ELBAN; “EN BÜYÜK GÜÇ VE YÜK ÖĞRETMENLERİMİZE AİTTİR”
Adana Valisi Süleyman Elban 24 Kasım Öğretmenler Gününde bir mesaj yayınladı. Vali Elban, mesajında şöyle dedi.
“Öğretmenlik, yeni nesillere adanmış bir hayattır. Sabrın, sevginin, emeğin ve aydınlanmanın simgesidir. Öğretmenlik tüm bunların ötesinde, bir sanattır da. Çünkü öğretmenler, ellerindeki cevheri ilmek ilmek işleyerek hayata hazırlar. Bu yüzden toplumumuzun geleceğini şekillendirmede en büyük güç ve yük öğretmenlerimize aittir.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletleri kurtaranlar; yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet; henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır.” ifadesi ile önemini vurguladığı öğretmenlerimiz; çocuklarımızın ufkunu açacak ve yeteneklerini ortaya çıkaracak bir eğitim anlayışıyla güzel yurdumuzun dört bir köşesinde kutsal bir vazifeyi yerine getirmektedirler.
Değerli Öğretmenlerimiz;
Geleceğimize yön verecek evlatlarımızın en iyi şekilde yetişmesi uğruna gösterdiğiniz çabaya minnettarız. Sizlerin saçtığı bilim ışığıyla okuyan, araştıran, donanımlı ve özgüvenli bireyler olarak yetişen genç kuşaklar, daha gelişmiş bir Türkiye’nin teminatı olacaktır. Toplumu kucaklayan, dünyayı algılayan, teknolojiyi kullanırken aziz milletimizin ruhuyla harmanlanmış; sevgi, şefkat ve merhametle yoğrulmuş, erdemli bir nesil yetiştirmek gibi önemli sorumluluklarınız var. Bu sorumlulukları yerine getirirken bizler daima destekçiniz olacağız. Çünkü ülkemizin; idealini ve heyecanını daima taze tutan, kendini her zaman yenileyen ve geliştiren öğretmenlerimiz sayesinde kutlu medeniyet yolculuğunu en iyi şekilde sürdüreceğini biliyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu kutsal görevi yerine getirirken hayatını kaybeden tüm eğitim neferlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor; sevgi, emek ve özveri ile yeni nesillere rehberlik eden tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.”

KARALAR; “AYDINLIK BİR GELECEĞE ANCAK ÖĞRETMENLERİMİZ SAYESİNDE ULAŞABİLİRİZ”
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Karalar mesajında şunları kaydetti.
"Çocuklarımızı,, gençlerimizi, geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz özveriyle, büyük fedakarlıklar yaparak ve zorluklara göğüs gererek, yurdun dört bir yanında çalışıyor.
Tü rkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder-Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, “Yeni kuşak en büyük Cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır. Eğitimdir ki; bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır, ya da bir milleti sefalet ve esarete terk eder” diyerek öğretmenlerimizin ve eğitimin önemini bizlere, bir çok konuda olduğu gibi en güzel şekilde anlatmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ulaşmamızı istediği çağdaş medeniyetler seviyesine ancak ve ancak üst kalitede eğitimle yürüyebiliriz.
Öğretmenlerimizin daha kaliteli ve evrensel standartlarda eğitim verebilmesi için gerekli tedbirleri almak büyük önem taşıyor.
Günümüzde öğretmenlerimizin çok sayıda sorunu bulunduğunu biliyoruz. Oysa bu denli önemli bir vazifeyi yerine getiren öğretmenlerimizin sorunlarını olabildiğince azaltmak ve onların en azından özlük haklarını düzelterek, daha iyi yaşam koşullarına ulaşmalarını sağlamak gerekmektedir.
Aydınlık bir geleceğe ancak bilgi, bilim ve bunları sağlayacak çağdaş eğitimle yürüyebileceğimizi kesinlikle akıldan çıkarmamalıyız.
Ne yaparsak yapalım, ne söylersek söyleyelim, öğretmenlerimize olan minnet borcumuzu ödeyemeyiz ama bu kutsal mesleğin öneminin daha iyi anlaşılmasını ve bu anlamda gerekenlerin yapılmasını sağlayabiliriz
Ben de bir öğretmen eşiyim ve bu onurlu görevi, büyük fedakarlıklarla yapan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü bütün kalbimle kutluyorum. Bizleri yetiştiren öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum."

