Adana'da, 3-12 Nisan'da gerçekleştirilmesi planlanan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında bu yıl yapılmayacak.
Adana Valiliğinde yapılan Portakal Çiçeği Karnavalı Festival Komitesi toplantısı, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Adana Ticaret Odası yetkilileri ve karnavalın fikir öncüsü Ali Haydar Bozkurt'un katılımıyla gerçekleşti.
Toplantıda, dünya genelinde birçok fuar, festival ve karnaval gibi insanların yoğun katılımıyla gerçekleştirilen etkinliğin yeni tip koronavirüs sebebiyle iptal edilmesi ele alındı.
Değerlendirmeler sonucu, 3-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmesi plan karnavalın, uluslararası boyutu bulunması sebebiyle yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında bu yıl yapılmaması kararına varıldı.

portakal çiçeği karnavalı iptal edildi ile ilgili görsel sonucu

ADANA KAHVE VE TATLI FESTİVALİ ERTELENDİ

Öte yandan yine bu sene ilki gerçekleştirilecek olan Adana Kahve ve Tatlı Festivali için Coronavirus tehdidi nedeniyle erteleme kararı verildi.
Festival Komitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Ülkemizdeki pek çok festival, konser, kongre ve fuarın iptal edildiğini görüyoruz.
Son günlerde giderek artan Coronavirus tehlikesinden sonra, kalabalık alanlarda bulunmanın sağlık açısından sakıncalı hale gelmesi ve ilgili devlet kurumlarımızın bilgilendirmesiyle bizler de aynı duyarlılıktayız.
Hepimizin sağlığı açısından sakıncalı hale gelebilecek etkinliğimiz bu nedenle belirsiz bir tarihe ertelenmiştir.
Yeni tarih için mümkün olan en kısa zamanda açıklama yapılacaktır.
Sağlıklı günlerde buluşmak umuduyla.”

14.Uluslararası Çukurova Sanat Günleri iptal edildi

Bu arada 13 Mart-1 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılması planlanan 14. Uluslararası Çukurova Sanat Günleri’ni (14 UÇSG) beklenmeyen bir gelişme olarak dünya gündemine oturan Corona Virüs kaynaklı nedenlerle iptal etmek zorunda kaldık. Ne yazık ki, Çukurova Ödülü’nün bu yılki sahibi Tarıq Ali de aynı nedenle ödül töreni için Adana’ya gelemeyeceğini bildirdi. İtalya’daki etkinliğimiz aynı gerekçeyle iptal edildi. Buna toplumsal, sosyal, kültürel mevsim koşullarının çok yönlü olumsuzlukları da eklendi. Kaldı ki insanın esenliğini önceleyen yapı olarak bir insanın değil ölümü burnunun kanaması sorumluluğunu bile alamayacağımız için 14. UÇSG’nin iptali kaçınılmaz biçimde kendini dayattı.
Üzgünüz.
Oysa, yaklaşık altı aydır yoğun çalışmayla hazırlıklarını sürdürdüğümüz 14. UÇSG için her türlü hazırlıklarımız tamamlanmıştı. Gazetemiz, afişimiz, program broşürümüz bastırılmış, konuklarımızın biletleri alınmış, başta konaklamaları, her türlü gereksinimleri karşılanacak biçimde hazırlıklarımız tamamlanmıştı.
Böylesine tarihsel olumsuzluk nedeniyle karşı karşıya kalmamış olsaydık, bu yıl 14. UÇSG kapsamında Türkiye’de Adana, Mersin, Silifke, Antakya, Bodrum, İzmir, İstanbul; yurtdışında ise Sydney, İtalya, İspanya ile Sırbistan’da da çeşitli etkinlikler düzenlenecekti.
Büyük özveri ile bugüne değin bizi destekleyen başta Çukurova Sanat Girişimi’nin değerli gönüllüleri, sanatçılar, sanatçı dostları ile sanatseverlere durumu üzülerek bildiririz.

Saygılarımızla.
Çetin Yiğenoğlu
Çukurova Sanat Girişimi Kurucusu