Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Adana Büyükşehir Belediye Başkan A.Adayı Av.Aziz Erbek ülkemizin en büyük sorunları arasında yer alan kadına şiddet konusuna dikkat çekerek, ‘Ne yazık ki Adana bu konu ile ilgili olarak da Türkiye genelinde ilk sıralarda yerini almakta. Kentimiz Türkiye sıralamasına göre kadına cinayetlerde ikinci, kadın koruma tedbiri kararı konusunda ise dördüncü sırada yer almaktadır. Adana, kadına cinayetler ile anılan bir kent yerine, yapılan hizmetlerle adını duyurmalıdır.’dedi.
Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 5 Aralık 1934’te kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı verdiğini hatırlatan Av. Erbek, ‘Acı ve şiddetin gölgesinde tüm kadınlarımızın Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyorum. Kadınlarımız yaşamın her alanında olmalı, kadın-erkek birlikte mücadele etmeliyiz. Ulu Önder Atatürk kadına verdiği önemi ‘Bu millet esas terbiyesini aileden almaktadır. Türk milleti öyle analara sahiptir ki her bir devrin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir. Türk kadını daha büyük nesiller yetiştirmeye kabiliyetlidir.’ sözü ile ifade etmiştir. Ancak Adana’da kadınla ilgili olarak 2015 yılında 4 bin 126, 2016 yılında 4 bin 628, 2017 Nisan ayı itibariyle bin 183 koruma tedbiri kararı alınmış durumda. Kadınlarımızı ötekileştirmeye, şiddet ve kadın cinayetleri ile insanlık suçu işlemeye kimsenin hakkı yoktur.’diye konuştu.
Kadınların ülkemizin ve kentimizin yönetiminde de yerini alması gerektiğini ifade eden Av. Erbek, ‘TBMM’deki kadın vekillerin sayısının artması, eşit çoğunluğun sağlanması gerekmektedir. Kadınlar yerel yönetimlerde de var olmalı, siyasette aktif kadın sayısı artmalıdır. Çalışma hayatında da kadınlarmızın bilgi ve fikirlerinden yararlanmalı, yerel yönetim politikaları ile kadınların eve bağımlılığına son verilmelidir. Kadınlarımız hayatını paylaştığı biz erkeklerle birlikte mücadele etmeli, omuz omuza hayatın yükünü paylaşmalıdır. Ulu Önder Atatürk’ün de ifade ettiği gibi ‘Büyük adamları analarımız yetiştirmiştir.’Bu vesile ile ülkemizin kurtuluşunda emeği geçen, cephede mücadele eden kadınlarımızı ve Mustafa Kemal Atatürk’ü yetiştiren Zübeyde Hanım’ı rahmetle anıyor, tüm kadınlarımıza saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.’dedi.