SÜMER; “ÖĞRETMENLER ÖNEMLİ SORUMLULUKLAR ÜSTLENDİ”
Adana Milletvekili Orhan Sümer, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı Sümer açıklamasında şunları kaydetti.
“Eğitim sisteminin en temel ögesi olan öğretmenlerin, ülkelerin kaderinde çok önemli bir yere sahip olduklarını biliyoruz.
Ulu Önderimiz, Baş Öğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk de kendini her şeyden önce öğretmen olarak tanımlardı.
Öğretmenler, ülkenin kalkınmasında, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde, toplumdaki sosyal barışın ve huzurun sağlanmasında, bireylerin sosyalleşerek toplumsal hayata hazırlanmasında ve toplumun kültürel mirasının genç kuşaklara aktarılmasında önemli sorumluluklar üstlenmektedir.
Bugün ne yazık ki öğretmenlerimizin kadro sıkıntısı, tayin problemleri, atanma sorunları, ek gösterge sorunları, ek ders ücreti sorunları, aile bütünlüğünü sarsacak çalışma koşulları devam etmektedir. Öğretmenlerin farklı sıfatlarla sınıflandırılmasına son vererek tüm öğretmenlerin kadrolu öğretmen olarak istihdam edilmesi gerekmektedir.
Öğretmenlerimize her yıl 24 Kasım’da bir maaş ikramiye verilmesi ve 3600 ek gösterge hakkı bir an önce düzenlenmelidir. Tüm eğitim camiasının dört gözle beklediği atamalar zaman kaybetmeden yapılmalıdır. Ücretli, Kadrolu, Sözleşmeli, Uzman Öğretmen ayırımına derhal son verilmelidir. Öğretmen öğretmendir.
Tüm zorluklara karşı yılmadan geleceğimizi inşa etmek için eğitim mücadelelerine devam eden öğretmenlerimiz baş tacımızdır.
Genç nesillerin yetiştiricisi, alnımıza bilgilerden çelenk huzmesi takan tüm eğitim gönüllüsü, emekçi öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü Kutlarım…”

AKAY, “ÖĞRETMENLER CEHALETE KARŞI VERİLEN SAVAŞIN ÖNDERLERİDİR”
Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, öğretmenlerin genç nesillere verdikleri eğitim ve öğretimle ulusun ve devletin geleceğini biçimlendirdiğini belirterek, “Cumhuriyetimizi emanet edeceğimiz gençlerimizi yetiştirme gibi büyük bir sorumluluğu, büyük özverilerle yerine getiren öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Günü’nü yürekten kutluyorum” dedi.
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında Atatürk’ün “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır” şeklindeki sözlerini anımsatan Başkan Akay, “Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık hedefine; aklın ve bilimin ışığında, aydın ve çağdaş nesiller yetiştirerek katkı koyan tüm öğretmenlerin gününü kutluyorum” diye konuştu.
Başöğretmen Atatürk’ün “Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir” diyerek öğretmenlerin ulus için önemine işaret ettiğini vurgulayan Başkan Akay, öğretmenlerin cehalete karşı verilen savaşın önderleri olduğunun altını çizdi.
Öğretmenlerin, Başöğretmen Atatürk’ün ‘Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister’ sözünü unutmadan görevlerini yaptığını dile getiren Başkan Akay, şunları kaydetti:
“Öğretmenler her türlü zorluğa rağmen, sevgi ve sabırla, büyük fedakârlıklar göstererek yeni nesilleri geleceğe hazırlarken aynı zamanda ulusumuzun ve ülkemizin de geleceğini biçimlendiriyorlar. Yeryüzünün en kutsal ve en saygın mesleklerinden birini sorumluluk bilinciyle icra etmeye devam eden öğretmenler her zaman başımızın tacı olacaktır. Başta Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, sonsuzluğa uğurladığımız tüm öğretmenlerimizi saygı ve minnetle anıyor, öğretmenlerimizin günün bir kez daha kutluyorum” şeklinde konuştu.

