Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, vergi kayıplarının yanı sıra haksız rekabete de yol açan kaçakçılıkla mücadelede toplum desteğinin de büyük önem taşıdığını bildirdi.
Başkan Sözütek, konuyla ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan ’Alo 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı’ afişlerinin esnaflara dağıtılmak üzere ilgili meslek odalarına gönderildiğini belirtti.
Kaçakçılığın vergi kayıplarının yanı sıra haksız rekabete yol açarak ülke ekonomisine zarar verdiği gibi toplum sağlığına da önemli oranda tehdit ettiğini belirten Başkan Sözütek, “Kaçakçılıkla mücadele de kolluk birimlerinin inceleme, araştırma, takip ve operasyonlarının yanında, en önemli unsurlardan biri de ihbar, istihbarat ve bilgi toplanılmasıdır. Bu noktada kaçakçılıkla mücadele eden kurumlara toplum desteği verilmesi büyük önem taşımaktadır” dedi.


Bu anlamda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan ve 7 gün 24 saat ücretsiz aranabilen ’Alo 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı’ ile ilgili hazırlanan iki bin adet afişin esnafa dağıtılmak üzere ilgili meslek odalarına gönderildiği bilgisini paylaşan Sözütek, “Genel müdürlükçe hazırlanan ve toplumda farkındalık oluşturmayı hedefleyen afişler ilgili meslek odalarımıza gönderilmiştir. Söz konusu afişlerle oluşacak farkındalıkla suçla mücadeleye daha etkin katılımın sağlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.
Sözütek, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca hava, kara, deniz gümrük kapıları ile iç gümrüklerde kaçakçılıkla ilgili verilen mücadelede 2016 yılında 2 milyar 632 milyon 986 bin 985 TL, 2017 yılında ise 2 milyar 536 milyon 548 bin 806 TL tutarında kaçak eşya ele geçirildiğini de kaydetti.