Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında haklarında silahlı terör örgütü üyeliği suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan eski hakim ve savcının yargılanmasına başlandı.
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar eski Samandağ cumhuriyet savcısı Osman Ç. ve eski İskenderun hakimi Özgür Y, bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
Sanık Osman Ç, savunmasında suçlamaları kabul etmediğini ve silahlı terör örgütü üyeliği suçlamasının ağır bir itham olduğunu söyledi.
Hukuk dışına çıkmadığını savunan sanık, "Ben Fethullah Gülen'in vaaz CD'lerini merak edip almıştım. Ben bunları 2012'de aldım. O tarihte bu yayınlar yasaklı değildi. 3 yıllık savcılık görevimde kimseden emir aldım. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum." diye konuştu.
Özgür Y. de sırasıyla Denizli, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Adalet Bakanlığında tetkik hakimi olarak görev yaptığını anlattı.
FETÖ'ye ait bir evde hiç kalmadığını savunan sanık Özgür Y, " Bank Asya'daki para bana aittir. Kendi birikimimdir. ABD'de ablam var, kendisi ev almıştı. Ona verecektim. 2014 yılında Bank Asya üzerindeki operasyonlar artınca ben de paramı başka bir bankaya yatırdım. İki telefon hattımda da çıkan ByLock tespitini kabul etmiyorum. Ben bu programı kullanmadım." beyanında bulundu.
Savcı, mütalaasında sanıkların tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirdi.
Mahkeme heyeti, Özgür Y'nin mevcut halinin devamına, Osman Ç'nin ise yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol tedbiriyle tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

EV HAPSİ ŞARTIYLA TAHLİYE

Öte yandan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında meslekten ihraç edilip tutuklanan eski Hatay hakimi ev hapsi şartıyla tahliye edildi.
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya eski hakim Muhammed Zeki T. tutuklu bulunduğu İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.
Zeki T, savunmasında suçlamaları kabul etmeyerek, ABD'ye dil eğitimi amacıyla gittiğini söyledi.
Darbe girişimi günü 6 kişinin öldürüldüğü bir cinayetle ilgili görülen duruşmanın uzun sürdüğünü ifade eden sanık, "Eve geldim yattım. Eşim beni kaldırdı 'Darbe oluyor' dedi. Ben şaşırdım. Latin Amerika ülkelerinde darbe oluyor zannettim. Sonra haberlere baktım şoka girdim." dedi.
Cep telefonunda kesinlikle ByLock kullanmadığını iddia eden Zeki T, şöyle devam etti:
"Kesinlikle bu programı telefonuma yüklemedim. Halen hayret içindeyim. Böyle bir şey olsa telefonu formatlar verirdim. HTS geldiğinde kullanmadığım görülecektir. Ben ABD'deyken kızımı okula göndermiştim. Çok iyi İngilizce öğrenmişti. Dönüşte de bu İngilizceyi unutmasın diye internetten birçok program indirdim. Bilmiyorum ama bunların uzantısı olabilir. Nasıl çıktı bilmiyorum. ByLock'u kabul etmiyorum."
Mahkeme heyeti, eski hakim Zeki T'nin tutuklulukta kaldığı süreyi dikkate alarak yurt dışına çıkış yasağı ve ev hapsi şartıyla adli kontrolle tahliyesine skarar verdi.
Duruşma, tanıkların dinlenmesi ve eksikliklerin tamamlanması için 22 Mart'a ertelendi.

Fetö Sanığı Eski Hakime 15 Yıl Hapis İstendi

Yine Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen eski hakim hakkında 15 yıl hapis istemiyle dava açıldı.
FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı olduğu iddiasıyla meslekten ihraç edilip adli kontrol şartıyla serbest bırakılan eski hakim Selçuk K. hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.
Cumhuriyet savcısı, eski hakimle ilgili "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıl hapis istemiyle iddianame hazırladı.
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianame, yapılan değerlendirme sonucunda kabul edildi.
İddanamede, bazı tanıkların ifadeleri de yer aldı.
Eski sanık hakim ise savunmasında, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.

Fetö Zanlısı Eski Hakim ve Savcı Çifte Dava

Ayrıca Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında firari eski hakim ve savcı çift hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Cumhuriyet savcısı, firari zanlılar eski savcı Turan S. ve hakim eşi Dilek S. hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan iddianame hazırladı.
Zanlılar hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istenen iddianame, terör suçlarına bakan Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
Toplam 20 sayfadan oluşan iddianamede, FETÖ/PDY ile bağlantıları bulunan Turan ve Dilek S'nin ByLock kullanıcısı olduğu belirtildi.
Zanlıların kaldıkları örgüt evlerinde "ev abiliği ve ablalığı" yaptığı kaydedilen iddianamede, farklı dosyalardan yargılanan şüphelilerin, çift hakkındaki beyanlarına da yer verildi.
Cihangir U, beyanında, Ankara Keçiören'de 2011'de örgüte ait evde Turan S. ile hakimlik sınavına hazırlandıklarını öne sürerek, şunları kaydetti:
"O yılki adli yargı hakimlik sınavının bir gün öncesinde bir şahıs adli yargı sorularını vermek için eve geldi. Ben haksızlık içerisinde olmayacağımı beyan ederek itiraz ettim. Yine aynı şekilde olanları anlatmamam için Kur'an-ı Kerim'e el basmak suretiyle bana yemin ettirdiler. Evde kalan Turan S. adli yargı sınav sorularını aldı. Sorular verildiğinde kimseye söylememek üzere yemin ettirdiler. Soruların verildiği şahıslar 2011 yılı adli hakimlik sınavını çok yüksek puanla kazandılar."
İbrahim K. ise Turan S'nin kendisini arayıp HSYK seçimleri için yönlendirmelerde bulunmaya çalıştığını iddia etti.
Zehra T. de aynı evde kaldıkları Dilek S'nin 2011 yılında yapılan hakimlik sınavı sorularını Gülşah kod adlı kişiden aldığını öne sürdü.