KOCAİSPİR: “ÖĞRETMENLİK İNSAN YETİŞTİRME SANATIDIR”
Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Öğretmenlik mesleğinin bir insan yetiştirme sanatı olduğunu ifade eden Başkan Kocaispir mesajında şunları kaydetti;
“Öğretmenlik, gücünü sevgiden alan, insan yetiştirme sanatı olan, dünyanın en kutsal ve en saygın mesleğidir. Bulunduğu her ortamda mum misali etrafını aydınlatan öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ve gençlerimizi, çağımızın gereklerine ve ihtiyaçlarına göre, milli ve manevi değerlerimizi benimseyerek özümsemiş bir şekilde yetiştiren, kutlu görevin yılmaz temsilcileridir.
Kıymetli Öğretmenlerimiz; ülkemizin her köşesinde; çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlama idealinden hiçbir zaman taviz vermediğinizden ve yetiştirdiğiniz her öğrenciye bu bilinçle yaklaştığınızdan hiç şüphem yok. Tutuşturduğunuz eğitim meşalesi ile dün ve bugün olduğu gibi, yarın da geleceğin mimarı olmaya devam edeceksiniz.
Bu anlamlı gün vesilesiyle, bu mesleğin kutsallığını, eğitimin önemini her fırsatta ifade eden Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve saygıyla anıyor; toplumumuzun gelişimi ve geleceği adına özveriyle çalışan, emek veren tüm fedakâr öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Günü’nü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

ULUDAĞ; “ONLAR TARİH BOYUNCA ÇAĞDAŞLIĞIN ÖNCÜLERİ OLMUŞLARDIR”
Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Başkan Uludağ mesajında “Üzerimizde büyük emekleri olan, bizleri hayata bağlayıp geleceğe taşıyan, anne ve babamızdan sonra hayatımızdaki en kutsal varlıklar öğretmenlerimizdir.” dedi.
Tarih boyunca, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar öğretmenlerin, bilginin, çağdaşlığın, sevginin, barışın ve aydınlanmanın öncüleri olduğunu kaydeden Başkan Uludağ açıklamasında, öğretmenlerin toplumun bütün kesimlerine yol gösteren önder ve örnek insanlar olarak kutsal bir görevi ifa ettiklerini kaydetti.
Öğretmenlerimizin her zaman çocuklarımızı milli ve manevi değerlerle donatarak, en iyi şekilde yetiştirmenin gayreti içerisinde olmak gibi çok önemli bir çaba ve gayret içerisinde olduklarının altını çizen Başkan Uludağ “ Bizler Büyük Önder, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ünde belirttiği gibi ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak anlayış ve gücü öğretmenlerimizde buluyoruz. Eğitim ve öğretimin ülke kaderinde oynadığı rolü çok iyi biliyoruz, o yüzden yavrularımızı geleceğe hazırlayacak olan gücü de öğretmenlerimizde buluyoruz. Çünkü onlar, tarih boyunca bilginin, çağdaşlığın, sevginin, barışın ve aydınlanmanın öncüleri, toplumumuzun bütün kesimlerine yol gösteren önder ve örnek insanlar olmuşlardır. Bu vesile ile Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.” diye konuştu.

