Adana'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, örgütün "mahrem imamları"yla irtibat halinde olduğu öne sürülen eski komiser yardımcısı hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Meslekten ihraç edilen tutuksuz şüpheli Ö.K. hakkında savcılıkça yürütülen soruşturma tamamlandı.
Şüpheli hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
Örgütün yapısı ile ilgili toplanan bilgi ve belgelerin de yer aldığı iddianamede, Ö.K'nin örgüt elebaşının talimatı sonrası Bank Asya'da katılım hesabı açtırdığı aktarıldı.
Ö.K'nin veri inceleme raporunda, "FETÖ mensubiyeti bulunan, sadakati ve bağlılığı olan ancak bazı konuları sorgulayan kişi" anlamına gelen "B5" koduyla derecelendirildiği kaydedilen iddianamede, "Şüphelinin, örgütün mahrem imamlarıyla irtibat halinde bulunduğu, örgüt tarafından takibinin yapıldığına dair dijital verilerin tespit edildiği ve örgütle organik bağ içerisinde olduğu bir bütün olarak değerlendirildiğinde 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan cezalandırılması kamu adına iddia ve talep olunur." denildi.
İddianamedeki ifadesinde hakkındaki suçlamaları reddeden Ö.K'nin yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.

Dolandırıcılık zanlısına 10 yıla kadar hapis istemi

Öte yandan Adana'da hasarlı araç satışı bahanesiyle bir kişiyi 32 bin lira dolandırdığı iddia edilen şüpheli hakkında 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Savcılıkça, dolandırıcılık yaptığı ileri sürülen tutuksuz sanık Ö.İ'yle ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı.
Şüpheli Ö.İ. hakkında, "Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" suçundan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, mağdur H.K'nin oto kaporta tamiri işi yaptığı ve internet sitesinde Ö.İ'ye ait hasarlı bir otomobil ilanı görmesi üzerine, telefonla irtibat kurduğu sanığın hesabına, hasarlı araç için 32 bin lira gönderdiği belirtildi.
Şüphelinin, hesabına para yatırıldıktan sonra söz konusu hasarlı otomobili göndermediği ve iletişimi kestiği aktarılan iddianamede, Ö.İ'nin üzerine atılı dolandırıcılık suçundan cezalandırılması talep edildi.
İddianamedeki ifadesinde, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Ö.İ'nin yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.