FETÖ'DEN YARGILANAN 9 SANIK BERAAT ETTTİ

Adana'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında haklarında 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan aralarında eski Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk'ün de olduğu 9 sanığın beraatine, örgütün "Yargıtay imamı" olduğu öne sürülen Mehmet Rasim Kuseyri hakkında ise karar verilmesine yer olmadığına hükmedildi.
Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuksuz sanıklar Alemdar Öztürk ile A.K, A.A, A.K, E.K, E.E, O.Ö, R.A, Z.C.K. ve avukatları hazır bulundu.

Alemdar Öztürk ile ilgili görsel sonucu
Sanık Kuseyri ise bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.
Söz hakkı verilen sanık Alemdar Öztürk. FETÖ/PDY ile bir bağlantısının olmadığını belirterek, beraatini talep etti.
Diğer sanıklar da üzerilerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması ve beraatlerine karar verilmesini istedi.
Cumhuriyet savcısı ise bir önceki celse açıkladığı esas hakkındaki mütalaasını tekrar ederek sanıkların cezalandırılması yönünde görüş sundu.
Mahkeme heyeti de sanıklar Alemdar Öztürk ile A.K, A.A, A.K, E.K, E.E, O.Ö, R.A, Z.C.K'nin beraatine karar verdi.
Sanık Mehmet Rasim Kuseyri'nin ise Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava dosyası kapsamında "silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılması gerekçesiyle hakkında karar verilmesine yer olmadığına hükmedildi.

DEAŞ'LI SANIĞA 6 YIL HAPİS

Öte yandan yine Adana'da terör örgütü DEAŞ üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklu yargılanan sanık 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Enes Savaş ve avukatı katıldı.
Duruşmada ilk önce tanık olarak dinlenen E.C, sanık Enes Savaş'ı terör örgütü DEAŞ içerisinde "Mansur" kod adıyla tanıdığını belirterek, "Ben 2015 yılında Suriye'de DEAŞ'a ait örgüt kamplarında kaldım. Bu sürede Enes Savaş da bu kamplara gelerek yaklaşık 20 gün kadar kaldı. Örgüte katılanlar ilk olarak bu kamplara getirilirdi." ifadesini kullandı.
Savunması alınan sanık Savaş da terör örgütü DEAŞ üyesi olmadığını iddia etti.
"Hakkımdaki tanık beyanları gerçek değildir." diyen Savaş, "Örgütün toplantılarına katılmadım. Örgütsel bir konumum yoktur. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum." ifadelerini kullandı.
Cumhuriyet savcısı ise dava dosyasındaki mevcut delil durumu dikkate alınarak, Savaş'ın üzerine atılı "terör örgütüne üye olma" suçundan cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönünde mütalaa sundu.
Son sözleri sorulan Savaş, mütalaayı kabul etmediğini belirterek tahliyesini istedi.
Mahkeme heyeti, sanık Enes Savaş'ı "terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırarak mevcut halinin devamına karar verdi.