ERDEM, “AYDINLIK YARINLARA TAŞIYAN EŞSİZ KAHRAMANLARDIR”
Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Başkan Erdem, öğretmenlerin tüm insanlığa yön verecek kadar kutsal bir görevi yerine getirdiğini belirterek, ‘Öğretmenler, insanlığı aydınlık yarınlara taşıyan adsız kahramanlardır’ dedi.
Başkan Erdem mesajında, “ Öğretmen eğitimi, öğretimi ve insanlara bir hayat boyu rehber olmayı meslek edinen kimsedir. Öğretmenlik, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülmeyecek kadar saygın ve fedakarlık gerektiren bir meslektir. Ülkemizin geleceğinin şekillenmesinde eğitimin büyük bir rol oynadığına hiç şüphe yoktur. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ sözünde belirttiği gibi, öğretmenlerimizin üstlendiği görev, toplumsal ve bireysel anlamda bütün özeni hak etmektedir. Karanlığa meşale olarak çocuklarımızın, gençlerimizin gelişmesinde sonsuz emek harcayan; zor şartlar altında dahi olsa ülkemizin her köşesinde özveri, sabır, emekle görevlerini özenle yerine getirmeye çalışan, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

FİLİK: "GELECEĞİ ÖĞRETMENLER ŞEKİLLENDİRECEK"
Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik; öğretmenler günü münasebetiyle yayınladığı mesajda;
Yüce Türk Milletine aşk ve sadakatle bağlı, Aziz Vatanımız ve şanlı bayrağımız için gözünü kırpmadan canını verebilecek nesilleri yetiştiren vatan ve millet sevdalısı kıymetli öğretmenler; sizler, bu kahraman milletin çocuklarını ham mermerken alıp tezgahınızda işleyerek şaheserler, abideler yapabilecek güçte ve yetenektesiniz.
Öğretmenlerin gücü ve topluma katkısı Peygamber Efendimizin " Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" hadis-i şerifinde gizlidir.
Günümüz şartlarında eğitimin gücü göz önüne alındığında geleceği şekillendirmek sizlerin elindedir. Sizler, gücünüzün farkında olduğunuz sürece yetiştirdiğiniz mühendisler, askerler, polisler, öğretmenler, din adamları ve siyasetçiler ülkemizin çıkarlarını göz önünde tutarak kendilerini Yüce Milletimize adayacak ve asrımıza Türk mührünü vuracaklardır.
Ulu Önder'in "Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır" sözünün muhatabı olan ve kendini Türk Milletine adayanlar gününüzü kutlar başarılar dilerim. Çünkü bu topraklarda yaşayan vatanseverlerin sizin başarınıza ihtiyacı var.
dedi."

AY; “ÖĞRETMENLERİMİZ HER TÜRLÜ ÖVGÜ VE TAKDİRE LAYIKTIR”
AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay, öğretmenlerin, yurdun her köşesinde fedakarca çalıştıklarını, en zor şartlarda dahi mesleklerini sevgiyle icra ettiklerini belirterek "Öğretmenlerimiz, her türlü övgü ve takdire layıktır. Öğretmenlerimize şükran borçluyuz" dedi.
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Başkan Ay, mesajında şu ifadelere yer verdi:
"Öğretmenlerimiz, insanı en ideal şekilde eğitmek suretiyle, geleceğin Türkiye'sini, dahası geleceğin dünyasını inşa etmek gibi son derece kutsal bir vazifeyi icra etmektedirler. Öğretmenler, hepimizin gönlünde müstesna bir yer tutmaktadır. Bilhassa bizim kültür ve medeniyetimizde, öğretmenler anne ve babalarımız kadar değerli, onlar kadar aziz ve muteber sayılmaktadırlar.
Zira, bizler, ilim ve irfan sahibi kimselere hürmeti, bize bir harf dahi öğreten kimsenin karşısında saygıyla eğilmeyi şiar edinmiş bir milletiz. Gönüllerimizde müstesna bir yere sahip olan öğretmenlerimize hepimiz şükran borçluyuz.
Yurdumuzun her köşesinde fedakarca çalışan, en zorlu şartlarda dahi mesleklerini sevgiyle icra eden öğretmenlerimiz, her türlü övgü ve takdire layıktır.
Bu vesileyle öncelikle görevi sırasında şehit düşen ve ahirete irtihal eden bütün öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.
Cennet vatanımızın dört bir yanında eğitim ordumuzun yürekli neferleri olarak ülkemizin istikbalinin harcını karan tüm öğretmenlerimizi yürekten selamlıyorum."

