Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varankyeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulundu. KOBİ'lerin ödemelerini 3 ay ertelediklerini belirten Varank, koronavirüs fırsatçılarına da değinerek, “Canlarını yakacağız.” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varankyeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında KOSGEB ve TÜBİTAK desteklerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Varank Canlarını yakacağız ile ilgili görsel sonucu

Yatırım teşviklerinde esneklik

Bakan Varank'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Yatırım teşviklerinde verdiğimiz kredi faiz desteği uygulamasına esneklik getiriyoruz. Yatırım teşviklerinden yararlananlar, bu döneme ilişkin banka ödemelerini ötelediğinde faiz veya kar payı desteğinden aynen faydalanabilecek.

TÜBİTAK Covid-19 Portalı devreye girdi

TÜBİTAK ile girişimcilerin ve bilim insanlarımızın projelerinin hemen hayata geçmesini sağlayacak özel ve hızlı bir program hazırladık. (TÜBİTAK programı) Bugün itibarıyla çıkacağımız çağrı 2 Nisan’a kadar açık olacak, bunlar maksimum bir hafta içinde sonuçlandırılacak. Covid-19’un teşhis, tedavisinde kullanılacak ürünlere ve koruyucu ürünlere hızlıca destek vereceğiz. Yeni bir uygulama olarak geliştirdiğimiz TÜBİTAK Covid-19 Portalı'nı da bugün itibariyle devreye aldık. TÜBİTAK'a verilmesi gereken tüm proje raporlarının teslim tarihlerini 3 aya kadar erteledik, çağrılara başvuru sürelerini de uzattık.

“İlaç ve aşı geliştirmek için çalışılıyor”

Bilim insanlarımız, 'Covid-19 platformu' koordinasyonunda aşı ve ilaç geliştirmek için yoğun bir şekilde çalışıyor.

“Canlarını yakacağız”

Bu süreçte kamu vicdanını derinden yaralayan fırsatçıların olduğunu da maalesef görmüş olduk. Çok açık söylüyorum bu fırsatçıların canını yakacağız. Fırsatçılık yaptığı tespit edilen firmalar, bundan sonra hiçbir şekilde bakanlığımızın desteklerinden yararlanamayacak.

Yerli solunum cihazlarında seri üretime geçilecek

Türkiye'de solunum cihazı üreten firmalarımız ile katkı sağlamak isteyenleri buluşturduk, şu anda 1000 kadar solunum cihazı yerli üretilip Sağlık Bakanlığımıza hediye edilecek. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığımız 5 bin adetlik sipariş de verdi. Türkiye'de yerli olarak zaten üretilmiş olan ama seri üretime geçmemiş olan bu cihazları hızlıca üretmek üzere yola koyulduk. Bunların seri üretimi ile teslimatını Sağlık Bakanlığımıza yapacağız.''