Bilim insanları tarafından gece uykusu ile ilgili gerçekleştirilen çalışmada çok önemli sonuçlar çıktı. Araştırmacılar, geceleri gece ışıklar kapatılmadan uykuya dalınmasının kansere neden olabileceğini ortaya koydu. Gece uykusu üzerinde çalışma gerçekleştiren bilim insanları, çok önemli sonuçlara ulaştıklarını açıkladı. Uzmanlar, geceleri yapay ışık kullanan kişilerde tiroit kanseri oranlarının daha yükseleceğini bulduklarını kaydetti.

Bu araştırma uydudan ölçülen daha yüksek gece ışığı seviyeleri ile yüksek meme kanseri riski arasında bir ilişki bulan daha önceki çalışmalara dayanıyor. Araştırmacılar, bazı meme kanserlerinin tiroid kanseri ile ortak, hormona bağımlı bir mekanizmayı paylaşabileceğini belirtiyor. 

BULGULAR KESİNLİĞE İŞARET ETMİYOR

Bilim insanları bulgularının gece ışığının tiroit kanserine neden olduğunu kanıtlayacak donanıma sahip olmadığını, sadece bir bağlantı olduğunu vurguladılar. Bir kişinin hormonlarında ve doğal sirkadiyen (gündüz/gece) ritimlerinde ışığa dayalı bozulmaların işin içinde olabileceğini teorize ettiler.

Araştırmacılar, çalışmalarında gece ışığının bir rol oynayıp oynamayacağını görmeye çalıştılar. 1995-1996'da 50 ila 71 yaşlarındaki yetişkinlerin verilerini analiz ettiler. Araştırmacılar, 2011 yılına kadar kanser kayıtlarından alınan verilerle, her bir katılımcının evindeki gece ışık seviyelerini tahmin etmek için uydu görüntüsü verilerini karşılaştırdı. Yaklaşık 13 yıl boyunca takip edilen 464,000'den fazla katılımcı arasında 856 tiroit kanseri vakası buldular. Bu vakalar 384 erkek ve 472 kadındı.

EN YAYGIN KANSER İÇİN GÖRÜLDÜ

Araştırmacılar, gece ışıklarının en yüksek yüzde 20 kategorisindeki bölgelerde yaşayanların, en düşük yüzde 20'lik dilimde yaşayanlara kıyasla yüzde 55 daha yüksek tiroit kanseri gelişme riski taşıdıklarını bildirdi. Risk, öncelikle papiller tiroit kanseri adı verilen en yaygın tiroit kanseri türü için görülmüştür.

Araştırmacılar ayrıca, bulguların kadınlarda, erkeklerden daha güçlü olduğunu buldu. Kadınlar için bulguların, vücudun diğer bölgelerine yayılma belirtisi olmayan lokal kanserler için daha güçlü olduğunu buldular.

GECE IŞIKLARI NASIL ETKİLEYEBİLİR?

Araştırmacılara göre, gece ışığı, östrojen aktivitesinin bir modülatörü olan doğal melatonini baskılar. Düşük melatonin aktivitesi, vücudun tümörlerle savaşma yeteneğini azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmacılar, gece ışıklarının, vücudun sirkadiyen ritmini de bozabileceğini ve bu da bir kanser risk faktörü olduğunu söylüyor.