AVCI; "HAKLARINI ÖDEYEMEYİZ”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, "Devletimizin ve milletimizin bekasının temininde vazgeçilmez olan öğretmenlerimiz başımızın tacıdır. Onlara haklarını ödememiz mümkün değildir." dedi. 
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e "Başöğretmen" unvanının verilmesi nedeniyle idrak edilen Öğretmenler Günü'nü onurla, gururla kutladıklarını söyledi. Öğretmenliğin topluma hizmet eden, ülkelerin geleceğine şekil veren çok kutsal bir meslek olduğunu belirten Avcı, Atatürk’ün "Milletleri kurtaran yalnız ve ancak öğretmenlerdir" şeklindeki sözüyle bu önemin en veciz haliyle tarihe geçtiğini kaydetti.
Avcı şöyle devam etti:
"Ülkemizin sorunlarının temelinde her dönem mutlaka eğitim sisteminin izleri vardır. Eğitim kadrosunun sorunlarını da bundan ayrı düşünemeyiz. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin 'Geleceğimizden tasarruf edemeyeceğimize göre, geleceğimizi hazırlayan öğretmenlerimizden kısacağımız bir imkânın bedeli mutlaka ağır olacaktır' şeklindeki sözü, meseleye bakışımızı ortaya koymaktar."
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı "Devletimizin ve milletimizin bekasının temininde vazgeçilmez olan öğretmenlerimiz başımızın tacıdır. Onlara haklarını ödememiz mümkün değildir. Bu anlamlı günü idrak ederken, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyor, selam ve saygılarımı sunuyor, Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum, ruhları şad olsun." dedi.

ESENDEMİR; “EN KUTSAL MESLEK ÖĞRETMENLİKTİR”
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verildiği 24 Kasım 1928’den beri öğretmenliğin kutsal bir meslek haline geldiğini belirterek, Cumhuriyet devrimlerini yaşatma kararlılığını sürdüren özverili tüm öğretmelerin öğretmenler gününü kutladı.
Başöğretmen Atatürk’ün toplumun çağdaş uygarlık yolunda ilerlemesinin önündeki bütün engelleri kaldırdığını belirten Esendemir, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada, “Gerçek bir halk önderi olarak toplumun tüm kesimlerine yazı tahtası önünde yeni harfleri öğreten Atatürk, Kurtuluş Zaferinin yetenekli komutanı olduğu kadar sivil yaşamda güçlü bir halk önderi ve değerli bir öğretmen olduğunu da gözleri önüne sermiştir.” dedi
Esendemir, “Büyük önderimiz Atatürk’ün başöğretmenliği akıl ve bilim temelliydi. O aklın ve bilimin önemini, ‘Ben manevi miras olarak hiçbir nas-ı kati, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım bilim ve akıldır… Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde aklın ve bilimin rehberliğini kabul ederlerse manevi mirasçılarım olurlar’ diye anlatmıştır. Bu yönüyle bizler akıl ve bilimi yaşatmaya devam ettikçe, Atamızın fikir ölümsüzlüğü de yaşamaya devam edecektir.” diye konuştu.
Başkan Esendemir, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere geçmişten bu güne vefat etmiş öğretmenlere rahmet dilerken, Türkiye’nin aydınlık yarınları için çalışan tüm öğretmenlerin de öğretmenler gününü kutlayarak, başarılar diledi.

MİLLİ; “ÖĞRETMENLERİMİZE MİNNETTARIZ”
DEVA Partisi Yüreğir ilçe Başkanı Hamza Milli "24 Kasım Öğretmenler günü" Mesajı...
“Değerli Öğretmenlerimiz…
24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Ulu Önderimizin 100. doğum yıldönümü olan 1981 yılında onun bu unvanı aldığı yıldönümlerinde ülke çapında bu tarihin tüm öğretmenlere armağan edilmesi Bakanlar Kurulu tarafından karar verilmiştir. Çünkü bir ulusun çağdaş ülkeler seviyesine ulaşabilmesi, eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ancak siz öğretmenler sayesinde olacağı aşikârdır. Bizimle hayatı paylaşan; bize hayatı öğreten, birey olma çabasında yol gösteren, bizleri bir güneş gibi aydınlatan siz öğretmenlerimize bir kez daha minnet duygularımızı iletiyor ve Öğretmenler Gününüzü kutluyorum.”

