yitiren 50’nin üzerindeki Filistinliye Allah’tan rahmet; olaylarda yaralanan 2000’in üzerinde yaralılara da acil şifalar dileyen Vali Demirtaş, “Yaşanan elim hadisenin tekrar etmemesi ile ilgili en sert tepkiyi, her daim mazlumun ve mağdurun yanında duran aziz milletimiz ve devletimiz vermiştir. Gerekli girişimler en üst düzeyde hayata geçirilmiş ve bugün itibariyle ülkemiz genelinde 3 günlük yas ilan edilmiştir. Bizler de buradan bu olaylara sebebiyet verenleri bir kez daha akl-ı selime davet ediyor, kardeş Filistin halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadelerini kullandı.


“Adana’mızın güneyinde, eğitimden sağlığa, kültürden sosyal hizmetlere, yoksulluktan istihdama, gençlik ve spordan güvenliğe, sosyal uyumdan kentsel yaşam koşullarının iyileştirilmesine varıncaya kadar, çeşitli alanlarda karşılaştığımız sorunların çözümünü, öngördüğümüz 43 projeden oluşan Güney Adana Kalkınma Programında bugün, 40. Projenin açılışını gerçekleştiriyoruz.” Diye konuşmasını sürdüren Vali Demirtaş, “Geçtiğimiz yıl Mart ayında ilk tohumlarını attığımız, yürütme kurulu ve proje ekibini oluşturulmasının ardından, 10 Temmuz 2017’de “Yaşama Kulaç At” projesi ile başlattığımız Güney Adana Kalkınma Programı, bir prestij programı olarak hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir. Güney Adana Kalkınma Programı ile çıktığımız yolculuk, maddi, manevi çeşitli zorlukları ve engelleri aşmak zorunda olduğumuz meşakkatli bir yolculuktu. Fakat biz bu yolculuğun kolay olmayacağını biliyorduk. Bir yığın engeli aşmak zorunda olduğumuzu da bilerek bu yolculuğa çıktık. Hamdolsun karşılaştığımız dertleri, sıkıntıları, problemleri hep beraber, bir bir aşıyoruz. Bu sıkıntıların, problemlerin aşılmasında en büyük pay, hiç kuşkusuz Adana’nın, Adana’ya gönül verenlerin ve Adana sevdalılarınındır. Valiliğimizin koordinesinde Kaymakamlıklarımızın, Kamu Kurumlarımızın, Belediyelerimizin, Odalarımızın ve Birliklerimizin, STK’larımızın aynı amaç istikametinde birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesidir. Tabi sağlanan birlik, beraberlik ve huzur ortamı, son 15 yılda nasıl ülkemizin büyümesinde, kalkınmasında etkin bir rol oynadıysa; emin olunuz ki Güney Adana Kalkınma Programı ile farklılıklarımıza rağmen gösterdiğimiz kardeşlik, beraberlik, ortak çalışma ve birlikte üretme ruhu da, Adana’mızın değişim ve dönüşümünün lokomotifi olmuştur. Zira niyetimiz halistir; niyetimiz insanımıza dokunmaktır. Akıbetimiz de Allah’ın izniyle hayrolacaktır” dedi.


Vali Demirtaş, şehrin makus talihini Güney Adana Kalkınma Programı ile değiştireceklerini dile getirerek, “Bunu hep birlikte başaracağız. Göçle gelen nüfusun kentimize entegresini sağlayıp, insanımızın şehir kültürüne aidiyet duygusunu artıracağız. Bu şehirde yaşayan her bir bireyi, kader birlikteliğinde ve gelecekte de bu şehirde yaşama arzusunda mutlaka birleştireceğiz. O sebeple daha çok çalışacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada sorumlu Vali yardımcımızdan, sahanın en ucundaki personelimize kadar, Güney Adana Kalkınma Programının belirlenen hedeflere ulaşması için çalışmaya devam edeceğiz. Bir yılı aşkın sürecin yanlışlarını, eksiklerini düzeltirken doğrularına yenilerini ekleyeceğiz. Yolculuğumuzu daha kurumsal bir bakış açısı, profesyonel bir yaklaşım ve en önemlisi sahiplenme duygusuyla sürdüreceğiz. Bu kapsamda yakın zaman içerisinde kamuoyu ile paylaşacağımız, Güney Adana Kalkınma Programı Strateji ve Eylem Planının müjdesini de buradan vermek istiyorum. Strateji ve Eylem Planımız bizim yol haritamız olacak. Bu planla, 2023 hedefleri doğrultusunda hızla ilerleyen ülkemizin, yerel kalkınma özelliği taşıyan Güney Adana Kalkınma Programının projeksiyonunu da çizmiş olacağız. Bu vesile ile Güney Adana Kalkınma Programının düşünce aşamasından hayata geçirilmesine varıncaya kadar, ilk günden itibaren emeklerini esirgemeyen başta Sayın Vali yardımcıma, Sayın Kaymakamlarıma, Sayın Belediye Başkanlarıma, Kıymetli Kurum Müdürlerime, Odalarımızın ve Birliklerimizin Başkanlarına, STK’larımıza, proje ekibimize, saha ekiplerimize kısacası tüm paydaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.
