Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanan eski Mersin Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal hakkında "terör örgütü üyesi" olmak suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.
Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı tarafından Kartal hakkında "terör örgütü üyesi olmak" suçundan hazırlanan iddianame sunulduğu Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
Hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istenen ve 35 sayfadan oluşan iddianamede savunmasına yer verilen Kartal ise örgüt üyesi olmadığını ve üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini dile getirdi.
İddianamenin değerlendirme bölümünde ise şu ifadeler yer aldı:
"Şüphelinin örgüte müzahir 'Zaman gazetesi' abonesi olduğu, şüphelinin sosyal medya paylaşımlarında, FETÖ/PDY terör örgütü güdümünde faaliyet gösteren, şahıs, kurumları örgütü sahiplenici, övücü ve destekler nitelikteki paylaşımlar yaptığına ilişkin hakkında hazırlanan tevdi ve araştırma raporlarındaki tespitler, şüphelinin FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne müzahir olan Kimse Yok mu derneğine yardım ve bağışta bulunduğuna ilişkin tespitler, aramada ele geçen çok sayıda CD ve DVD'lerin, örgüt elebaşının, örgüt üyelerinin örgüte olan bağlılığını kuvvetlendirmeyi amaçlayan vaaz ve ses kayıtlarını içerdiği, şüphelinin örgüte müzahir olan Kimse Yok mu derneğine yardım ve bağışta bulunduğuna ilişkin tespitler bir bütün olarak değerlendirildiğinde üzerine atılı olan 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçunu işlediği anlaşıldığından, şüphelinin anılan örgüt içerisindeki konumu, örgüt faaliyeti çerçevesinde icra ettiği eylemlerin yoğunluğu dikkate alınarak sevk maddelerinde öngörülen cezanın TCK'nın 61. maddesi gözetilerek üst hadden tayini ile cezalandırılması kamu adına talep ve iddia olunur."
Kartal'ın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Eski Polis Müdürlerine Ceza Verildi

Bu arada Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin haklarında dava açılan eski 4. sınıf emniyet müdürleri Haluk Pamukçu'ya 15, Nezir Özcan'a da 9 yıl hapis cezası verildi.
Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasında, tutuklu sanık Haluk Pamukçu hazır bulundu. Nezir Özcan ise duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
Son savunmaları sorulan sanıklardan Pamukçu, daha önceki beyanlarına ekleyeceği bir şey olmadığını belirterek, tahliyesini istedi.
Özcan ise mahkemeye yazılı savunma gönderdiğini anımsattı. Hiçbir terör örgütüne üye olmadığını öne süren Özcan, suç işlemediğini savundu.
Mahkeme heyeti, sanıklardan Pamukçu'yu "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek" suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Eyleminin yardım etmek kapsamında kaldığı gerekçesiyle Pamukçu'nun cezası 15 yıla indirildi.
Diğer sanık Özcan'a ise "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 9 yıl hapis cezası verildi.
Her iki sanığın da tutukluluk halinin devamı kararlaştırıldı.

Mahrem imamın yargılanmasına başlandı

Öte yandan Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında hakkında emniyet müdürlerinin mahrem imamı olduğu iddiasıyla dava açılan tutuklu sanığın yargılanmasına başlandı.
Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, meslekten ihraç edilen matematik öğretmeni Mustafa İsmail Ortak, tutuklu bulunduğu Hatay'daki cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.
Mahkeme Başkanı, sanık Ortak'ın ByLock kayıtlarını okuyup, mesaj ayrıntılarında yer alan isimleri tanıyıp tanımadığını sordu.
Ortak'ın ismi geçen kişileri tanımadığını öne sürmesi üzerine Mahkeme Başkanı, sanığı teşhis eden tanıklardan A.K'nin, "Bana ByLock'u Ömer kod adlı matematik öğretmeni yükledi. Ömer, emniyet müdürleri yapılanmasından sorumlu 3. kişidir. Emniyet müdürü dışındaki diğer müdürlerin imamıdır. Sohbetleri ve himmet miktarlarını belirlerdi." şeklindeki ifadelerini hatırlattı.
A.K'yi tanımadığını iddia eden Ortak, "İsmimi dahi bilmiyor. Benim için 'Mehmet, Mustafa' diyor." dedi.
Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, "Hiçbiriniz adam gibi isminizi kullanmıyorsunuz ki. Biriniz Mehmet, diğeriniz Ahmet diyor." diyerek sanığa tepki gösterdi.
Diğer tanık ifadelerini de yalanlayan Ortak, hakkındaki tüm suçlamaları reddetti.
Sanık Ortak, savunmasını yaptığı sırada geçmiş yıllarda Malatya'da ölümlü bir trafik kazasına da karıştığını söyledi.
Bunun üzerine Mahkeme Başkanı sanığa "Trafik kazasında yanınızda kim vardı?" diye sordu.
Ortak, olayın eski olduğunu yanındaki kişiyi hatırlamadığını belirtince Mahkeme Başkanı, "Ama o sizi hatırlıyor. İsmi Cihan D. 7 yıl geçmiş, Adana'dan Malatya'ya birlikte yolculuk yapmışsınız. 70 yıl geçse bile hatırlayacağınız bir şey. Daha önce saydığım isimler arasında Cihan D'yi de söyledim ancak hatırlamadığını söylemiştin." dedi.
Mahkeme heyeti, Ortak'ın tutukluluğunun devamı ve telefon hattında ByLock çıkan eşi hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
Duruşma, sanık Ortak'ın tanımadığını iddia ettiği ByLock kayıtlarında yer alan kişilerin tanık olarak dinlenmesi için ertelendi.