KÜTÜK,’’ÖĞRETMENLER MUTSUZ, KAYGILI VE UMUTSUZ’’
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Örgütlenme Sekreteri Hasan Kütük, siyasi iktidarın uyguladığı yanlış ekonomik politikalar sonucunda zorunlu ihtiyaç maddelerine art arda yapılan zamlarla öğretmenlerin yoksulluk sınırının altında bir sefalet ücretine mahkûm edildiğini ve alım gücünün düştüğünü belirterek ‘’öğretmen sorunu çözülmeden eğitim sorunu çözülemez’’ dedi.
24 Kasın Öğretmenler Günü’nde ‘’Öğretmenler; Mutsuz, Kaygılı ve Umutsuz’’ diye konuşanBirleşik Kamu-İş Konfederasyonu Örgütlenme Sekreteri Hasan Kütük, 19 yıllık AKP iktidarı döneminde aynı partiden 8 Milli Eğitim Bakanının değiştiğini, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yazboz tahtasına dönüştüğünü, uygulanan gerici ve özelleştirmeci politikalar sonucunda kaynakların özel okullara aktarılması ve devlet okullarına ödenek aktarılmaması nedeniyle okullarımızın ticarethane, öğrenci ve velilerimizin müşteri, idare ve öğretmenlerimizin tahsildar haline getirildiğini, laik, bilimsel, kamusal karma eğitimden uzaklaştırıldığı için sorunların üzerine yeni sorunlar eklendiğini söyledi. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Örgütlenmem Sekreteri Hasan Kütük sözlerini şöyle tamamladı:
‘’Yaşamış olduğumuz ekonomik, mesleki, özlük ve örgütsel sorunlarımızın çözülebilmesi, emeğimizin karşılığını aldığımız insan onuruna yaraşır bir yaşam için demokratik ve örgütlü bir mücadele tek seçenektir. Büyük bir özveriyle bu görevi yapan bütün meslektaşlarımızın öğretmenler gününü kutluyorum’’

AKBIYIK; "ÖĞRETMENLİK YÜCE MESLEKTİR"
Türkiye Özel Okullar Birliği Mali Komisyon Başkanı ve İçel Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Hüseyin Akbıyık, Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri’nde Başöğretmenliği kabul edişinin yıldönümü olan 24 Kasım Öğretmenler Gününü yürekten kutladığını söyledi.
Abdullah Hüseyin Akbıyık, bir ülkenin gelişmesinde öğretmenlerin ve eğitimcilerin çok önemli sorumluluklar taşıdığını vurgulayarak, “En zor şartlarda bile, ülkemizin her köşesine ulaşarak eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyip ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarma gayreti gösteren öğretmenlerimiz ülkemizin geleceğine ciddi katkı sağlamaktadırlar. Bizlerde onların bu mutlu günlerini okulumuzda düzenlediğimiz programlarla kutladık” dedi.
Başkan Akbıyık, öğretmenlik mesleğinin yüce bir meslek olduğunu belirterek hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyeceğini söyledi.
Abdullah Hüseyin Akbıyık, “Bu mesleğin temeli sevgi ve fedakârlıktır. Fatihler, Yavuzlar, Mustafa Kemaller gibi birçok emsalsiz tarihi şahsiyetleri yetiştirenler ve yol gösterenler hep öğretmenler olmuştur.” dedi. Başkan Akbıyık sözlerini; Öğretmenlerimize aileleri, çalışma arkadaşları ve öğrencileriyle daha mutlu, başarılı ve huzurlu günler diliyorum.” şeklinde tamamladı.