Vali Demirtaş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
“Müftülüğümüzün yürüttüğü Tarihte Bir-İz, Gönüllerde Bir-İz ve bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Gelecekte Bir-İz projeleri, insanımızı aynı duygu ve düşüncelerde birleştirmeyi amaçlayan projelerdir. Biz tek bir milletiz. Bizim tek devletimiz, tek vatanımız, tek bayrağımız vardır. Bin yıldır Anadolu coğrafyasında yaşayan kadim ve köklü bir milletin mensuplarıyız. Her karışı aziz şehitlerimizin kanları ile sulanan bu topraklarda gelecekte de yaşama arzusu ve kararlılığında bir milletiz. Farklılıklarımızı zenginlik olarak görmeye ve bu vatanda hep birlikte ilelebet yaşamaya devam edeceğiz. Saflarımızı sıklaştıracak; birliğimizi, dirliğimizi bozmaya teşebbüs eden hainlere, yerli ve yabancı işbirlikçilere asla fırsat vermeyeceğiz. Mazide ve şimdi bir olduğumuz gibi gelecekte de aynı azim ve kararlılığı sergilemeye devam edeceğiz. Belirttiğim bu hususlarda millet olarak gerekli duruşu sergilememiz için geçmişten getirdiğimiz değerleri iyi bilmemiz gerekiyor. Zira şu an bizi biz yapan bu değerler, gelecekte de bizi biz yapacaktır. O sebeple bu hissiyatı gözleri ışıl ışıl parlayan gençlerimize, çocuklarımıza kazandırmamız gerekiyor. En başta değerler eğitiminin ilkokulunun aile ocağı olduğunu unutmamalıyız. Ailelerimiz, anne-babalarımız, akrabalarımız; aynı sokağı, mahalleyi paylaştığımız komşularımız, değerler eğitimi konusunda ilk öğretmenlerimizdir. Aile, akraba ve komşularımızın ardından okullarımızda öğretmenlerimiz, değerler eğitimini, eğitim müfredatımızın belirlediği şekillerde sürdürmeli, çocuklarımızı ve gençlerimizi bu istikamette geleceğe hazırlamalıdırlar. Okullarımızla birlikte, müftülüklerimiz, camilerimiz, din görevlilerimiz de değerler eğitimi hususunu kürsülerden bol bol işlemelidirler. Ancak bu şekilde gençlerimizde birlik, beraberlik, kardeşlik ve toplumsal duyarlılık oluşturabiliriz. Bildiğiniz üzere bugün mübarek Ramazan-ı Şerif’in arifesindeyiz. Kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma gibi dinimizin emrettiği değerlerin ihya edildiği Ramazan-ı Şerif’in ülkemize, milletimize, İslam alemine ve Adana’mıza huzur, mutluluk ve hayır getirmesini niyaz ediyor; Ramazan-ı Şerif’inizi tebrik ediyorum. Bu vesile ile Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında İl Müftülüğümüz tarafından hazırlanan “Gelecekte Bir-İz” projesinin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Birazdan “Değerler Eğitimi” ile ilgili bir sunum gerçekleştirecek olan Prof. Dr. Asım YAPICI hocamıza da şimdiden teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizden hocamızı can kulağı ile dinlemelerini rica ediyorum. Proje paydaşlarımıza başarılar diliyor; sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”
Açılış programı Prof. Dr. Asım Yapıcı’nın “Ortak Gelecek İnşasında Değerlerimizin Rolü” konulu sunumuyla devam etti.